Çözüldü Şu mantıkla basit/temel bir drone yapılabilir mi?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Steve Rogers

Kilopat
Makaleler
5
Daha fazla  
Meslek
.
1612804736067.png

Başlıksız-1.png

Genel olarak bu mantıkla (gri şeyler oyuncak motoru, kahverengi/ten rengi olan şeyler doktor çubuğu :D , kalanlar ise kablo) Blynk üzerinden kontrol edilen basit drone'umsu bir şey yapılabilir mi? Liseye gidiyorum, profesyonel çalışmama imkan yok. Eldeki imkanlar buna yetiyor. 4 tane oyuncak motoru; pillerin, motor sürücünün, NodeMCU'nun ağırlığını kaldırabilir mi?

@SideWinder Hocam, yardımcı olabilir misiniz :) ?

Çözüm
Gyro olmadan yapamazsın maalesef. Aslına bakarsan bir Drone yapmak, bir uçak yapmaktan daha zordur. Zira uçakta motorun çalışma mantığıyla, dronedaki motorun çalışma mantığı tamamen farklıdır.

Drone’un düzgün uçması ve belirtilen yönlere gitmesi için, 4 motorun da koordine çalışması gerekir. Bu kordinasyonu denetlemek için ise, Drone’un üç eksendeki hareketini ölçmek gerekir.

Gyro burada devreye giriyor işte. Gyro, 3 eksenli ivme ölçerdir. İşlemciye, üç eksendeki hareketi rapor eder ve işlemcide buna göre motorların dönmesi gereken hızı ayarlar.

Ne Node MCU ne de o motor sürücüsü, bir Drone motorunu kontrol edecek işlem gücüne ya da işlem hızına sahip değildir. Böyle bir proje için F1 ya da F3 kontrolcü almalısın. Gövde fikri güzel, ancak + yerine X dizilimi daha dengeli yapacaktır aracı.

@flayzeraynx ’un da görüşlerini merak ediyorum. :) Maalesef, basit bir şey yapmak istesen bile biraz özen gerektiriyor.
Yabancı bir Youtube kanalı tam olarak buna benzer bir şey yapmıştı, legolarla. Linki bulur bulmaz atıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sorması ayıp TÜBİTAK için mi?
Yok hocam, hobi olarak :)
Yabancı bir Youtube kanalı tam olarak buna benzer bir şey yapmıştı, legolarla. Linki bulur bulmaz atıyorum.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Onun kullandığı motorlar farklı ama, ben şundan kullanacağım: Yüksek Devir 3V-6V-9V DC Oyuncak Motoru

Gyro olmadan yapamazsın maalesef. Aslına bakarsan bir Drone yapmak, bir uçak yapmaktan daha zordur. Zira uçakta motorun çalışma mantığıyla, dronedaki motorun çalışma mantığı tamamen farklıdır.

Drone’un düzgün uçması ve belirtilen yönlere gitmesi için, 4 motorun da koordine çalışması gerekir. Bu kordinasyonu denetlemek için ise, Drone’un üç eksendeki hareketini ölçmek gerekir.

Gyro burada devreye giriyor işte. Gyro, 3 eksenli ivme ölçerdir. İşlemciye, üç eksendeki hareketi rapor eder ve işlemcide buna göre motorların dönmesi gereken hızı ayarlar.

Ne Node MCU ne de o motor sürücüsü, bir Drone motorunu kontrol edecek işlem gücüne ya da işlem hızına sahip değildir. Böyle bir proje için F1 ya da F3 kontrolcü almalısın. Gövde fikri güzel, ancak + yerine X dizilimi daha dengeli yapacaktır aracı.

@flayzeraynx ’un da görüşlerini merak ediyorum. :) Maalesef, basit bir şey yapmak istesen bile biraz özen gerektiriyor.

Çözüm
9 volt pil, bir drone icin gerekli voltaji veremez. Bu arada, yaptiginiz cizimde motorlar + seklinde duruyor. Bu sekilde de ucan drone'lar var ..

Ancak genelde drone'lar X seklinde (true X veya stretched X olarak) motorlar capraz duracak sekilde duzenlenir. Bu, ucuslarda donus kapasitenizi arttirir. Ne sekilde ucmak istediginize gore istediginiz duzenlemede motor dizilimi yapabilirsiniz, ama o zaman kodlardan "custom mapping" yapmaniz gerekir.

9V yerine, 1s (3.7 volt) pil ile, yuksek KV degerine sahip, fircali motorlar da kullanabilirsiniz.

O zaman sadece fikir olarak kaldı :( Elimdeki imkanlar yetmiyor böyle profesyonel işlere. Belki BT kontrollü araç mantığı ile çalışabilirdi diye düşünmüştüm.

Neyse, hepinize teşekkür ederim :)

9 volt pil, bir drone icin gerekli voltaji veremez. Bu arada, yaptiginiz cizimde motorlar + seklinde duruyor. Bu sekilde de ucan dronelar var.

Kesinlikle, bu nokta da var. 9V batarya yükte motorların ihtiyaç duyduğu Amper ve Watt değerini veremez. Ki Li-Po’ların bir amacı da budur zaten, ihtiyaç olan yüksek Amperajı ve Watt değerini sağlayabilmek.

Videoda yanlış hatırlamıyorsam, 1S pilleri birleştiriyordu. Sen de öyle yapabilirsin. :)
O zaman sadece fikir olarak kaldı :( Elimdeki imkanlar yetmiyor böyle profesyonel işlere. Belki BT kontrollü araç mantığı ile çalışabilirdi diye düşünmüştüm.

Neyse, hepinize teşekkür ederim :)

Bir şeyler yapabilirsin, hemen pes etme bence. Sadece ince ince yapılması gerekiyor.

Aliexpress’ten F1 ya da F3 kontrolcü alıp, 4 tane de mini motor alabilirsin. Hatta kontrolünün içine ESC’lerin entegre olduğu kartlar var, F1 falan olacağı için uygun olur diye düşünüyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı