Su ve Vücudumuz

Gordon Freeman

Kilopat
Bu yazı için biraz geç oluyor ancak hâla yaz içerisindeyiz. Biliyorsunuz yaz aylarında diğer aylara göre su kaybımız daha fazla oluyor. Su kaybına bağlı olarak daha çok su içiyoruz veya su içimine dikkat etmiyoruz. Her iki seçeneğinde vücudumuz için zararları mevcut.

Çoğumuzun günü çok yoğun geçiyor ve şu son sıcak günlerde su içmemiz aksayabiliyor. Düşük su tüketiminin günlük yaşantımızı etkileyen bazı sonuçları:
  • Konsantrasyon düşüklüğü
  • Baş ağrıları
  • Kas krampları
Tabii ki de düşük su tüketiminin sonuçları bunlarla kalmıyor. Cildimizden beynimize kadar her şeyi etkiliyor. Vücutta bulunan su azaldığı zaman böbreklerimizdeki geri emilim artar. Böbreklerimiz metabolik atıkları(üre, kreatinin...) su ile seyrelterek vücuttan uzaklaştırıyor. Düşük su tüketimi böbrek taşına yol açabilir.

Aynı zamanda fazla su tüketiminin de vücudumuz için zararları mevcut. Fazla su tüketimi, fazla idrar oluşumuna; fazla idrar oluşumu da daha fazla elektrolit kaybı demek.
Ne, ne kadar elektrolit kaybettirir:

• İdrar;
Na+ 75-170 mEq
K+ 40-60 mEq Ortalama olarak günde 1000-1500ml su kaybedersiniz. Tabii ki de kişiden kişiye değişir. İdrarınızı etkileyen birçok etken var.
Cl- 115-145 mEq
  • Ter;
Na+ 50 mEq/L
K+ 7 mEq/L Ter ile kaybolan su kişiden kişiye değişmektedir.
Cl- 40 mEq/L

Aşırı derecede spor temposu olanlar ve aşırı terleyenler fazla su içe eğilimindedir. Aşırı terleme ve fazla idrar elektrolit kaybını artırır. Bu yüzden günlük aldığımız minerallere dikkat etmeliyiz. Mineraller vücudumuzda birçok tepkimede yer alır ve eksiklikleri ciddi sorunlara sebebiyet verebilir. Bir de biliyorsunuz, 3 beyazdan uzak durmamız gerektiği söylenir ancak tuzu tamamen kesmek yanlış, hatta zararlıdır bile. Günlük sodyum ihtiyacımızın bir kısmını tuzdan alırız. Tek böbrekle yaşayanlar zaten tuz tüketimlerine sınırmala getirmek zorundadır. Çift böbreği olanların ise çok fazla tuz tüketmemesi lazım.

Kısacası günlük su tüketimimizin yanında beslenmemiz de çok önemli bir yer tutmakta. Gün içerisinde az su içmekten uzak durmamız lazım aynı şekilde çok aşırıya kaçmaktan da uzak durmamız lazım. Az su hipernatremiye, çok fazla su ise hiponatremiye sebebiyet verebilir.

Bahsetmek istediğim bir başka konu ise magnezyum. Magnezyum hücre içerisinde, ATP'yi hidroliz ederek primer aktif transportan sorumlu birçok ATPaz'ın(sodyum pompası, kalsiyum pompası...) kofaktörüdür(Kofaktör: Enzimlerin yapısına katılan minerallerdir). Aynı zamanda DNA ve protein sentezine de katkıda bulunur. Kısaca enerji metabolizmasından elektrolit dengesine, kas fonksiyonlarına kadar etkilidir. Normal bir insanın vücudunda 21 ile 27 gram arasında magnezyum bulunur. Aşırı terleme ile ve magnezyumdan eksik beslenme magnezyum eksikliğine sebebiyet verebilmekte. Bu yüzden günlük beslenmenize magnezyum yönünden zengin besinler(tahıllar, yeşil yapraklı sebzeler vb.) eklemenizde fayda var.

Yazımda kullandığım bazı bilgileri "Oğuz Kayaalp Farmakoloji-1" kitabından aldım.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Galiba bu tarzdaki son yazımdı. Birkaç gün sonra hesabımı kuzenime vereceğim. Zaten bu hesabı ikimiz kullanıyorduk. Arada yeniden girip ne var ne yok bakarım. Umarım gününüz iyi geçer. İyi sosyaller.

