Suların karışması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

244012

Hectopat
Makaleler
7
Denizaltı araştırmaları ile ünlü Fransız bilim adamı Kaptan Jacques Cousteau denizlerdeki su engelleri ile ilgili yaptığı araştırmaların sonucunu şöyle anlatmaktadır:

“Bazı araştırmacıların farklı deniz kütlelerini birbirinden ayıran engellerin bulunduğuna dair ileri sürdükleri görüşleri inceliyorduk. Çalışmalar sonucunda gördük ki, Akdeniz’in kendine has tuzluluğu ve yoğunluğu var. Aynı zamanda kendine has canlıları barındırıyor.

Sonra Atlas Okyanusu’ndaki su kütlesini inceledik ve Akdeniz’den tamamen farklı olduğunu gördük. Halbuki Cebeli Tarık Boğazı’nda birleşen bu iki denizin tuzluluk, yoğunluk ve sahip olduğu hayatiyet açısından eşit veya eşite yakın olması gerekiyordu. Oysa ki bu iki deniz, birbirine yakın kısımlarda bile ayrı yapılara sahiptiler. Bunun üzerine yapmış olduğumuz araştırmalarda bizi şaşkına çeviren bir durumla karşılaştık. Çünkü bu iki denizin karışmasına birleşme noktasında bulunan harika bir su perdesi engel oluyordu. Aynı türden bir su engeli 1962 yılında Alman bilim adamları tarafından Aden Körfezi ile Kızıldeniz’in birleştiği Mendep Boğazı’nda da bulunmuştu. Daha sonraki incelemelerimizde farklı yapıdaki bütün denizlerin birleşme noktalarında aynı engelin bulunduğuna tanıklık ettik.”

Bu konu doğru mu? Normalde karıştığını söyleriz ve Kur'an'da karışmaz der. Kur'an bu konuda doğru mu o zaman?

Sen kafayı Kuran ile bozmuşsun. Ve artık sana iyimser yaklaşamayacağım. Din ile bilimi harmanlayıp ortalığı karıştırma amaçlı konu açıyorsunuz.

Akıl sahibi biri dinin bilimi, bilimin de dini açıklayamayacağıni ve amacının da o olmadığını bilir.

Sen de mantık sahibi biriysen boyle şeylerin cevabını dini kitaplarda aranmaması gerektiğini bilirsin. Ama görüyorum ki arıyorsun.

Bu konuya yapilacak başka yorum da yok.

Sen kafayı Kuran ile bozmuşsun. Ve artık sana iyimser yaklaşamayacağım. Din ile bilimi harmanlayıp ortalığı karıştırma amaçlı konu açıyorsunuz.

Akıl sahibi biri dinin bilimi, bilimin de dini açıklayamayacağıni ve amacının da o olmadığını bilir.

Sen de mantık sahibi biriysen boyle şeylerin cevabını dini kitaplarda aranmaması gerektiğini bilirsin.

Bu arkadaşın amacı konu açıp popüler olmak. Ben bunu anladım.

Doğru değil elbette. Defalarca bunu söyledik Kuran bilim kitabı değil, bu konuda hakkinda yanlış bilgi veriyor. Sularin karışmama gibi bir ihtimali yok.

Bir bardak tatlı suyu bir bardak tuzlu suya ilave edin karıştığını göreceksiniz.

Denizler birbirine karışır, yoğunluğuna göre yavaş ve hızlı olur.

Cebelitarik boğazından Akdeniz'e doğru su akışı da oluyor ve sulari birbirine karışıyor.

Kaptan Cousteau'yu müslüman eden çevreler var, Cousteau Vakfi bunu yalanladi.

Mucize diye bir şey yok kutsal kitaplarda, mucize aramaktan vazgeçin.

Sen de mantık sahibi biriysen boyle şeylerin cevabını dini kitaplarda aranmaması gerektiğini bilirsin. Ama görüyorum ki arıyorsun.

Bu arkadaşın amacı konu açıp popüler olmak. Ben bunu anladım.
Insanları aptal yerine koymayı bırakmalılar.

Şu sıralar bir müslüman ile tartışıyorduk. Bunu söyleyince bir yerlerden öğrenip cevap vereyim diye düşündüm. Yoksa popülerlik için daha hoş fikirler bulabilirim.

Konu geçmişinize bakarak söylüyorum, hiç sanmıyorum.

Konu geçmişinize bakarak söylüyorum, hiç sanmıyorum.
Burada bazı kişiler gerçekten bilgili ve buranın özel mesajlaşma sistemi olmadığı için konu açıp soruyorum. Yanlış anlaşılmış olabilirim, özür diliyorum.

Bir yerden bir yere gitmek için yürümemiz gerektiği bilgisini Kur'andan öğrenmeyiz. Atmosferde oksijen olmazsa öleceğimiz bilgisini de Kur'andan öğrenmeyiz. Atmosferdeki oksijeni içimize çekmek için nefes almamız gerektiğini de Kur'andan öğrenmeyiz. Dün açtığınız bir konuda da aynı şeyi söylemiştim; galaksiler arası yolculuk yapmak istiyorsanız, bakmanız gereken yer galaksiler, Kur'an değil. Burada ateistler "olur mu öyle şey" diyecek, Müslümanlar "Kur'an diyorsa olur" diyecek; aradığınız şeyin delilini burada bulmanız mümkün değil. Ya suların karışmadan durduğu iddia edilen yerleri ziyaret edeceksiniz, ya ziyaret etmiş insanları dinleyeceksiniz ya da konuyla ilgili bilimsel makaleleri okuyacaksınız.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı