Sünnet Bilimsel Olarak Zararlı Mıdır Yararlı Mı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Neden inandığımı sana kanıtlamak zorunda değilim. Daha yakın hissediyorum, inanırım. Veya başka alakasız bir sebep. Bu hiçbir varlığı ilgilendirir mi? Hayır. Benim ile inancım arasında.

Sınavda da kopya çekmek yasak. Ne yani çekmedik mi hiç? Bu hayat kurallarına göre yaşanmadığına göre din de bazen kurallarına göre yaşanmayabiliyor. Bak mesela ama kimseyi öldürmüyorum, kimseye zarar vermiyorum.

Beterin beteri var yani, iyi insan ol yeter. Yaptığım işlerin kimseye zararı yok, o bana yeter.
Umarım dediğiniz gibidir. İyi insan olmak yeterlidir. Yoksa durum vahim.

Bay Yetişkin insanlara üstü kapalı hakaret ediyor. Ama yaptıklarının kimseye zararı olmadığını savunuyor. Her davranışınızda bir çelişki var.

İnancınızda inanmamak cezalandırılmak için yeterli sayılıyor. Sadece iyi insan olmak yeterli değil.

Umarım dediğiniz gibidir. İyi insan olmak yeterlidir. Yoksa durum vahim.
Yalan söylenecek bir durum yok. Açık konuşuyorum, inandığım dinin çoğu sorumluluğunu yerine getiremiyorum. Ama Tanrı inancım var. Bu cehennem, ceza korkusu değil. Ceza korkusu olsa içki de içmem, başka yasaklanan işler de yapmam. Olay tamamen yakın hissetme ve inanç tarzı.

Neye inandığın beni ilgilendirmiyor, günün sonunda yatağında rahat bir uyku çekebiliyorsan iyi insan olarak kimseye düşmanlık beslemem.

Klasik argümanlar her işlerine gelmeyen konuda iyi insan olmanın yeterli olduğunu savunurlar.

O zaman dinde neden sünnet var?
Doğumdan önce ve sonrasında bebeğin penis sağlığı açısından o deri önem taşıyabilir. Ama sonrasında bir fazlalığa ve zararlı maddeye dönüşmüş olabileceği için vücuttan atılması insan için daha hayırlı olabilir. Müslümanların hepsini cahil, yobaz ve sapık gibi gören bir zihniyet var. Ben bilim adamı değilim en doğrusunu bildiğimi söylemiyorum fakat gerçekten sorgulayıp da bu dine inandım ve doğruluğuna artık bir şüphem yok. Mesela domuz eti de günümüz şartlarında steril bir şekilde üretilip yenilebilir ama bizim bilmediğimiz kötü etkileri olabilir. Eğer insan her şeyi kendi zihninde çözebilecek zekaya sahip olsaydı zaten dünyada din muhabbeti dönmezdi. İstediğinize inanma özgürlüğünüz var. Bırakalım böyle tartışmaları bence herkesin aklı fikri var. Herkes düşünsün istediğine inansın.

Sünnetten iyi insan olmaya kadar geldi mi konu? Maşallah maşallah:) Bütün mesajları okumadım ama umarım sünnet İslam diniyle geldi diyen yoktur konuda:)
Saygı ve sevgi. Türkiye bu 2 kelimeyi öğrendiğinde çağ atlayacağız :) Eminim. Biz görür müyüz bilmiyorum ama :D

Bu arada benim yapmaya çalıştığım şey inandığınız şeyin gerçeklerini anlatınca insan psikolojisinin nasıl tepki verdiğini öğrenmek. Bakın, siz de söylediniz psikopatça olduğunu. Ama inanmaya devam ediyorsunuz.

"Sen varsan bile sana tapmam çünkü sen işkencecisin, gaddarsın" diyebilecek cesaretiniz yok Tanrı'ya karşı. Namuslu olup diğer insanları düşüneceğiniz yok. Böyle bir insan iyi sayılabilir mi bilmiyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı