Şu an laptop almak mantıklı mı?

Sizin durumunuzda olan birinin çok ihtiyacı yoksa yeni bir laptop alması çok mantıklı değil. Zaten 11 ve 12 de sınava yöneleceğim diyorsunuz. Yoğun ve işe yarar bir çalışma yaparsanız zaten bilgisayara ayıracak zamanınız pek olmayacaktır. 2 yıl boşa beklemiş olacak. Ayrıca şimdi iyi bir bilgisayar almanızın iyi çalışmanıza da engel olma ihtimali var. İstediğiniz üniversiteye girince alın derim ben.

Bu arada günümüz teknolojisi hızlı ilerliyor oyunlarda 6 yıl sıkıntı çıkarmadan götürecek cihaz yoktur.
Hocam 6 yıl ultrada-yüksekte açmasa da olur. 1060 ekran kartı çıkalı yaklaşık 5 yıl olmuş belki düşük-orta ayarlarda da olsa hala iş görüyor gibisinden de düşünüyorum.
Öylesine söyledim telefon almayı, kendini bir şey almak zorunda hissediyorsan diye. 2 yıl laptop boşta bekleyeceğine 2 yıl sonra RTX 40XX kartlı laptop alırsın. :D.
Yok hocam öyle fantezilere sahip değilim:) Ama dediğim gibi işte 2 yıl sonra 40xx serisi falan gelince 3070 gibi bir ekran kartına sahip laptoplar bu fiyatlara bulunur mu sorusu sıkıntı şu durumda.
Mayıs'ta Halkbank davası var. Büyük ihtimal o dönemlerde dolar bayağı artacak(YTD). Ben olsam şimdi alırdım.
Hocam biraz açar mısınız bu durumu? İlk defa şimdi duydum, açıkçası baya bir ilgimi çekti.

Eğer evine sık sık gidip geliyorsan laptop almanı öneririm. ama laptop 1.5-2 yıla eskir parçalarını değiştiremezsin eğer ben masaüstümü yanımda gezdiririm sıkıntı yok veya arada git gel yapıyorsan onu okuduğum şehirde bırakırım aklım kalmaz diyorsan ortalama özellikli her oyunda orta ayarlarda 100 FPS alabilecek bir toplama PC kursan iyi olur. (fiyatlar hesaba katılmadan düşünceler yazılmıştır)

Eğer evine sık sık gidip geliyorsan laptop almanı öneririm. ama laptop 1.5-2 yıla eskir parçalarını değiştiremezsin eğer ben masaüstümü yanımda gezdiririm sıkıntı yok veya arada git gel yapıyorsan onu okuduğum şehirde bırakırım aklım kalmaz diyorsan ortalama özellikli her oyunda orta ayarlarda 100 FPS alabilecek bir toplama PC kursan iyi olur. (fiyatlar hesaba katılmadan düşünceler yazılmıştır)
Hocam keşke ilk cümleyi bari okusaydınız. Şuan konu mesajında belirttiğim 1. Dönemden kalan 2-3 sınav için okulumun bulunduğu şehire gelmiştim. Hala orada ikamet ediyorum. Gelirken yanıma laptopu da aldım ders videolarını pansiyonda dinleyebilmek için. Ve dinledimde. Ben masaüstü ile bunu yapamam. Üniversitede ayrı eve çıksam bile tatillerde memleketime dönerim büyük ihtimalle. Ben şimdi nasıl kasa toplayayım bu durumda. Hem stok durumundan dolayı ve miningden dolayı kasa toplamak su sıralar daha zararlı gibi duruyor. Ek olarak ben şuan kullanmakta olduğum laptopu uzun sayılabilecek bir süre "temiz" kullanmadan şuan "temiz" kullanarak 8-9 yıldır kullanıyorum.

İyi hoş diyorsunuz da 2 senelik sistemlerin fiyatı bile şu an daha yüksek, donanım eskir fiyatı düşmez(kur farkına bakmaksızın).bence şimdi almak en mantıklısı.

2 yıldan bahsediyoruz kısa bir zaman değil ileride fiyatı düşmez ya da pahallanır diye sık kullanılmayacak bir bilgisayara 2 yıl önceden para yatırmak mantıklı gelmiyor.
Bu arada zaten soruyu soran arkadaş bence bilgisayar alsın zaten çünkü genelde alınmasını destekleyen tarzda yorumları beğenmiş aslında almayı kafasına koymuş. Zaten ben kendi fikrimi belirttim alırsa da almazsa da hayırlısı neyse o olsun.

2 yıldan bahsediyoruz kısa bir zaman değil ileride fiyatı düşmez ya da pahallanır diye sık kullanılmayacak bir bilgisayara 2 yıl önceden para yatırmak mantıklı gelmiyor.
Bu arada zaten soruyu soran arkadaş bence bilgisayar alsın zaten çünkü genelde alınmasını destekleyen tarzda yorumları beğenmiş aslında almayı kafasına koymuş. Zaten ben kendi fikrimi belirttim alırsa da almazsa da hayırlısı neyse o olsun.
Size şöyle söyleyeyim, zamanında 750Ti i5 2500K kasa topladım 1400liraya. Hemen her güncel oyunu yüksek ayarlarda oynatıyordu. Şimdi 2800-3000 liraya alınacak sistem bildiğiniz antika. 5 senelik oyunlarda bile işiniz zor.

7-8 senede bile sonuç böyleyken 2 senede donanım gücü tarafında zararda çıkmak imkansız.

Hocam yemek hazırlarken okumuştum sizin mesajınızı, beğendim sanıyordum anın stresinden unutuvermişim. Aslında konuyu açma sebeplerimden biriside bu(daha önce güzel bir şekilde ifade edememiş olabilirin özür diliyorum.). 2 yıl içinde (yukarıda arkadaşların dediği gibi) kullanılacak elbette ama çok değil. Sizin görüşünüzde çok mantıklı.
Size şöyle söyleyeyim, zamanında 750Ti i5 2500K kasa topladım 1400liraya. Hemen her güncel oyunu yüksek ayarlarda oynatıyordu. Şimdi 2800-3000 liraya alınacak sistem bildiğiniz antika. 5 senelik oyunlarda bile işiniz zor.

7-8 senede bile sonuç böyleyken 2 senede donanım gücü tarafında zararda çıkmak imkansız.
Ve bu görüşte çok mantıklı geliyor. Bu ikisi çatışıyor da diyebiliriz. Az önce hocam incehesap gaming gecesine baktım belki aradığım şey gelmiştir diye, sonuç:
Kararsızım yani. Şuan ki Türkiye pazarı gözlemlediğim kadarıyla genel olarak böyle(Ve işin global boyutuda var tabi stok sıkıntısı gibi).
@Abi yapma hocam yazıp gittiniz gelmediniz. Nedir bu dava, ne hakkındadır?

Son düzenleme:
Hocam keşke ilk cümleyi bari okusaydınız. Şu an konu mesajında belirttiğim 1. dönemden kalan 2-3 sınav için okulumun bulunduğu şehire gelmiştim. Hala orada ikamet ediyorum. Gelirken yanıma laptopu da aldım ders videolarını pansiyonda dinleyebilmek için. Ve dinledimde. Ben masaüstü ile bunu yapamam. Üniversitede ayrı eve çıksam bile tatillerde memleketime dönerim büyük ihtimalle. Ben şimdi nasıl kasa toplayayım bu durumda. Hem stok durumundan dolayı ve miningden dolayı kasa toplamak su sıralar daha zararlı gibi duruyor. Ek olarak ben şu an kullanmakta olduğum laptopu uzun sayılabilecek bir süre "temiz" kullanmadan şu an "temiz" kullanarak 8-9 yıldır kullanıyorum.

O zaman laptop al temiz kullana bileceksen oyuncu laptopu öneririm bu durumda oyunlarda performans istiyorsan hem ders videolarını istediğin yerde izlersin hem oyunlarda gayet iyi bir performans alırsın. İyi günler.

1-2 ay daha sabredin. Bu kadar beklemişken 2070 Max-Q ikinci planda olsun. Ben de üniversiteye geçmek için laptop alacağım ve elimde banknotlarla beklemedeyim. Legionlar tabiri caizse gümbür gümbür geliyor ama çok vakit var gibi duruyor. Nisan'da (Acer'ın söylediğine göre) Nitro 5 serisi AMD+RTX30 bileşenleriyle piyasaya çıkacak. Tabii yine siz bilirsiniz ama tavsiyem oyun performansı dışında teknoloji olarak da hızlı eskimemesi için RTX30 kartlara yönelmeniz.

Hocam dediklerinizin 17.3" modelleri de gelecek mi? 17.3"+RTX30 beni iyice zorlar gibi. 2070 Max-Q derken ben yukarıda Max-Q modeli mi atmışım yoksa alacaksanız minimum 2070 Max-Q olsun mu diyorsunuz? Tam anlayamadım da.

Yeni konular

Geri
Yukarı