Bilim her zaman yararlı mıdır?

Her türlü yararlıdır? Bu bence çok kesin ve yanlış bir cümle. Bilim her türlü yararlı olmaz. Örneği kendiniz vermişsiniz. Atom bombası, bunun insanlığa ne gibi bir yararı olur? Eğer bu bilimin kendisi değilse bile bilimin getirdiği bir sonuçtur. Yani sizin deyiminizle her türlü bilim ile ilgilidir. Buna ilgili somut bir örnek vermek gerekirse internet olabilir. Sen internetten insanlığa faydalı milyonlarca bilgiye ulaşabilirsin ama oradan kiralık katılsa kiralarsın. Burada interneti bilime benzetirsek kesin bir sonuca varamayız.
Atom bombasının kötü emeller için kullanılmış olması onun yaratanının kötü olduğu anlamına gelmez. Sen bir hristiyan adam öldürdü diye İncil zararlıdır, keşke olmasaydı diyor musun? Hayır. O zaman buna da dilini uzatmayacaksın. Ha ayrıca atom bombası dediğin şey bilim adına geliştirilmiyor, bilimin sunduklarına dayanılarak silah olarak geliştiriliyor.
Eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin demişlerdi kimdi bunu söyleyen
Kimse.
Atatürk'ün öyle bir sözü yok.

Her türlü yararlıdır? Bu bence çok kesin ve yanlış bir cümle. Bilim her türlü yararlı olmaz. Örneği kendiniz vermişsiniz. Atom bombası, bunun insanlığa ne gibi bir yararı olur? Eğer bu bilimin kendisi değilse bile bilimin getirdiği bir sonuçtur. Yani sizin deyiminizle her türlü bilim ile ilgilidir. Buna ilgili somut bir örnek vermek gerekirse internet olabilir. Sen internetten insanlığa faydalı milyonlarca bilgiye ulaşabilirsin ama oradan kiralık katılsa kiralarsın. Burada interneti bilime benzetirsek kesin bir sonuca varamayız.
Evet, siz de haklısınız. Ama bu bilimin sıkıntısı değil kesinlikle. Nasıl kullanıldığı ile ilgili.

Atom bombasının kötü emeller için kullanılmış olması onun yaratanının kötü olduğu anlamına gelmez. Sen bir hristiyan adam öldürdü diye İncil zararlıdır, keşke olmasaydı diyor musun? Hayır. O zaman buna da dilini uzatmayacaksın. Ha ayrıca atom bombası dediğin şey bilim adına geliştirilmiyor, bilimin sunduklarına dayanılarak silah olarak geliştiriliyor.

Kimse.

Tartışılıyormuş, bende emin değildim zaten.

Kimse.

Atom bombasını yaratan kişinin nasıl iyi bir amacı olabilir açıklar mısınız? Ayrıca İncil'in bilim ile alakası yok.

Bilim yararlıdır fakat bilim kullanılarak zarar verilebilir. Nasıl kullanılacağı insana bağlı olduğuna göre yararlıdır.

Şu an ki düşüncem, bıçak gibidir, adam öldürme imaknin da var ekmek kesme imkanın da.

Bilim her zaman yararlı değildir. Daha doğrusu kimin elinde olduğunda değişen bir durum. Ayrıca burada yarardan kastınız nedir tam olarak anlayamadım. Eğer bireysel olursa bilim bazen bireysel olarak faydadan çok zarar verebilmektedir. Yine toplumsal yarar olarak baktığımızda yarar sağladığı kadar zarar da sağlar. Kısacası kullanım amaç ve yöntemlerine göre değişir.

Toplumsal olarak soruyorum ve zararlı olduğu yerlere.

Bilim her zaman yararlı değildir. Daha doğrusu kimin elinde olduğunda değişen bir durum. Ayrıca burada yarardan kastınız nedir tam olarak anlayamadım. Eğer bireysel olursa bilim bazen bireysel olarak faydadan çok zarar verebilmektedir. Yine toplumsal yarar olarak baktığımızda yarar sağladığı kadar zarar da sağlar. Kısacası kullanım amaç ve yöntemlerine göre değişir.

Yarardan kastım toplumsal olarak. Zararlarına örnek verebilir misiniz?

Atom bombasını yaratan kişinin nasıl iyi bir amacı olabilir açıklar mısınız? Ayrıca İncil'in bilim ile alakası yok.
Bildiğim kadarıyla atom bombasının hikayesi biraz değişik. Bir adam fizik üzerine çalışmalar yapıyor ve önemli katkılarda bulunuyor, başka bir adam bu bulguları kendine verilen emirler doğrultusunda kullanıyor ve atom bombası ortaya çıkıyor. Bu hikaye dinamitin hikayesi olabilir, hangisi olduğunu hatırlamıyorum.

Sen bir Hristiyan adam öldürdü diye incil zararlıdır, keşke olmasaydı diyor musun?

Konuyla alakasını anlamadım ama sanırım mesajımda belirttiğim getirdiği sonuçlar meselesi için yazdınız. Bunu şöyle açıklayayım benim yazdığım örnek direkt olarak bilim ile alakalıydı ama sizin yazdığınız örnek oldukça yanlış ve alakasız. Zaten mesajımı anlasaydınız böyle yazmazdınız. Tekrar yazayım sizin için ben bilimin kimin elinde olduğunda zarar veya yarar durumunun değişebileceğini yazdım. Ben kesin zararlıdır bilim yasaklanmalı demedim. Atom bombasının mucidi kötüdür diye bir şeyde demedim.

Geri
Yukarı