Sürücü kartı elektrik alıyor fakat Arduino almıyor

Fatihkymz

Hectopat
Merhaba arkadaşlar. Okulum için engelden kaçan robot araba projesi yapıyorum devreyi kurdum motor sürücü kartı elektrik alıyor ama Arduino almıyor sizce problem ne olabilir?

Not: Örnek fotoğrafı devreyi bozduktan sonra çektim pilden gelen kabloyla klemensden gelen kablo birleşip motor sürücü kartına giriyor gibi düşünün.

Benim aklıma gelen fikirler klemens bozulmuş olabilir, kabloları birbirine bağlayınca elektrik iletmiyor olabilir veya 2 pil Arduino için yeterli olmayabilir bunun gibi problemlerden bahsediyorum aranızda projeye dair güzel kaynağı olan varsa onu da atabilir.

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2023-11-15 at 17.59.53.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-15 at 17.59.53.jpeg
    91,8 KB · Görüntüleme: 29
  • WhatsApp Image 2023-11-15 at 18.00.01.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-15 at 18.00.01.jpeg
    95,5 KB · Görüntüleme: 21
  • WhatsApp Image 2023-11-15 at 18.00.08.jpeg
    WhatsApp Image 2023-11-15 at 18.00.08.jpeg
    107,6 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Çok büyük ihtimalle sürücüyü 12v ile besliyorsunuz 12v ile beslerken gnd ve 5V girişi ile Arduino'yu besleyebilirsiniz. Bunun için USB girişini ya da vin pinini kullanabilirsiniz fakat vin girişini kullanırsanız ters bağlantı yapmamaya özen gösterin.

Vin PIN'i 5V alacak herhangi bir gnd PIN'i ise gnd alacak bu şekilde besleyebilirsiniz.

Ayrıca Arduino'nun çalışma gerilimi 5Vdir, 2 tane pil size 3V sağlar bu da Arduino için sağlıklı bir voltaj değil.

Çok büyük ihtimalle sürücüyü 12v ile besliyorsunuz 12v ile beslerken gnd ve 5V girişi ile Arduino'yu besleyebilirsiniz. Bunun için USB girişini ya da vin pinini kullanabilirsiniz fakat vin girişini kullanırsanız ters bağlantı yapmamaya özen gösterin.

Vin PIN'i 5V alacak herhangi bir gnd PIN'i ise gnd alacak bu şekilde besleyebilirsiniz.

Ayrıca Arduino'nun çalışma gerilimi 5vdir, 2 tane pil size 3V sağlar bu da Arduino için sağlıklı bir voltaj değil.

Arduino'dan aldığım 5 volt ve gndyi sürücüye takıp pilide Arduino'ya mı takmam gerekiyor anlamadım.

Arduino'dan aldığım 5 volt ve GND'yi sürücüye takıp pili de Arduino'ya mı takmam gerekiyor, anlamadım?
Arduino'yu 3 volt ile beslerken 5 volt çıkışı alamazsınız. Ek olarak, Arduino'nun 5 volt pini ile motor sürücüsünü beslerseniz Arduino'ya zarar verme ihtimaliniz var.

Arduino'dan aldığım 5 volt ve gndyi sürücüye takıp pilide Arduino'ya mı takmam gerekiyor anlamadım.

Sürücüyü 12v ile besleyebilirseniz ya da iki tane dokuz volt pili paralel bağlayarak sürücüyü beslersiniz. Sürücüyü gnd ve 12v pininden beslersiniz bunu yaparken sürücünün gnd ve 5V girişinden Arduino'yu besleyebilirsiniz.

Geri
Yukarı