Sürekli format atmak zararlı mı?

Sürekli formatin tek zararı, HDD'nin format sırasında Okuma-Yazma" kafası sürekli çalıştığı için ömrü azalır, sektörler bir süre sonra çalışmayabilir. Bilgiler düzgün depolanmayabilir.

Son düzenleme:
Sürekli format atmak nedir ve bunu destekleyenleri de anlamıyorum. Adam diyor her ay format atarım oha ya. Sistemin yavaşlar başka problem olur atarsın anlarım da keyfi olarak her daim
atmak neresi iyi acaba. Harddisk ömrünü azaltıyor diye biliyorum sürekli format atmanın.
Keyfi olarak atmadım zaten. Zorunluydum sebebinide üst mesajlarda yazdım.

Sürekli formatin tek zararı, HDD'nin format sırasında Okuma-Yazma" kafası sürekli çalıştığı için ömrü azalır, sektörler bir süre sonra çalışmayabilir. Bilgiler düzgün depolanmıyabilir.
Teşekkürler.

HDD haricinde hiç bir zararı olmaz. HDD'e ise öyle 5-10 format ile bir şey olmaz merak etme :)
Teşekkür ederim.

Keyfi olarak atmadiginizi söylediniz ona lafım yok zaten. Kimisi keyfi olarak kafasina göre format attım diyor. Soruyorsun neden attın işte ben atarım ayda bir böyle mantık olmaz o yüzden dedim. Zaruriyse neden olmasın.

6 ayda bir format atmak siteminiz için yararlı olur. Zaten 6-12 ayda bir, büyük Windows güncellemesi geliyor, Creators Update gibi. Bunları da temiz kurulumla yüklemek daha sağlıklı olacağı için 6-12 ayda bir format atacaksınız zaten.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı