Sürücüyü en iyi duruma getir: C diski yok oldu Görünmüyor

Espadrille

Hectopat
Daha fazla  
Bugün bilgisayarımı kullanırken her zamanki gibi elektrikler kesiliverdi. Şaşırmadım. Zaten durmadan kesilip duruyor. Laftan anlamıyorlar.

Bilgisayarımı yeniden açarken işletim sisteminin chkdsk attığını gördüm. Sıkıntı yok, elektrikler kesildiği zaman bad sector oluşmuş olabilir; düzeltsin. Ardından içime doğan bir hamle ile "sürücüleri en iyi duruma getir" kısmına girme isteği hissettim.

C diskim SSD, D diskim HDD.

Önümde açılan menüde iki diskimin de görünmesi ve bana seçim promptu vermesi gerekiyordu. Lakin C diski görünmüyordu. Sadece D diski görünüyordu. Dehşete düştüm.

İki disk de şu anda normal bir şekilde çalışıyor ve disk yönetimi kısmında görünüyor. Data kaybı yaşamadım ve performans kaybı yaşamadım. Lakin "sürücüleri en iyi duruma getir" kısmında sadece HDD diskimi görebiliyorum an itibariyle.

Ne yapmalıyım sizce? Sizce sıkıntı nedir? Hasar oluştu ise belediyeye belgeleri atıp belediyeden uyarısız elektrik kesintisinden dolayı hasar tazminatı almayı düşünüyorum.

Samsung 960 EVO 500GB.

EDIT: SSD'ler için Win10'un zaten koruma yaptığını, parçalanma düzeltmediğini biliyorum. Yine de orada, kırpma için o seçeneğimin varken yok olması sinirime dokunuyor. "SSD'ler için zaten kötü boşver." tarzı yorumlar yapacak olan arkadaşlarım lütfen direk konuyu terk etsin. Yardımcı olacak arkadaşlara da şimdiden teşekkürler.

EDIT2: Bilgisayar %100 güncel. Aklınıza güncelle diye söyleyeceğiniz her şey zaten önceden güncellenmiş durumdadır. sfc /scannow atıldı. Hasar bulunmadı.

EDIT3: C diskine chkdsk atmayı denedim. "Checking your disk" yazısından sonra direk boot etti. Chkdsk attığına dair herhangi bir sayı veya yüzde bile göremedim.

EDIT4: Sistemi geri yükleyemiyorum bile. Hataları da düzeltemiyorum.

EDIT5: chkdsk atamadığımı onayladım. chkdsk atılmıyor. cmd üzerinden komut da işe yaramıyor. İşlem başlamadan bilgisayar boot oluyor ve parola ekranı gözümün önüne geliyor.
Çözüldü. İşletim sistemi kök bazına inerek Command Center'e erişim sağladım ve chkdsk komutunu oradan verdim. İşe yaradı. Yardım için teşekkür yok, "bilgili" Technopat ailesi. Kolay gelsin.

Ayarlar'dan Kurtarma kısmına girin. Oradan mavi ekran ortamına geçin ve komut sistemine erişim sağlayın. Oradan chkdsk komutunu çalıştırın.

Anlamayan varsa yazsın. Açıklarım.

Kısacası diskte bad sectorler varmış. Chkdsk de işe yaramayınca bu şekilde çözdüm.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (209).png
    Ekran Görüntüsü (209).png
    65,9 KB · Görüntüleme: 214
  • IMG_20200521_184634.jpg
    IMG_20200521_184634.jpg
    264,6 KB · Görüntüleme: 203
  • IMG_20200521_184626.jpg
    IMG_20200521_184626.jpg
    572,2 KB · Görüntüleme: 172
  • IMG_20200521_184624.jpg
    IMG_20200521_184624.jpg
    495,9 KB · Görüntüleme: 177
Son düzenleme:
Hocam selamlar öncelikle, benim de aynı şekilde "sürücüleri en iyi duruma getir" de C sürücüm görünmüyor fakat ben bu araştırmaya bilgisayarın açılışta "scan and repair C" demesi üzerine başladım ve bu olaya rastladım. Kurtarma kısmında mavi ekran ortamına nasıl geçiliyor acaba?

Edıt5: Chkdsk atamadığımı onayladım. Chkdsk atılmıyor. CMD üzerinden komut da işe yaramıyor. İşlem başlamadan bilgisayar boot oluyor ve parola ekranı gözümün önüne geliyor.
Çözüldü. İşletim sistemi kök bazına inerek Command Center'e erişim sağladım ve chkdsk komutunu oradan verdim. İşe yaradı. Yardım için teşekkür yok, "bilgili" Technopat ailesi. Kolay gelsin.

Ayarlar'dan kurtarma kısmına girin. Oradan mavi ekran ortamına geçin ve komut sistemine erişim sağlayın. Oradan chkdsk komutunu çalıştırın.

Anlamayan varsa yazsın. Açıklarım.

Kısacası diskte bad sectorler varmış. Chkdsk de işe yaramayınca bu şekilde çözdüm.

Merhaba. Edit 5'e kadar her şeyi zaten denemiştim edit 5'te son kurtarma kısmından mavi ekran ortamına geçmeyi anlamadım aynı dertten muzdaribim. Yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin.

Windows 10/11'de "AYARLAR" kısmından "SİSTEM" oradan da "KURTARMA" kısmına girip, "GELİŞMİŞ BAŞLANGIÇ" yapıyorsunuz. Bilgisayarı yeniden başlatıp mavi ekranlı bir menü veriyor sizlere.

Ardından orada "KOMUT İSTEMİ" adlı bir seçenek var. Ona tıklarsanız normal Windows'taki "COMMAND CENTER" kısmını işletim sisteminde kök bazında açmış olacaksınız. Ardından tek yapmanız gereken şey komutu girmek. Görseldeki "KOMUT İSTEMİ" kısmı yani. Görsele bakarsanız anlarsınız.

Komut da şudur: "chkdsk D: /f /r" ya da "chkdsk C: /f /r".

"C" ya da "D" kısmı taramak ve tamir etmek istediğiniz diskin harfi olacaktır. Hangisiyse ona göre kendiniz değiştirin.

Ardından işlem başarılı bir şekilde tamamlandı mı diye kontrol için: "fsutil dirty query c:" ya da "fsutil dirty query d:".

Eğer "Volume C: is dirty" diyorsa işlem başarılı bir şekilde tamamlanmamıştır.

Eğer "Volume C: is not dirty" diyorsa işlem başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Kolay gelsin dostlarım.

Durum hakkında bilgi verici linkler:

- chkdsk – Guide for Windows 10, 11, XP, Vista, 7, 8

- fsutil dirty
Merhaba. Edit 5'e kadar her şeyi zaten denemiştim edit 5'te son kurtarma kısmından mavi ekran ortamına geçmeyi anlamadım aynı dertten muzdaribim. Yardımcı olursanız çok sevinirim kolay gelsin.
Hocam selamlar öncelikle, benim de aynı şekilde "sürücüleri en iyi duruma getir" de C sürücüm görünmüyor fakat ben bu araştırmaya bilgisayarın açılışta "scan and repair C" demesi üzerine başladım ve bu olaya rastladım. Kurtarma kısmında mavi ekran ortamına nasıl geçiliyor acaba?

Dosya Ekleri

• fa15a0eb-f998-46ff-b05d-c9b3455c5037.png
    fa15a0eb-f998-46ff-b05d-c9b3455c5037.png
    108,4 KB · Görüntüleme: 71
Windows 10/11'de "AYARLAR" kısmından "SİSTEM" oradan da "KURTARMA" kısmına girip, "GELİŞMİŞ BAŞLANGIÇ" yapıyorsunuz. Bilgisayarı yeniden başlatıp mavi ekranlı bir menü veriyor sizlere.

Ardından orada "KOMUT İSTEMİ" adlı bir seçenek var. Ona tıklarsanız normal Windows'taki "COMMAND CENTER" kısmını işletim sisteminde kök bazında açmış olacaksınız. Ardından tek yapmanız gereken şey komutu girmek. Görseldeki "KOMUT İSTEMİ" kısmı yani. Görsele bakarsanız anlarsınız.

Komut da şudur: "chkdsk D: /f /r" ya da "chkdsk C: /f /r".

"C" ya da "D" kısmı taramak ve tamir etmek istediğiniz diskin harfi olacaktır. Hangisiyse ona göre kendiniz değiştirin.

Ardından işlem başarılı bir şekilde tamamlandı mı diye kontrol için: "fsutil dirty query c:" ya da "fsutil dirty query d:".

Eğer "Volume C: is dirty" diyorsa işlem başarılı bir şekilde tamamlanmamıştır.

Eğer "Volume C: is not dirty" diyorsa işlem başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.

Kolay gelsin dostlarım.

Durum hakkında bilgi verici linkler:

- chkdsk – Guide for Windows 10, 11, XP, Vista, 7, 8

- fsutil dirty

Çok teşekkür ederim reis sorunum çözüldü ancak asıl problemi araştırırken sebep olabilecek etkenlerden birine sahibim galiba. Ben format atarken görselde ki yanlışı yapmışım windowsun kullanacağı kurtarma ve efı bölümünü diğer hdd den vermişim format dışında bunu düzeltmenin bi yolu var mıdır acaba? Yardımların için çok sağol şimdiden teşekkür eder bayramını kutlarım.
Adsız.jpg

Çok teşekkür ederim reis sorunum çözüldü ancak asıl problemi araştırırken sebep olabilecek etkenlerden birine sahibim galiba. Ben format atarken görselde ki yanlışı yapmışım windowsun kullanacağı kurtarma ve efı bölümünü diğer hdd den vermişim format dışında bunu düzeltmenin bi yolu var mıdır acaba? Yardımların için çok sağol şimdiden teşekkür eder bayramını kutlarım.Eki Görüntüle 1445786

Hayır. Format dışında OS kurduğunuz diski değiştiremez, OS'i diğer disklere aktaramazsınız. Önemli datalarınızı external bir harddrive'a aktarın ve format atın. Format atarken de dikkat edin ve doğru harddiski seçmeye özen gösterin. Lakin OS'i literal SSD yerine HDD'ye falan kurmadıysanız bu tür ince sorunlar büyük problemler yaratmaz. Ben olsam çok takmazdım eğer OS SSD'de ise. Eğer HDD'deyse problem ama.

Bu tür hatalar normaldir. Öğrenme partı olarak bakıp geçin. Yeni bir tecrübe kazandınız kafasıyla girin yani.

Sorununuzun çözülmüş olması mutlu etti. Kolay gelsin. İyi bayramlar!

Yeni konular

Geri
Yukarı