Sünnet yasaklanmalı!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Öncelikle kadınlar için uygulanan bu işlemin bir insanlık suçu olduğunu düşünüyorum. Amacının doğurganlıktan öteye gitmemesi gerektiğine inanan geri kalmış toplumlarda uygulanmakta. Dilerim en kısa sürede sonlandırılır.

Erkekler için ise sünnetin yararlı olduğuna dair yerli ve yabancı kaynaklara ulaşabilirsiniz. Genel olarak genital bölgedeki açıklığın oluşturduğu temizlikten söz edilmekte. Zararları hususunda da şekil bozukluğu, zamanla ilişki süresinin kısalması gibi "kanıtlanmamış" içerikler yer almakta.

Eğer ki bu işlemin birey olmamış kişiye dayatılması noktasında bir konu açmışsanız katılabilirim. Sonuçta bir "dikte etme" durumu olduğu aşikar. Ancak olası hastalıkların önüne geçmesi açısından bir avantaj mı? Burası da soru işareti. Dini boyuta girmiyorum. Bu işlem farklı dinlere mensup insanlar tarafından da yapılıyor.

Kısacası biraz ortada kalmış bir durum. Bir erkek olarak, bana danışılsın ister miydim? Evet.

Çocukların saçlarının kesilmesi çocuk istismarıdır! Belki doğuştan beri hiç kesmek istemiyordu reşit olana kadar niye beklemiyoruz? Tırnağı da aynı şekilde. Bir de unutmadan aşı da yapmayalım belki çocuk büyüdüğünde bana bu aşıyı niye yaptırdınız diye sorar en iyisi reşit olunca kendisi yaptırsın.
Saç ve tırnak kesilince geri geliyor mu? Geliyor. Ama bu geliyor mu? Gelmiyor.

Haz vb. gelip geçici şeyler. Uzun vadedeki faydaları düşünülmeli. Haz gitse ne gitmese ne? Cinsellik çok mu önemli?

Çocukların saçlarının kesilmesi çocuk istismarıdır! Belki doğuştan beri hiç kesmek istemiyordu reşit olana kadar niye beklemiyoruz? Tırnağı da aynı şekilde. Bir de unutmadan aşı da yapmayalım belki çocuk büyüdüğünde bana bu aşıyı niye yaptırdınız diye sorar en iyisi reşit olunca kendisi yaptırsın.
Yazik, cinsel saglik gibi bir unsuru karsilastirdigi orneklere bak.

Konu kapatılırsa çok sevinirim.
Bir çok makale de doğru bir davranış olduğu söylenmekte. Halen herkes bir biriyle fikir karşılaştırması yapıyor. Bu konu bitmez.
@enes.wtp
@Ali Güngör
@Recep Baltaş
Bu bir makale değil ki kullanıcı yalnızca toplumun büyük bir çoğunluğundan farklı bir görüşe sahip olduğu için buraya konu açmış. Fikrini belirtip, fikir almak istemiş.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı