Subaylık vs Gastronomi

Subaylık çok daha yararlı bir meslek.
Çok teşekkür ederim.

Teşekkürler

Teşekkürler
Evet arada kalınabilecek bir durum. Fakat askerlik hayatı denen bir şey var. Siz karakter ve yaşam olarak o resmi hayata alışkınım zorluk çekmem, sorumluluklara alışırım diyorsanız tabii ki Subaylık. Herkes olamıyor ve onurlu bir iş.
Ama yok ben rahat hayata alışkınım, orada çalışırım burada çalışırım paramı yerim içerim falan filansan hiç subaylığa bulaşma.
En büyük hayallerimden biri dünyayı gezmek

Subayken üniversite okuyamıyor musunuz?

Harp okulunda eğitim var evet ama bir üniversite başka KHO bambaşka bir yer.

Gastronomi tabii ki, önü açık. Eğer kendini geliştirirsen yurt dışında inanılmaz paralar kazanabilirsin.
Ben Bodrum'da yaşıyorum lisede iken aşçılık okudum, aşçılıkta üniversiteyi ise 5-6 puanla kaçırdım. Şu an Bodrum'da muhasebe okuyorum. :D

Ben 5 yıl 5 yıldızlı bir otel mutfağında çalıştım ekstraci olarak şu anda büyük bir Fast food zincirinde çalışıyorum. Gelişime ve dil öğrenime açığım ve turizme otel mutfağına yabancı değilim. Yaz aylarında ne kadar kazanabilirim oralarda?

Var elbette ama her işi parca parca yapmaktansa kendimi bir seye adamak istiyorum.
Hocam kusura bakmayın, ben sizin mutfak deneyiminizin olmadığını düşünerek yazmıştım. Az çok işin ne olduğunun farkındasınızdır o halde. Kararı en iyi siz verebilirsiniz. Aslında alakasızlar ama artık insanlar bir anda kariyer değiştirdiği, sıfırdan başladığı dönemlerdeyiz. Türkiye'de pek bilmiyorum ama yurt dışında insanlar kariyerlerinin sonuna gelmişken bir anda farklı disiplinlere geçebiliyorlar. Ki iş hayatında bu çok yönlülük gayet verim sağlıyor. Diğer işinden edindiği tecrübeleri yeni işine uydurabiliyorlar vs. Demek istediğim yine siz bilirsiniz tabi ama sıfırdan kariyer inşa etmek eskisi kadar tuhaf bir şey değil. Zaten 65'te emeklilik var. Yanlış anlamayın ama insanın kendi gelişimi açısından da bu daha faydalı bence. Beyin körelmemiş oluyor. Bir meslekte zirveye ulaşmak taş çatlasın 20 senedir. Ben bir mesleği 20 sene yapabileceğime ihtimal vermiyorum ki 50'ime bile ulaşmış olmuyorum. :D 15 sene daha kalıyor emekliliğe :D O kadar uzun meslekte kalmak ve kariyerimde zirve olmak benim gelişimimi etkiler gibi geliyor bana. Kariyer hedefimin sonuna gelmişim o saatten sonra banka hesabım dışındakiyle ilgilenmem sanırım. Günceli de takip etmemiş olurum haliyle çünkü rekabet edeceğim, hedeflediğim bir şey kalmıyor artık. 20 sene önceki bilgilerim de kimseye fayda sağlamaz. Sadece alacağım unvanla ilgilenir adamlar(aslında iş hayatı en çok tecrübeye bakıyor da bence bu açıdan biraz hatalı bir yaklaşım. En azından kendi sektörüm özelinde böyle bir şey seziyorum. Geç kalınıyor çoğu konuda). Yine de büyük konuşmayayım. Ben de kariyerimin çok başındayım açıkçası. :D Dediğim gibi karar yine sizin de ileride meslek değiştirmek çok da korkunç değil açıkçası. Ha KHO'dan hemen sonra gastronomi okumak biraz erken olabilir tabi de hayatınızın bir döneminde neden şans tanımayasınız?

Son düzenleme:
Arkadaşlar eğer sınav açıklanırsa gastronomi okumayı düşüyorum. Eğer büyük sürprizler yaşamazsam kıyı kesimlerde bir yer gelir inşallah. Ama subaylığı da kazandım. Seçim yapmakta zorlanıyorum açıkçası. Gönlüm gastronomiden yana. Dil öğreneyim, yurt dışına gideyim vs bir yandan da KHO şartlar ağır. Çok kararsız kaldım fikirlerinizi bekliyorum.

Hocam 2 yıl oldu askerliğimi yapalı. Ben normal erdim tabii. Rütbeli personel 8-5 memur usulü çalışıyor evine falan gidiyorsun ama askeriye zor ya rütbeli de olsan. Kaldı ki kritik bölgede görev yapsan aileni de göremeyebilirsin yani bir düzen olmaz hayatında. Askeriyeyi seviyorsan subaylık seç ama gastronomi bölümünün standartları iyiyse maaş vesayir bence gastronomi seçmelisin. Tabii ki hayat senin karar senin.

Hocam kusura bakmayın, ben sizin mutfak deneyiminizin olmadığını düşünerek yazmıştım. Az çok işin ne olduğunun farkındasınızdır o halde. Kararı en iyi siz verebilirsiniz. Aslında alakasızlar ama artık insanlar bir anda kariyer değiştirdiği, sıfırdan başladığı dönemlerdeyiz. Türkiye'de pek bilmiyorum ama yurt dışında insanlar kariyerlerinin sonuna gelmişken bir anda farklı disiplinlere geçebiliyorlar. Ki iş hayatında bu çok yönlülük gayet verim sağlıyor. Diğer işinden edindiği tecrübeleri yeni işine uydurabiliyorlar vs. demek istediğim yine siz bilirsiniz tabii ama sıfırdan kariyer inşa etmek eskisi kadar tuhaf bir şey değil. Zaten 65'te emeklilik var. Yanlış anlamayın ama insanın kendi gelişimi açısından da bu daha faydalı bence. Beyin körelmemiş oluyor. Bir meslekte zirveye ulaşmak taş çatlasın 20 senedir? Ben bir mesleği 20 sene yapabileceğime ihtimal vermiyorum ki 50'ime bile ulaşmış olmuyorum. :D 15 sene daha kalıyor emekliliğe :D o kadar uzun meslekte kalmak ve kariyerimde zirve olmak benim gelişimimi etkiler gibi geliyor bana. Kariyer hedefimin sonuna gelmişim o saatten sonra banka hesabım dışındakiyle ilgilenmem sanırım. Günceli de takip etmemiş olurum haliyle çünkü rekabet edeceğim, hedeflediğim bir şey kalmıyor artık. 20 sene önceki bilgilerim de kimseye fayda sağlamaz. Sadece alacağım unvanla ilgilenir adamlar(aslında iş hayatı en çok tecrübeye bakıyor da bence bu açıdan biraz hatalı bir yaklaşım. En azından kendi sektörüm özelinde böyle bir şey seziyorum. Geç kalınıyor çoğu konuda). Yine de büyük konuşmayayım. Ben de kariyerimin çok başındayım açıkçası. :D dediğim gibi karar yine sizin de ileride meslek değiştirmek çok da korkunç değil açıkçası. Ha KHO'dan hemen sonra gastronomi okumak biraz erken olabilir tabii de hayatınızın bir döneminde neden şans tanımayasınız?

Çok teşekkür ederim, çok sağ olun. :)

Hocam 2 yıl oldu askerliğimi yapalı. Ben normal erdim tabii. Rütbeli personel 8-5 memur usulü çalışıyor evine falan gidiyorsun ama askeriye zor ya rütbeli de olsan. Kaldı ki kritik bölgede görev yapsan aileni de göremeyebilirsin yani bir düzen olmaz hayatında. Askeriyeyi seviyorsan subaylık seç ama gastronomi bölümünün standartları iyiyse maaş vesayir bence gastronomi seçmelisin. Tabii ki hayat senin karar senin.

Teşekkürler :)

Geri
Yukarı