Su soğutucu fanı ve Radyatör fanı farkı

BVK

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhabalar. Yeni kasa fanı alacağım fakat, alacağım satıcının sitesine girdiğim zaman 2 adet görünümleri aynı özellikleri aynı (sadece birisinde Rulman: sıvı Rulman yazıyor) fakat birisinde ''Su soğutucu 120 mm'' diğerinde ''Radyatör fanı 120 mm'' diye geçiyor. Sıvı soğutma olan 50 TL daha ucuz, benimde aklım karıştı. Acaba bu ikisi arasında ne gibi bir fark var ? Su soğutucu fanı alsam da kasa içi hava akışını sağlayabilir miyim ?

Sıvı soğutucu fanı diye bişey yok diye biliyorum benim tt nin tek radyatörlü sıvı soğutucusu vardı fanı dandikti ve ses çıkarıyodu ayrıca cfm i düşüktü yani berbattı ben masterfan pro aldım air flow olan modeli %100 yükte 50 dereceyi geçmiyor şuan.

@berkay1638, aslında o olay kısaca şöyle: PUSH-PULL olarak kullanılan bazı fanlar var, bunların bir çeşidi itmeyi bi çeşidi de çekmeyi iyi yapar. Bu farklar da fan yapraklarının tasarımına bağlı :)
(Yani bir adet radyatör alıp iki tarafına da fan takılır, bu fanlardan öne takılan çekmeyi arkaya takılan ise itmeyi çok iki yapsın diye.)

Örneğin aynı şeyi kasanı ön ve arka (egzos) tarafta uygulanabilir. (Ön taraftaki itmeyi arka, egzos tarafına takılan ise çekmeyi iyi yapması gibi.)

@er36po o verdiğin bilgiler için sağol usta. Bu arada, Pull fanlarına bi örnek verir misin, merak ettim de.
Fan modelleri üzerinde şu pull şu push için iyidir diye yazmaz, en azında ben görmedim. Bu biraz decrubeye dayalı diyelim.

Ama benim GPU'lar için kullandığım 560'lık radyatöre uyguladığım pull-push fanlardan örnek vereyim. Aynı marka olan fanlardan olan ThermalTake ring 14'ü pull (bu fan yüksek devirde biraz fazla ses yapıyor olsa da süper itmeye sahip ve çok da iyi soğutma sağlıyor) ThermalTake Pure 140'ı da push (bu fan ise max 1000 RPM'de bayağı sessiz çalışmasına ragmen harika çekim yapıyor) olarak kullanıyorum.

Fan modelleri üzerinde şu pull şu push için iyidir diye yazmaz, en azında ben görmedim. Bu biraz decrubeye dayalı diyelim.

Ama benim GPU'lar için kullandığım 560'lık radyatöre uyguladığım pull-push fanlardan örnek vereyim. Aynı marka olan fanlardan olan ThermalTake ring 14'ü pull (bu fan yüksek devirde biraz fazla ses yapıyor olsa da süper itmeye sahip ve çok da iyi soğutma sağlıyor) ThermalTake Pure 140'ı da push (bu fan ise max 1000 RPM'de bayağı sessiz çalışmasına ragmen harika çekim yapıyor) olarak kullanıyorum.
@er36po Anladım usta saol ama nb eloop fanlar candır. :)

İkisi de aynı. Aradaki fiyat farkı ise, bir linkteki sadece tek fan, diğer linkteki ise 3 fan artı kontrolcü var.
tek tek satılanda aynı kontrolcüyü seçtiğim zaman 202 TL gibi bir fiyata denk geliyor, diğeri ise 156 TL. Toplu alımdan dolayı indirim gibi bir şey mi var acaba ? ^^

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı