Sürekli bisikletimin arka tekerinde göbeği gevşiyor

Ben daha yeni eski vites sistemim bozulduğu için bunları sağlı sollu 45 TL'ye değiştirmiştim. Birleşik olduğunu biliyorum fren ile vitesin yinede bilgilendirme için teşekkürler.

Şu anda etrafımdaki en iyi ve sağlam bisiklete sahibim, insanların bir gün bunun bisikletini çalsak dediğini bile gizlice dinlerken duydum.
Vay be! Adam bir de disk takmış diyecekler sadece bunu takarsam çünkü tutmayla ilgili bir fark yaratacağını sanmıyorum. Şu ana kadar hiç sorun çıkarmadı 20 KM/S hızla giderken tamamen durmam için 5-6 saniye gerekiyor, V fren olmasına rağmen diğerlerine göre biraz daha iyi tutuyor gibi.

Sadece bu bisiklet dağ bisikleti, ben bununla dağa çıkacağım dedim. Ve gidebildiğim yere kadar (vicudum izin verdiği yere kadar) çıktım. Ama aşağı baktığımda çok çıktığımı fark ettim, neyse korktum yürüye yürüye ineceğim dedim. Ama ayağım kaydı hep yere düştüm, böyle olmayacak diyip bisiklete atladım cesaretimi toplayıp. Aşağı inerken arka ve ön frenleri köklediğim kalde bisiklet yavaşlamadı bile sanki. :)

Ön freni o kadar sıktığım halde takla açmadığıma hayret ettim, çünkü yol çok dikti.(Böyle bir şeye kalkışacak olursan bilgin olsun, ön amasör neredeyse artık hiç dışarı çıkmıyor. :)

Böyle frenlere sahibim, diske geçmeli miyim? Bana sadece hava kazandıracak galiba. Bisikletim sözde dağ bisikleti ama ben bununla çok şey yapıyorum, bana iyi dayanıyor.

Son düzenleme:
Bak, eğer dağdan iniş yaparsan HD fren sana çok şey katacaktır. Altını çizerek kesin bir biçimde söylüyorum.
İniş yaparken, bastığında ön tekeri kitleyebilecek tek sistem HD fren sistemi. V-Frenin yapısı aykırı zaten dağa taşa.
V-Fren asfalt ve temiz bir yolda iyi iş görür. Yani şehir içinde.
Zaten V-Fren ile dağda falan dolaşılmaz, hele hele Downhill dediğimiz olayı hiç hiç yapamazsın.

HD frenin sana vereceği şey dağdan inerken durma garantisi, tabi bisiklete kattığı o şahane görüntü de cabası.
Ancak pahalıdır, bakımı ustalık ister. Bir bakımı, V-Fren'in kendisine bedeldir :)

Öncelikle jantın boyutu bellidir, aldığın dış lastiğin boyutu bellidir. 26 janta 29 taksan fark ederdin zaten bir anormallik olduğunu :)
Yapman gereken şey arka lastiğe 33-34 hava basmak ve jant ile lastiğin birleştiği o noktayı kontrol etmek. Haddinden fazla bir açıklık varsa zaten fark edeceksin.
Her 2 tarafı da kontrol et. Aşağıdaki resimdeki teker gibi olmalı. Bir aksaklık varsa kabak gibi ortadadır zaten, kendini belli eder.
Sonradan arka tekerdeki havayı 31-32 seviyelerine indirebilirsin.

Eki Görüntüle 16068

Burası Muş. Ne düzgün, işini iyi bilen bisikletçi var ne de lastiğin havasını kontrol edebileceğim bir yer.
Önceki sefer lastiği çok şişirmiştim ondan demekki.

Bak, eğer dağdan iniş yaparsan HD fren sana çok şey katacaktır. Altını çizerek kesin bir biçimde söylüyorum.
İniş yaparken, bastığında ön tekeri kitleyebilecek tek sistem HD fren sistemi. V-Frenin yapısı aykırı zaten dağa taşa.
V-Fren asfalt ve temiz bir yolda iyi iş görür. Yani şehir içinde.
Zaten V-Fren ile dağda falan dolaşılmaz, hele hele Downhill dediğimiz olayı hiç hiç yapamazsın.

HD frenin sana vereceği şey dağdan inerken durma garantisi, tabi bisiklete kattığı o şahane görüntü de cabası.
Ancak pahalıdır, bakımı ustalık ister. Bir bakımı, V-Fren'in kendisine bedeldir :)
Zaten V fren ile dağdan inmeye çalışınca hayatın kaç bucak olduğunu gördüm. Tekeri kaydırıyorum (argo biçimiyle gazık atıyorum) yok kaydırdıkça gaza geliyor, daha hızlı iniyor bisiklet. En sonda düz yola ulaştığımda bile durmam çok zamanımı almıştı, inerken artık ne kadar hız yaptıysa bisiklet.:) Keşke Km/s ölçerimin pili bitmeseydi o zaman.
Pahalı derken bunu toplam taktırmasıyla beraber adama kaça yaptırırım? Yakınlarımda kaliteli bisikletçiler var, bir de ortalama kaç saat sürer?

İyi bir HD fren 300-400 liradır. Eğer tek bulmayı başarabililirsen en azından 150 lira çıkar cebinden.
Takmasında bir şey yok, önemli olan ayarı tutturabilmek. Düzgün ayarlanması gerek. 20 liraya takarlar merak etme.

O kadar iyi olmasada olur. 170 lira benim için biraz zor, bakkala :) gittiğimde 50 tl gibi bir fiyata yapabileceğini söylemişti. Sadece önermem yağı felan sizi uğraştırır bakımı zordur dedi. (Bakkal dedim ama adam iyi bana kıyağı çok olmuştur.)

Bakımı zor dememdeki amaç bu :) Bu fren sistemleri profesyonel insanlara hitap ediyor daha çok.
En azından amatör insanlar için pek uygun değil diyelim. Yarı profesyonel olsan bakımını kendin yapabilirsin.

Ayrıca 1 tane HD freni takmak için 50 lira istiyorsa bırak yalnızlıktan ölsün adam :) 50 liraya sıfır V-Fren alıyorsun be.

Bakımı zor dememdeki amaç bu :) Bu fren sistemleri profesyonel insanlara hitap ediyor daha çok.
En azından amatör insanlar için pek uygun değil diyelim. Yarı profesyonel olsan bakımını kendin yapabilirsin.

Ayrıca 1 tane HD freni takmak için 50 lira istiyorsa bırak yalnızlıktan ölsün adam :) 50 liraya sıfır V-Fren alıyorsun be.
Ben profesyonel bisikletçileri gezeyim sonuçları size bildiririm. Şu anda kullandığım parçalar hakkında bilgim var ancak, ilk defa disk kullanacağım için o konuda amatör kalıyorum. :)

Konuşmalarınızdan anlamadığım için aklıma 1,5 yıl önceki halim aklıma geldi. Daha anakart nedir onu daha bilmeyen bakkal kurbanı olduğum dönemler. :) Öyle ihtişamlı konuşuyorsunuz ki, bisiklet alasım geldi. Ancak İskenderun'da bisiklet sürecek alan hiç yok.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı