Suların karışması

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Konunun ateistlikle ne alakası var? Argümanımız bilimdir, suların karışmaması gibi bir durum da yoktur.
Kur'an bu konuda doğru mu o zaman? diye sormuş arkadaş. Onun için ateist ve müslüman örneğini verdim. Benim suların karışmasıyla ilgili bir iddiam yok, zira bu konuda araştırma yapmışlığım yok. Bir bardak suyla deniz suyunu açıklamak bana çok akla yatkın gelmiyor. Ancak görüşünüze saygı duyarım tabii ki. Sondaki -da ayrı bu arada, ceza almayasınız yazım hatasından.

Benim suların karışmasıyla ilgili bir iddiam yok zira bu konuda araştırma yapmışlığım yok. Bir bardak suyla deniz suyunu açıklamak bana çok akla yatkın gelmiyor
Bardak örneği daha iyi anlayabilmeniz için bir örnekti, ikincisi bilimsel olarak suların birbirine karıştığı bir gerçektir, bunun tartışılacak bir durumu yoktur.

"Kuran denizlerin karışmadığını söylerken haklı olabilir mi?" Denmiş. Kuran' ın bunu kanıtlayıp kanıtlamaması onun bilim kitabı olduğunu göstermez, verdiği bilginin yalan mı yoksa doğru mu olduğunu gösterir. "Kuran bilim kitabı değil" diyerek içinde doğrudan geçen yargıları doğru veya yanlış göz ardı ediyorsunuz.

Din eleştirisi konuları da "kafayı islamla bozmak" olmuş demek. Sözü söyleyene pek kulak asmıyorum gerçi, kendisi aynı zamanda "ateistler, deistler, vb. tanıdığım en yobaz ve pislik insanlar" demişti geçen. Kin dolu dindarın forumda mesaj kasmış versiyonu...

Bir yerden bir yere gitmek için yürümemiz gerektiği bilgisini Kur'andan öğrenmeyiz. Atmosferde oksijen olmazsa öleceğimiz bilgisini de Kur'andan öğrenmeyiz. Atmosferdeki oksijeni içimize çekmek için nefes almamız gerektiğini de Kur'andan öğrenmeyiz. Dün açtığınız bir konuda da aynı şeyi söylemiştim; galaksiler arası yolculuk yapmak istiyorsanız, bakmanız gereken yer galaksiler, Kur'an değil. Burada ateistler "olur mu öyle şey" diyecek, Müslümanlar "Kur'an diyorsa olur" diyecek; aradığınız şeyin delilini burada bulmanız mümkün değil. Ya suların karışmadan durduğu iddia edilen yerleri ziyaret edeceksiniz, ya ziyaret etmiş insanları dinleyeceksiniz ya da konuyla ilgili bilimsel makaleleri okuyacaksınız.
Burada konu bilgi verip vermemesi değil. Bir bilgi var ve o doğru mu diye sordum. Doğru da değilmiş. Kur'an'da yanlış bilgi olması işleri değiştirir sonuçta.

Burada konu bilgi verip vermemesi değil. Bir bilgi var ve o doğru mu diye sordum. Doğru da değilmiş. Kur'an'da yanlış bilgi olması işleri değiştirir sonuçta.
Ben de diyorum ki, bilginin doğru olup olmadığının kanıtını burada aramayın, bilimsel kaynaklarda arayın. Eğer forumda bir deniz altı uzmanı yoksa, buradan bu konuda alacağınız bilgiler subjektif olacaktır.

Herkes okumalı Kur'an'ı. Özellikle de 'İslâm'ı akıl, mantık dini' sayanlar. Kur'an iyi okunduğu zaman, Atatürk'ün İslâm Şeriâtı'nı niçin kaldırdığı daha iyi anlaşılır. Kur'an 'okunmalı', ama başka kitaplar da okunmalı. 'Tevrat' da, 'İncil' de... Bunlar okunduğu zaman hem bunlardaki birer 'efsane ürünü inançlar', hem de Kur'an'ın içeriğinin çok büyük bir kesiminin kaynağı belli olur. Turan Dursun- Tabu Can Çekişiyor Din Bu 1

Bugünün teknolojisiyle ak görünen şey, yarın kara çıkabilir.
Tatlı su ve deniz suyu karışıp karışmağı test edilmiştir ve gözlemlere dayanarak karıştığı gözlemlenmiştir. Yani suların karışması bir gerçektir. Suyun donması veya buharlaşması gibi.

Bilim de tartışılabilir bir alandır. Bugünün teknolojisiyle ak görünen şey, yarın kara çıkabilir. Zaten konuyu tartışmaya açan da ben değilim.
Bugün ak olan yarın kara olan bir durum yok, bilgin olmadığını söylüyorsun hala bilimsel olarak böyle bir şey mümkün değil dememize rağmen konuyu farklı yerlere çekiyorsun.

ateistler, deistler, vb. tanıdığım en yobaz ve pislik insanlar" demişti.
Jira cidden bunu dedi mi? Hiç denk gelmedim, böyle bir şey demişse kınıyorum.
Eğer forumda bir deniz altı uzmanı yoksa, buradan bu konuda alacağınız bilgiler subjektif olacaktır.
Bilimsel bilgi yazmak için deniz uzmanı olmamız gerekmiyor gereksiz mesaj atma. Daha ne kadar sana bunun bilimsel olarak mümkün olmadığını söyleyeceğiz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı