Şu an 1080p sistem mi 1 sene sonra 2K sistem mi?

Meric.S

Hectopat
Elimde Ryzen 570'li bir sistem ve 27 inç 60 Hz bir monitör var. PC Online oyunlarda tatmin ediyor ancak yeni oyunlarda bayağı zorlanıyor. Monitör IPS değil, Hz ve görüntüden memnun değilim. Şu an 4060'lı sistemlerin 16 bin lira civarında satıldığını görüyorum üstüne de 144 Hz IPS bir monitör alsam 20 bin liralara yeni bir sistem düzebilirim.

Sizce bu fiyatlara bu yenilemeyi yapmak mı yoksa seneye biraz daha iyi bir ekran kartı (4070 vb.) Ve 144 Hz 2K bir monitör almak mı daha mantıklı?

İşlemci Intel(R) i5-4690K CPU @ 3.50GHz
Takılı RAM 16,0 GB
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci

Son düzenleyen: Moderatör:
Elimde Ryzen 570'li bir sistem ve 27 inç 60 Hz bir monitör var. PC Online oyunlarda tatmin ediyor ancak yeni oyunlarda bayağı zorlanıyor. Monitör IPS değil, Hz ve görüntüden memnun değilim. Şu an 4060'lı sistemlerin 16 bin lira civarında satıldığını görüyorum üstüne de 144 Hz IPS bir monitör alsam 20 bin liralara yeni bir sistem düzebilirim.

Sizce bu fiyatlara bu yenilemeyi yapmak mı yoksa seneye biraz daha iyi bir ekran kartı (4070 vb.) Ve 144 Hz 2K bir monitör almak mı daha mantıklı?

İşlemci Intel(R) i5-4690K CPU @ 3.50GHz
Takılı RAM 16,0 GB.
Sistem türü 64 Bit işletim sistemi, X64 tabanlı işlemci.

Elindeki sistemi satıp 4060 Ti'lı bir sistem alsan sonra paran olunca yeni monitör alsan nasıl olur?

Bu işin sonu gelmez bekle bekle ölene kadar gider çünkü her sene yeni model geliyor. Bence memnun değil isen alınabilir.

Ölü DDR3 platformuna para yığmak mantık işi değil. Biraz daha sabredin para biriktirin DDR5'e geçin. 570 o kadar da kötü kart değil, grafik düşürür oynarsın yine.
DDR4 olan 4060'lı hazır sistemlerden satın alabileceğini söylemiş. DDR5 sistemler için hala erken bence.

@Meric.S
Bilgisayarı ne amaçla kullanacaksınız? Monitör FHD değil de QHD olsun diye bir sene daha beklemenizin altında yatan mantık nedir?

DDR4 olan 4060'lı hazır sistemlerden satın alabileceğini söylemiş. DDR5 sistemler için hala erken bence.

@Meric.S
Bilgisayarı ne amaçla kullanacaksınız? Monitör FHD değil de QHD olsun diye bir sene daha beklemenizin altında yatan mantık nedir?

Hocam cevabınız için teşekkürler. Bilgisayarı hem üniversite için hem de oyun için kullanıyorum, günlük işlerimde SSD sayesinde zaten problem yok. Diablo, New World, DotA, CoD, BF, Apex gibi oyunların yanında GoW, RDR 2 gibi hikayeli oyunlar da oynuyorum. Bir sene daha bekleme düşüncemin altındaki mantık şu "zaten bu oyunların çoğunu düşük ayarlarda ve düşük FPS'lerle de olsa 'en azından' oynayabiliyorum, bu kadar para vereceksem gerçekten fark yaratacak, 2K rahat oynatabilecek bir sisteme geçmek daha mantıklı olabilir mi" diye düşünüyorum.

Monitörü sonra alabilirim ancak 4060'lı bir sistem 2K oyunculuk için kaç sene götürür kaygılarım var.

Hocam cevabınız için teşekkürler. Bilgisayarı hem üniversite için hem de oyun için kullanıyorum, günlük işlerimde SSD sayesinde zaten problem yok. Diablo, New World, DotA, CoD, BF, Apex gibi oyunların yanında GoW, RDR 2 gibi hikayeli oyunlar da oynuyorum. Bir sene daha bekleme düşüncemin altındaki mantık şu "zaten bu oyunların çoğunu düşük ayarlarda ve düşük FPS'lerle de olsa 'en azından' oynayabiliyorum, bu kadar para vereceksem gerçekten fark yaratacak, 2K rahat oynatabilecek bir sisteme geçmek daha mantıklı olabilir mi" diye düşünüyorum.

Monitörü sonra alabilirim ancak 4060'lı bir sistem 2K oyunculuk için kaç sene götürür kaygılarım var.
4060 yerine 6700 XT tercihiyle 2K'daki performans kaygını sonlandırabilirsin. Nvidia'da ısrarcıysan da 2K yerine FHD'de iyi görüntü veren 24" bir monitöre gidebilirsin. 4070'e yükseltmen gerekmez böylece.

Çünkü amaç monitörden iyi bir görüntü almak olduğunda çok daha farklı detaylar var. Gerçekten ince iş. Aslında mesele çözünürlük değil. Çözünürlüğü görüntü genişliğine göre tercih etmek tek mantık. Sırf 27" genişliğinde istediğin için 2K'ya ihtiyaç duyuyorsun. 24" monitör için 1080p yine çok iyi görüntü verecek, 1440p o kadar fark etmeyecek. Önemli olan şey daha çok monitörün renk gamı ve panel kalitesi. Örnek vermek gerekirse DCI-P3 değeri yüksek olan ve panel kalitesi önde olan FHD, QHD'den çok daha iyi görüntü verir.

4060'lı sistem 2K için bir müddet götürür. 6700 XT ise 2K'da çok daha önde diye biliyorum. İnternetteki benchmark videoları incelemekte fayda var.

Yeni konular

Geri
Yukarı