Ben 3-4 litre içiyorum, acaba şekerim mi var diye kıllanıyorum, 6 çok değil mi? :)
6 Litre ona göre normal olabilir ama senin su içmen boyuna, kilona, meyve yiyip yememene, sebze yemene veya yememene, diyet yapıp yapmadığına, ne kadar abur cubur yediğin vb. birçok sonuçtan etkilenir yani diyet filan yapıyorsan fazla içmelisin ama sebze meyve yiyorsan 3-4 litre yeterlidir. Bu sonuçlar değişebilir.

6 Litre ona göre normal olabilir ama senin su içmen boyuna, kilona, meyve yiyip yememene, sebze yemene veya yememene, diyet yapıp yapmadığına, ne kadar abur cubur yediğin vb. birçok sonuçtan etkilenir yani diyet filan yapıyorsan fazla içmelisin ama sebze meyve yiyorsan 3-4 litre yeterlidir. Bu sonuçlar değişebilir.

Fazla kilom biraz var. Klasik hafif göbek işte. Yaşıtlarıma göre mükemmel bir vücut bile sayılabilir. (yaşıtım arkadaşlarımın çoğunun göbeğinin devasa boyutlarda olduğunu ve karaciğer yağlanmalarının grade 2-3lerde olduğunu düşünürsek). Abur cubur, fast food var. Paso kırmızı et var :) Sebze ve meyve neredeyse 0. Neyseki kabaca 10 seneye yakındır alkol yok. Hoş kan testlerine bakan doktor hemen "alkol var sanırım" diyor, demek birde olsa...

Fazla kilom biraz var. Klasik hafif göbek işte. Yaşıtlarıma göre mükemmel bir vücut bile sayılabilir. (yaşıtım arkadaşlarımın çoğunun göbeğinin devasa boyutlarda olduğunu ve karaciğer yağlanmalarının grade 2-3lerde olduğunu düşünürsek). Abur cubur, fast food var. Paso kırmızı et var :) Sebze ve meyve neredeyse 0. Neyseki kabaca 10 seneye yakındır alkol yok. Hoş kan testlerine bakan doktor hemen "alkol var sanırım" diyor, demek birde olsa...
Sana tavsiyem çok hareketli olduğun günler 5 litre fazla hareket etmediğin günlerde 4 litre idealdır.

4-5 litre çok fazla değil mi? Ben 2 litreyi geçmiyorum sanırım, öğrenciyim, bununla da alakası vardır illa ama 4-5 çok gibi geldi.
Göze fazla gelmesi normaldir beyin böyle olayları genellikle bir anda gibi anlar ve gözde büyür.
4-5 litre çok fazla değil mi? Ben 2 litreyi geçmiyorum sanırım, öğrenciyim, bununla da alakası vardır illa ama 4-5 çok gibi geldi.
Bu arada 2 litre senin için biraz sorunlu olabilir ilerde migren gibi hastalıklara yakalanabilirsin ben 4 senedir migren hastasıyım ve her hafta 1 günüm çöp oluyor kusuyorum başım ağrıyor yani kısaca çin işkencesinden bile kötü.

Göze fazla gelmesi normaldir beyin böyle olayları genellikle bir anda gibi anlar ve gözde büyür.

Bu arada 2 litre senin için biraz sorunlu olabilir ilerde migren gibi hastalıklara yakalanabilirsin ben 4 senedir migren hastasıyım ve her hafta 1 günüm çöp oluyor kusuyorum başım ağrıyor yani kısaca çin işkencesinden bile kötü.
Yok hocam genel olarak 1,5-2 litre su içiyorum. Onun dışında öğle arasında meyve suyu-ayran falan oluyor. 4 litre gerçekten fazla geliyor, benim içtiğimin 2 katı çünkü.
Ayrıca su içmek için özel bir çaba sarfetmiyorum, onunla da alakalı olabilir. Yani susayınca içiyorum sadece.

Ben 3-4 litre içiyorum, acaba şekerim mi var diye kıllanıyorum, 6 çok değil mi? :)
Arkadaş gereken cevabı vermiş. 😁
Yok hocam genel olarak 1,5-2 litre su içiyorum. Onun dışında öğle arasında meyve suyu-ayran falan oluyor. 4 litre gerçekten fazla geliyor, benim içtiğimin 2 katı çünkü.
Ayrıca su içmek için özel bir çaba sarfetmiyorum, onunla da alakalı olabilir. Yani susayınca içiyorum sadece.
Susayınca dehidrasyon başlamış oluyor, susamadan su ihtiyacımızı yerine getirmemiz gerek.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı