Subaylık vs gemi işletme mühendisliği

Catastrophee

Decapat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, lise 3 öğrencisiyim ve kariyer planlarım hakkında fikirlerinizi öğrenmek istedim çocukluğumdan beri askerliğe ilgi duydum ve duymaya devam ediyorum Hava Harp Okulu istedim ve bu lise 1'den beri böyle oldu ama şimdi de ülke ekonomik koşullarından dolayı bu fikrim biraz geri plana düştü ve gemi işletme mühendisliğine de ilgi duymaya başladım bir yanım havacı ya da denizci subay olmak istiyorken diğer yanım gemi işletme mühendisi olmak istiyor. Gemi işletme mühendisi kuzenimin okuduğu bölüm ve o şu an 8000 dolara yakın para kazanıyor.

Para yüzünden bir iş seçmek doğru değil ülke kötü durumdada olsa hayatın boyunca sevmeyeceğin bir iş yapmak zülum olur eğer seviyorsan elbette o işi seçebilirsin.

Meslek seçimi parasına göre yapılmaz.

Evet biliyorum zaten subaylıktan uzaklaşma sebebim para değil işletme mühendisliğinde daha hızlı makam atlayabilirim. Zaten kuzenimle beraber çalışmam söz konusu sadece ekonomik ve siyasi koşullardan çekiniyorum.

Aynı zamanda birkaç subay ve astsubay abiyle konuştuğumda mesleği seçmemi pek önermediler ondanda çekiniyorum. İşletme mühendisliğini seçersem aile hayatım askıya alınacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, lise 3 öğrencisiyim ve kariyer planlarım hakkında fikirlerinizi öğrenmek istedim çocukluğumdan beri askerliğe ilgi duydum ve duymaya devam ediyorum Hava Harp Okulu istedim ve bu lise 1'den beri böyle oldu ama şimdi de ülke ekonomik koşullarından dolayı bu fikrim biraz geri plana düştü ve gemi işletme mühendisliğine de ilgi duymaya başladım bir yanım havacı ya da denizci subay olmak istiyorken diğer yanım gemi işletme mühendisi olmak istiyor. Gemi işletme mühendisi kuzenimin okuduğu bölüm ve o şu an 8000 dolara yakın para kazanıyor.
GMİM ve DUİM iyi para getiriyor evet ama hayat şartları? 6-7 ay gemide evinden uzakta olabilecek misin? Gemi ortamı serttir, tutunamayanı okyanusa atar. 100 mezun varsa yarısından fazlasi bu mesleği yapmıyor. Hava subay iyidir, rahat olursun. Deniz subaylık da kötüdür, tabi branşına göre de değişebilecek bir şey.

GMİM ve DUİM iyi para getiriyor evet ama hayat şartları? 6-7 ay gemide evinden uzakta olabilecek misin? Gemi ortamı serttir, tutunamayanı okyanusa atar. 100 mezun varsa yarısından fazlasi bu mesleği yapmıyor. Hava subay iyidir, rahat olursun. Deniz subaylık da kötüdür, tabi branşına göre de değişebilecek bir şey.
evet bu konuları kuzenimle konuştum ve bana ailemden örnekler verdi polis ailesinde büyüdüm ve kendimi bildim bileli ailem iyi koşullarda çalışmadı bu sebeple devlette çalışmayı iyi bulmuyo kendisi bu mesleği 35 yaşına kadar yapıcağını sonra bir takım yatırımlarla hayatını sürdüreceğini anlattı

Bu senin isteğine ve gelecekte hangi meslek ile uğraşmak istediğine bağlı. Bir mesleği sırf parası için seçersen de o işi de yaparken memnun olmazsın. Subaylık yaparsan da sosyal hayatın olmayacaktır. Bunları göz önünde bulundurarak kararını ver derim.

Düşünce tarzına göre subaylık zaten 1 sene sonra kaçacak yer arayacağını düşünüyorum. Gemi işletme mühendisliği daha uygun olacaktır. Subaylıktan sonra bırakmak da zor başlamakta.

Yeni konular

Geri
Yukarı