Sunucu kurmak

keremkarakaya

Megapat
Yer
Istanbul
İyi sosyaller.
Şirket için sunucu kurmayı düşünüyorum.
Ortak kullanılan dosyalara herkesin erişebilmesini ve düzenleyebilmesini, muhasebe yazılımına uzaktan bağlanıp fatura kesilmesini ve cari döküm alınabilmesini istiyorum. Bununla ilgili çevremde çok örnek gördüm ama nasıl yapıldığına dair bir bilgim yok. Konuyla ilgili fikirlerinizi ve desteklerinizi rica ediyorum. Bu sistemle ilgili ne yapılabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
İyi sosyaller.
Ortak kullanılan dosyalara herkesin erişebilmesini ve düzenleyebilmesini, muhasebe yazılımına uzaktan bağlanıp fatura kesilmesini ve cari döküm alınabilmesini istiyorum. Bununla ilgili çevremde çok örnek gördüm ama nasıl yapıldığına dair bir bilgim yok. Konuyla ilgili fikirlerinizi ve desteklerinizi rica ediyorum. Bu sistemle ilgili ne yapılabilir?

Hosting firması ile iletişime geçmenizi öneriyorum. Muhtemelen bununla ilgili ihtiyacınızı karşılayabilecek çözüm üretebilirler.

Hosting firması ile iletişime geçmenizi öneriyorum. Muhtemelen bununla ilgili ihtiyacınızı karşılayabilecek çözüm üretebilirler.

Fiziki bir sunucu barındırmak istediğim için hosting sağlayıcılar ile görüşmek istemiyorum. Hosting sağlayıcılar kendi bulut sunucularını önerecekler. Bünyemde kurmak istediğim sunucu için yardımcı olmayacaklardır.

Dosyalar için SFTP, yazdırma için de CUPS kullanabilirsiniz. Linux dağıtımlarının çoğu bunları destekleyecektir, sunucu için olan dağıtımları (AlmaLinux, Rocky Linux ya da Debian gibi bir dağıtım) kurabilirsiniz.

Veya bunların hiçbirini yapmayıp SMB ile bunları yapabilirsiniz. Evet, uzaktan yazdırma işi de yapabiliyor SMB protokolü.

İyi sosyaller.
Karmaşık bir iş ve bunu yapan kimseler ücreti karşılığında yapar, sana buradan anlatmamız imkansız.

İş sadece yazılım ile bitmiyor, kablolama ve ağ çözümleri şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı