Sultan papağan alınır mı?

• Konuyu başlatan xBN
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 26
  • Görüntüleme 2B
Birkaç aylık erkek yavru alırsanız konuşturabilirsiniz. Dişiler sadece ıslık çalabilir anlamlı sözcükler söyleyemezler. Bu arada erkek sultan papağanlarının bakımı daha zordur, yüksek düzeyde sesler açığa çıkarıyorlar. Özellikle sabah kafeslerine ışık gelirse yerinizden uyandıracak kadar çığlık tarzı sesleri vardır.
Valla hocam bendeki kuşun erkek olduğunu düşünüyorum ama ıslık da çalıyor, sabahları çığlık da atıyor :D Biraz kuşun karakteri de önemli bendeki dağ komandosu gibi. Bağırıyor dövüyor savaşıyor ama korktuğu zaman da yanıma da geliyor kerata :)

Valla hocam bendeki kuşun erkek olduğunu düşünüyorum ama ıslık da çalıyor, sabahları çığlık da atıyor :D Biraz kuşun karakteri de önemli bendeki dağ komandosu gibi. Bağırıyor dövüyor savaşıyor ama korktuğu zaman da yanıma da geliyor kerata :)
Aslında kanat altı tüylerine bakarak cinsiyet tayini yapabilirsiniz ancak bunun için ilk tüy dökümünü yapmış olması gerekiyor. Yani en azından 1 yaşının üzerindeyse kanadındaki tüylerin altında beneklilik varsa dişi olma ihtimali yüksek. Sade düz renk ise erkektir. Bu arada çığlık atma sultan papağanlarının hepsinde olan bir refleks. Bazen karanlıktan korktuğu için bazense sadece acıktığı için çığlık atabiliyor. Bizim kerata ne zaman çığlık atsa anlıyorum ki yem kabı yemin kabuklarıyla dolmuş bu yüzden yemlere ulaşamıyor :).

Aslında kanat altı tüylerine bakarak cinsiyet tayini yapabilirsiniz ancak bunun için ilk tüy dökümünü yapmış olması gerekiyor. Yani en azından 1 yaşının üzerindeyse kanadındaki tüylerin altında beneklilik varsa dişi olma ihtimali yüksek. Sade düz renk ise erkektir. Bu arada çığlık atma sultan papağanlarının hepsinde olan bir refleks. Bazen karanlıktan korktuğu için bazense sadece acıktığı için çığlık atabiliyor. Bizim kerata ne zaman çığlık atsa anlıyorum ki yem kabı yemin kabuklarıyla dolmuş bu yüzden yemlere ulaşamıyor :).
Bizim ki çoğunlukla oturma odasında bizimle birlikte oluyor. Hava karardığı zaman artık sinyal veriyor uykum var diye. Üstünü kapatıyoruz ancak bu sefer de sanırım ışıktan rahatsız oluyor biraz daha bir şeyler diyor - umarım sövmüyordur :D - en son baktı çözüm yok tünekten iniyor ve yer de uyuyor bir nebi protesto ediyor.
Gerçekten evde bir hayvan beslemek çok farklı bir his ben bu hissi iyisiyle kötüsüyle sultan papağanı beslerken tecrübe ettim :)

Hocam kedi beslemekten vaz mı geçtiniz 😀. Arkadaşlarında dediği gibi gerçekten bakım ve ilgi isteyen bir kuş ama eğlenceli bir canlı olacağını düşünüyorum. Daha önce hiç besleme şansım olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı