Şu Anki Nesil

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nisa Suresi, 34. Ayet. Bakın demek ki Kuran'ı okumayanı eleştirirken sizin de okumadığınız ortaya çıktı.
Ben sana sordum biliyor musun diye? Ben bilmediği mi söylemedim. Ayrıca sen ayeti baştan sona okudun mu. İstersen sana tercüme edeyim. Sen Kuranı okudun mu baştan sona, anlayıp anlamadığını anlamak isterim şuan.

Bu din konuları, RX 480 mi GTX 1060 mı konuları gibi baydı. İsteyen istediğine inansın niye kasıyorsunuz ki :(

Nisa Suresi, 34. Ayet. Bakın demek ki Kuran'ı okumayanı eleştirirken sizin de okumadığınız ortaya çıktı.
Bir çok meal vardır. Bir çok mealde farklı yorumlara denk gelebilirsin. Meallerin tek ortak yanı Nisa Suresi, 34. Ayette ki " Dövün" kelimesi. Ben sana Arapçadan direk çevirme yapayım. Kuranın bir çok ayetinde kadın erkek eşittir. Ama bazı ayetlerinde ise kadın erkekten daha üstündür. Yani demek istediğim Allah insanı yarattı ve bu yarattığı varlığı dünyaya getirme görevini kadına verdi, kadına cenneti ayakları altına serdi. Bu bir üstünlüktür. Gelelim Nisa Suresi, 34. Ayet açıklamasına. Şimdi senin sevgilin var ve seni aldattı kızı dövsen sana kim karşı çıkar bu toplumda. Herkes iyi yapmışsın der. Ayette belirtilen cümle. Kadın ve erkeği Allah yarattı. Ama evlilik konusuna geldiğinde kadın erkeğin namusudur, her şeyidir. Kadın erkeğine evlilikte itaat etmelidir. Herkes evlendiğinde karısının ona sadık kalmasını, sözünü dinlemesini ister. Ayette belirtildiği gibi karınız sizi dinlemiyorsa, başına buyruksa, evliliği zora sokuyorsa önce onu uyarın, sonra yataklarını ayırın. Ama karınız namusunuza iz sürüyorsa veya sizi aldatıyorsa dövebilirsiniz diyor. İlla ki dövün demiyor. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Bir ayetin ilk öncelikle alimlerimiz tarafından açıklanıp yorumlanması gerekir. Bunu dikkate almayanlar da işte böyle saçma sapan yok dövün dedi, bilmem ne dedi der.

Arkadaşımız kendi görüşünü belirtti. Öyle inanmış. Ben sadece açıklamasını doğru bir şekilde yaptım. İnanıp, inanmamak arkadaşa kalmış. Kimseyi yargılayamayız hiç bir şey için. Anlatmak istediğim sadece doğru olana inanın. Neyi doğru biliyorsanız. Herkesin düşüncesi var, herkesin yapısı farklı. Ben buna inanıyorum diye herkes inanmak zorunda değil. Sadece şunu söylüyorum bir insanın Kuran hakkında bilgisi var mı yok mu anlamak istiyorsanız. Ona soracağınız tek soru, Kuran da öğlen namazı kaç rekattır diye sorun. Anlarsınız cahil olup olmadığını. Ayrıca ben evliyim. Müslümanım diye karıma el kaldıracağımı mı zannediyorsunuz. Hayatım da anneme of bile demedim. 9. aya girdi evliliğim asla karıma ne el kaldırdım, ne kaldırırım. Şuana kadar 1 kere bile sesimi yükseltmedim yükseltmem de.

Son düzenleme:
  • Beğen
İfadeler: BpK
Ayette belirtildiği gibi karınız sizi dinlemiyorsa, başına buyruksa, evliliği zora sokuyorsa önce onu uyarın, sonra yataklarını ayırın. Ama karınız namusunuza iz sürüyorsa veya sizi aldatıyorsa dövebilirsiniz diyor. İlla ki dövün demiyor.
Peki bakın, neden sadece kadını dövün demiş de, erkekleri örnek vermemiş? Çünkü erkekler kadınlardan üstündür diyor ve bu saçma şeyi savunuyor. Bir de "itaat etmezse dövün" denilmiş. Sen kimsin itaat veriyorsun, yerine getirmezse dövüyorsun? Bu cümleyi size söylemiyorum, genel olarak bunu savunanlara...

Bir ayetin ilk öncelikle alimlerimiz tarafından açıklanıp yorumlanması gerekir. Bunu dikkate almayanlar da işte böyle saçma sapan yok dövün dedi, bilmem ne dedi der.
Yorumlanan her şeye inanıyor musun? Kuran'da yazan ayeti Türkçeye çevirince bu çıkıyor ve bunu değiştiremezsiniz, sizin inandığınız, savunduğunuz şey de bu.

Peki bakın, neden sadece kadını dövün demiş de, erkekleri örnek vermemiş? Çünkü erkekler kadınlardan üstündür diyor ve bu saçma eğitim savunuyor. Bir de "itaat etmezse dövün" denilmiş. Sen kimsin itaat veriyorsun, yerine getirmezse dövüyorsun? Bu cümleyi size söylemiyorum, genel olarak bunu savunanlara...
Ya siz neden benim paragrafımı okumadınız? Hala boş yapıyorsunuz.
Yorumlanan her şeye inanıyor musun? Kuran'da yazan ayeti Türkçeye çevirince bu çıkıyor, sizin inandığınız, savunduğunuz şey de bu.
Arap dilinin kelimelerinin köklerini ve hangi anlama geldiklerini ancak alimlerimiz veya arap olanlardan öğrenebiliriz. Bu açıklama ve yorumlar ortak görüştür. Neye inanmayacağız?

Peki bakın, neden sadece kadını dövün demiş de, erkekleri örnek vermemiş? Çünkü erkekler kadınlardan üstündür diyor ve bu saçma eğitim savunuyor. Bir de "itaat etmezse dövün" denilmiş. Sen kimsin itaat veriyorsun, yerine getirmezse dövüyorsun? Bu cümleyi size söylemiyorum, genel olarak bunu savunanlara...

Yorumlanan her şeye inanıyor musun? Kuran'da yazan ayeti Türkçeye çevirince bu çıkıyor ve bunu değiştiremezsiniz, sizin inandığınız, savunduğunuz şey de bu.
İlla dövün demiyor ki, aldatırsa boşanırsın gider. Sadece kadın mı aldatamaz dayak yer sanıyorsun?Erkeksin diye aldatma özgürlüğün mü var? Doğru mealleri araştır sadece. Dövün kelimesi sadece vurmak mı? Sözle de dövülür insan. O yüzden diyorum mealler önemlidir.

Arap dilinin kelimelerinin köklerini ve hangi anlama geldiklerini ancak alimlerimiz veya arap olanlardan öğrenebiliriz. Bu açıklama ve yorumlar ortak görüştür. Neye inanmayacağız?
Yorumlamak ayrı şey, meali de ayrı şey. Dediğinizin arkasında durun. Yorumlayan istediği gibi yorumlar fakat tek bir anlamı vardır o ayetin, bu da meali oluyor.

Bak bir ayette hırsızlık yapanın kolu kesilir, tecavüz eden şu olur bu olur diye okutuluyor insanlara. Aslında onun yorumu başkadır. Bazı ülkeler hırsızlık yapanın kolunu kesiyor. Tecavüz edeni taşlıyor. Bunlar doğru çevirilmediğinden oluyor. Bunların hepsini Allah siz yapın dememiştir. Hırsızlık yapana, tecavüz edene cehennem de yaparım diyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı