Sunucu bilgisayarı toplama

Ermeydan

Zeptopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar,

Xeon işlemcili bir sunucu bilgisayarı toplamak istiyorum. Biraz araştırdım ancak bu sunucu bilgisayar işlerine biraz yabancı olduğum için olayı çözmekte problem yaşıyorum. Toplamayı düşündüğüm bilgisayar şöyle:

Bir tane bundan alıp işlemcisini Intel Xeon E5-2699 V3 ile güncellemek istiyorum. Ayrıca dört adet aşağıdaki RAM'den alıp sistemin RAM'ini 64 GB yapmak istiyorum.

Son olarak 20 adet 15 k sas disk alıp bunları sisteme eklemeyi düşünüyorum. Ancak bu diskleri bağlamak için ne yapmam gerekiyor onu tam çözemedim. Mümkünse en uygun fiyatla bunu halletmek istiyorum. Disk olarak aşağıdakilerden birisini düşünüyorum.

Evet arkadaşlar sizlerin desteğine ihtiyacım var. Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Kusura bakmayın. Tekrar düzenledim. Orada sordum kimse cevap vermedi. Burada belki yardımcı olurlar diye kopyalayıp yapıştırdım. Ondan olmuş.

Threadripper almanızı öneririm.
Alternatiflere açığım. Benzer performans daha düşük fiyata alabileceksem veya aynı fiyata daha iyi performans alacaksam neden olmasın.
Toplam butceniz ne kadar? ECC RAM alsaniz daha iyi olur ve ECC RAM destekleyen anakart.
Açıkçası ramleri ucuz olduğu için bunları seçtim. ECC RAM le fiyat farkı yoksa o da olabilir. Bütçem maksimum 15000 TL ama ne kadar ucuz olursa o kadar iyi. Yukarıda bahsettiğim sistemin performansını verecek bir sistem benim için yeterli olacaktır. Fazlasına ihtiyacım yok. O yüzden alternatiflere açığım.

Alternatiflere açığım. Benzer performans daha düşük fiyata alabileceksem veya aynı fiyata daha iyi performans alacaksam neden olmasın.

Açıkçası RAM'leri ucuz olduğu için bunları seçtim. ECC RAM'le fiyat farkı yoksa o da olabilir. Bütçem maksimum 15000 TL ama ne kadar ucuz olursa o kadar iyi. Yukarıda bahsettiğim sistemin performansını verecek bir sistem benim için yeterli olacaktır. Fazlasına ihtiyacım yok. O yüzden alternatiflere açığım.

15 HDD demissiniz, bunlari eklemek için de PCI Express karti almaniz gerek. Sahibinden attiginiz bilgisayar iyi ama 8000TL civarina sifir AMD R9 5900X islemcili bir masaustu de alabilirsiniz, daha da ucuza olabilir.

Bir de yeri gelmişken şunu da sorayım. Bu 20 SAS diski nasıl bağlamam gerekiyor. Birkaç gündür araştırıyorum. Bir türlü kafamda netleşmedi. Bu aşağıdaki karttan 3 tane alsam oluyor mu?

Bir de kablo almam gerekiyor herhalde. Ayrıca kasadaki psu 20 diski beslemek için yeterli olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Yani güç kaynağına da ihtiyacım var galiba.
15 HDD demissiniz, bunlari eklemek için de PCI Express karti almaniz gerek. Sahibinden attiginiz bilgisayar iyi ama 8000TL civarina sifir AMD R9 5900X islemcili bir masaustu de alabilirsiniz, daha da ucuza olabilir.
Bu işlemcinin çekirdek sayısı düşük yalnız. 36 -40 çekirdekli bir alternatif var mı?

Bir de yeri gelmişken şunu da sorayım. Bu 20 sas diski nasıl bağlamam gerekiyor. Birkaç gündür araştırıyorum. Bir türlü kafamda netleşmedi. Bu aşağıdaki karttan 3 tane alsam oluyor mu?

Bir de kablo almam gerekiyor herhalde. Ayrıca kasadaki PSU 20 diski beslemek için yeterli olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Yani güç kaynağına da ihtiyacım var galiba.

Bu işlemcinin çekirdek sayısı düşük yalnız. 36 -40 çekirdekli bir alternatif var mı?

İsterseniz sunucular için ayrı bilgisayar üretenler var oradan birkaç tane bulup size atayım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabi ki çok memnun olurum. Teşekkür ederim şimdiden.

Pek bir şey bulamadim. R9 5900X alabilirsiniz 24 cekirdek yeterli sunucu için,

20 hard disk yerine de kapasitesi yuksek birkaç tane alirsaniz PSU konusundan daha yararli olur.

Geri
Yukarı