Subaylık vs Gastronomi

Merhaba geç gördüm kusura bakmayın. Gastronomi okuyorum :)

Finlandiya'da aşçı maaşları ne kadar? İki dilli ve lisans diplomalı ve tecrübeli biri için. Bilginiz var mı?

Dil ve diplomalar sadece işi edinebilme sürecini hızlandırır. Maaşınız yine sabit kalır. Aşçılık olayı eğer kendi işinizde değilseniz ortalama bir restoranda çalıştığınızı düşünürsek en düşük 1800, en yüksek 2500 Euro olacaktır. Tabii oralarda da tıpkı Türkiye'deki gibi nusret tarzı yerler var. Onlarda da genelde 2000-3000 arasıdır. (Tek yaşayacağınızı düşünürsek 500 euroya 1+1 güzel bir ev bulabilirsiniz. Aylık market ihtiyaçlarınız da 400 euroyu geçmez. 2000 euro kadar kendi cebinize kalır tabii eğer borçlarınız yoksa. Tek yaşamak için 1000 euro gayet yeterli.)

Finlandiya'da en çok kazandıran işler diğer insanların yapmamak için para ödediği işlerdir. Örneğin boyacılık, taşımacılık, berberlik gibi. Özellikle kuaför ve berberler inanılmaz fazla para kazanıyor. Tıraş başına 50 eurodan hesaplayın işte.

Son düzenleme:
Dil ve diplomalar sadece işi edinebilme sürecini hızlandırır. Maaşınız yine sabit kalır. Aşçılık olayı eğer kendi işinizde değilseniz ortalama bir restoranda çalıştığınızı düşünürsek en düşük 1800, en yüksek 2500 euro olacaktır. Tabii oralarda da tıpkı Türkiye'deki gibi nusret tarzı yerler var. Onlarda da genelde 2000-3000 arasıdır. (tek yaşayacağınızı düşünürsek 500 euroya 1+1 güzel bir ev bulabilirsiniz. Aylık market ihtiyaçlarınız da 400 euroyu geçmez. 2000 euro kadar kendi cebinize kalır tabii eğer borçlarınız yoksa. Tek yaşamak için 1000 euro gayet yeterli.)

Finlandiya'da en çok kazandıran işler diğer insanların yapmamak için para ödediği işlerdir. Örneğin boyacılık, taşiMacılık, berberlik gibi. Özellikle kuaför ve berberler inanılmaz fazla para kazanıyor. Tıraş başına 50 eurodan hesaplayın işte.

Teşekkür ediyorum.

Dil ve diplomalar sadece işi edinebilme sürecini hızlandırır. Maaşınız yine sabit kalır. Aşçılık olayı eğer kendi işinizde değilseniz ortalama bir restoranda çalıştığınızı düşünürsek en düşük 1800, en yüksek 2500 euro olacaktır. Tabii oralarda da tıpkı Türkiye'deki gibi nusret tarzı yerler var. Onlarda da genelde 2000-3000 arasıdır. (tek yaşayacağınızı düşünürsek 500 euroya 1+1 güzel bir ev bulabilirsiniz. Aylık market ihtiyaçlarınız da 400 euroyu geçmez. 2000 euro kadar kendi cebinize kalır tabii eğer borçlarınız yoksa. Tek yaşamak için 1000 euro gayet yeterli.)

Finlandiya'da en çok kazandıran işler diğer insanların yapmamak için para ödediği işlerdir. Örneğin boyacılık, taşiMacılık, berberlik gibi. Özellikle kuaför ve berberler inanılmaz fazla para kazanıyor. Tıraş başına 50 eurodan hesaplayın işte.

Hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama dediğiniz maaşlarda orada bir aile yaşayabilir mi? Mutfakta da hiyerarşi var ve rütbe yükseldikçe maaş artıyor orada da öyledir sanırım. Sizce orası için ortalama bir hayat mümkün müdür?

Kemalizm, askeri bandolar, geçit törenleri, sınır dışı operasyonları, gece 12 de Irak'ta ateş başında devrelerin ile konserve fasulye yemek... Seçim senin.

Teşekkür ediyorum.

Hocam rahatsız ediyorum kusura bakmayın ama dediğiniz maaşlarda orada bir aile yaşayabilir mi? Mutfakta da hiyerarşi var ve rütbe yükseldikçe maaş artıyor orada da öyledir sanırım. Sizce orası için ortalama bir hayat mümkün müdür?

3-4 kişilik bir aile ile 1800 euro alarak yaşayanı hiç görmedim. Zaten bunun belli başlı alt sınırları var. Diyelim 1800 euro alıyorsun, aileni oraya getirmen için devletin belirlediği miktarlar kadar bankanda para göstermen lazım. Yani başka bir deyişle "bu insanlara da kendime de yetecek kadar para kazanıyorum" demen lazım. Bu da yaklaşık 5 kişilik bir aile için 2500-3000 euroya tekabül ediyor.

Finlandiya'da her ne kadar alım gücü yüksek, millet huzur refah içerisinde yaşıyor olsa da genel sorunları ülkede hemen hemen herkes asosyal. Kimse kimseyle konuşmak istemiyor, konuşanı sevmiyor, mecbur kalmadıkça birbirlerinin yüzüne bile bakmıyorlar. Kimileri utancından pizza siparişi gibi basit şeyleri kapıyı açıp alamıyor bile. Türklere karşı yaklaşım da bazı yerlerde ırkçı olabiliyor. Şimdi hal böyle olunca Avrupa nedir bilmeyen yurdum insanının ağzına "ben 1000 euro için kendimi deli gibi yapmam" lafı düşüyor.

Eğlence düşkünü bir insansanız tavsiye etmiyorum zira bizzat abimin arkadaşı soğuk yiye yiye isyan etmişti neden burada insan yok diye. Şimdi Amerika'ya gitmek için uğraşıyor. Ya da gidersiniz, zamanla mevki alırsınız ve başka bir ülkeye iltica edersiniz. Türkiye'den işçi kabul edeceklerine her türlü Finlandiya'dan ederler mesela. Karar sizin.

(Eklemek istediğim bir şey daha var, bu gidiş olayları her bir kişi için aşırı masraflı hocam. Sağa sola bolca para yığmak zorunda kalıyorsunuz. Hiç beklemediğiniz yerlerden bile ödemeler çıkıyor başınıza. Bir süre borç gidermek için çalışmanız gerekiyor ve unutmayın, çalışmanız lazım. Çalışmayanı ülkesine geri postalamak konusunda uzmanlar.)

Kemalizm, askeri bandolar, geçit törenleri, sınır dışı operasyonları, gece 12 de Irak'ta ateş başında devrelerin ile konserve fasulye yemek... Seçim senin.

Zor koşullar güçlü insanlar doğurur.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı