Sürü Psikolojisi

Sıradan insan: *Ünlü bir kişi hakkında bir bilgi yayar*
İnsanlar: Sen yalancısın!
Ünlü kişi: O haklı.
İnsanlar:
1609017442753.png

Sürü psikolojisinin ters teptiği örnek.

Bence bu durum Türk aile ve toplum yapısının bir meyvesidir. Belki de değildir bilemiyorum ama fikrimizi sormuşsun ben de kendiminkini belirteyim.

Yetişirken ebeveynleri tarafından çok sıkı yetiştirilen birey, sürekli sanki bir topluluğun parçası olmak zorundaymış gibi hissedip böyle bir eğilim gösterebilir. Tekil olmak onun tanımlayamadığı bir şey olur çünkü.

Özellikle okul çağına gelince siz verimli bir çocukluk geçirseniz bile yanlış yetiştirilmiş çocuklar tarafından okul ortamında siz farkında bile olmadan bu olay beyninize arkadaş ortamına entegre olma çabası olarak yerleşebilir. Yani demek istediğim bence bu çocukken, ergenken kazanılan içgüdü tarzı bir şey. Ben de ortaokulda tıpkı sizin anlattığınız gibi toplulukta kabul görmek için bazı şeyleri kontrolüm dışı desteklediğimi hatırlıyorum ama bu durum lise de azalarak kayboldu. Burada önemli olan her bireyin özellikle 8-16 yaş aralığında kendine güveni olan ve özgür biri olarak yetiştirilebilmesidir bence.

Türk toplumunda ebeveynler farkında olmadan annelik-babalık içgüdüsüyle çocuğunu çok sıkı yetiştiriyor, ve genelde çocukların fikri ya hiç dinlenmiyor ya da önemsenmiyor. Çocukken fikirleri önemsenmeyen bireyin zihni de ileride kendi fikri yerine başkalarınınkini direkt kendininki gibi kabul etmeyi tercih ederse bence buna şaşırmak saçma olur.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Abisinin sevdiği şeyi "oo bu kesin güzeldir" deyip kendi fikri olmadan savunuyor. E abisi kudurunca bunlar da kuduruyor. Ama bu koyunlar daha kanser. Abisinin en azından bir argümanı varken o koyunun hiçbir argümanı yok.

Arkadaşlar hepimiz az çok hayatın her yerinde ve özellikle sosyal medyada olan sürü psikolojisine tanık olmuşuzdur.

Örneğin: Sevilen veya büyük bir kitleye hitap eden insanlar, sayfalar veya herhangi bir kuruluş bir şeye tamamen 'öznel' bir şekilde eleştiri yapıyor ve çevresindeki herkes bir anda bu eleştiriyi tamamen doğru kabul ediyor ve ölümüne savunuyor. Bir diğer örnek olarak yine büyük bir kitleye hitap eden biri doğru veya yanlış kesin bir yargı ifade ediyor ve insanlar bunu sorgulamadan katılıyor, örneğin bunu farklı bir kişi dese kale dahi almazlar fakat o kişi toplumda öyle bir yargı oluşturuyor ki karşıdaki taraf bundan çok kötü bir şekilde etkilenebiliyor.

Size sorum insanları bu psikolojiye ne itiyor, ne oluyor da insanlar hiçbir şekilde düşünmeden bu gibi yargılara varabiliyor?

Biliyosunki insanlar teknoloji hemen gelişmiş şekilde gelmedi dünyaya. Silah yaptılar yırtıcı hayvan avladılar. Bu sırada savunma mekanizmaları gelişti. Bunlardan biriside sürü psikolojisidir. Atıyorum silahli birisi geldi ve tehditkar duruyor ve etrafınızdakiler kaçmaya başlıyor ama sizin bundan haberiniz yok, ne yaparsınız? Onları takip edersiniz çünkü içgüdülerin onları takip etmeni söylüyor.
Bence bu durum Türk aile ve toplum yapısının bir meyvesidir. Belki de değildir bilemiyorum ama fikrimizi sormuşsun ben de kendiminkini belirteyim.

Yetişirken ebeveynleri tarafından çok sıkı yetiştirilen birey, sürekli sanki bir topluluğun parçası olmak zorundaymış gibi hissedip böyle bir eğilim gösterebilir. Tekil olmak onun tanımlayamadığı bir şey olur çünkü.

Özellikle okul çağına gelince siz verimli bir çocukluk geçirseniz bile yanlış yetiştirilmiş çocuklar tarafından okul ortamında siz farkında bile olmadan bu olay beyninize arkadaş ortamına entegre olma çabası olarak yerleşebilir. Yani demek istediğim bence bu çocukken, ergenken kazanılan içgüdü tarzı bir şey. Ben de ortaokulda tıpkı sizin anlattığınız gibi toplulukta kabul görmek için bazı şeyleri kontrolüm dışı desteklediğimi hatırlıyorum ama bu durum lise de azalarak kayboldu. Burada önemli olan her bireyin özellikle 8-16 yaş aralığında kendine güveni olan ve özgür biri olarak yetiştirilebilmesidir bence.

Türk toplumunda ebeveynler farkında olmadan annelik-babalık içgüdüsüyle çocuğunu çok sıkı yetiştiriyor, ve genelde çocukların fikri ya hiç dinlenmiyor ya da önemsenmiyor. Çocukken fikirleri önemsenmeyen bireyin zihni de ileride kendi fikri yerine başkalarınınkini direkt kendininki gibi kabul etmeyi tercih ederse bence buna şaşırmak saçma olur.

"Bence bu durum Türk aile ve toplum yapısının bir meyvesidir" hiç gülesim yoktu.

Hocam bunun nedeni popüler kültür başka yanıtı olamaz. İnsanlar artık milletin dinlediği müzikleri dinlemeye başladılar. Biri der ya abi şarkı kötü yanındaki aynen kötü. Bir dinleyinde öyle cevabını verin.

Geri
Yukarı