Sunucu toplama

titanss

Hectopat
Daha fazla  
Sunucu toplanırken neye dikkat edilmeli, ekran kartı önemli mi, RAM kaç GB olmalı. Arkadaşlarımla oynamak için Minecraft sunucusu açmayı düşünüyorum.

Minecraft sunucusunun kapasitesine göre değişir ancak arkadaşlarınızla oynayacaksanız neden onbinlerce TL masraf yapıyorsunuz? Kiralayabilirsiniz eğer büyük bir sunucu açmayacaksanız.

Yine de RAM önemli sunucuya ve bütçeye göre 32/64/128/256GB değişir. Ekran kartı pek önemli değil GTX 1060 falan takabilirsiniz basit ama çok güçsüz olmayan bir kart. Anakart önemli çift Xeon işlemciyle kurabilirsiniz. Bütçeniz önemli burada.

Sunucudan sunucuya değişir ama Minecraft için Ubuntu veya CentOS kurarsan öyle yüksek sistem gereksinimlerine çok ihtiyacın olmaz.
Ne kadar gerekir, hem biraz sunucu açmayı öğrenmek için istiyorum.
Minecraft sunucusunun kapasitesine göre değişir ancak arkadaşlarınızla oynayacaksanız neden onbinlerce TL masraf yapıyorsunuz? Kiralayabilirsiniz eğer büyük bir sunucu açmayacaksanız.

Yine de RAM önemli sunucuya ve bütçeye göre 32/64/128/256GB değişir. Ekran kartı pek önemli değil GTX 1060 falan takabilirsiniz basit ama çok güçsüz olmayan bir kart. Anakart önemli çift Xeon işlemciyle kurabilirsiniz. Bütçeniz önemli burada.
Kârla ikinci el alıp satacağım.

Ne kadar gerekir, hem biraz sunucu açmayı öğrenmek için istiyorum.

Kârla ikinci el alıp satacağım.

Yani yukarıda arkadaşın dediği gibi kapasiteye göre değişir bence çok para harcama sanal sunucu kur kendi PC ne en azından öğren işi sonra fizikseline masraf edersin. Çünkü gerçekten sınırı yok bu işlerin.

Yani yukarıda arkadaşın dediği gibi kapasiteye göre değişir bence çok para harcama sanal sunucu kur kendi PC ne en azından öğren işi sonra fizikseline masraf edersin. Çünkü gerçekten sınırı yok bu işlerin.

Tamam hocam ben öyle 16 GB RAM'le 2 Xeon işlemciyle bir de GTX 960 veya daha düşük bir kartla açabilir miyim mekan etmiştim.

Tamam hocam ben öyle 16 GB RAM'le 2 Xeon işlemciyle bir de GTX 960 veya daha düşük bir kartla açabilir miyim mekan etmiştim.
Açarsınız ancak eğer sırf arkadaşlarla oynamak içinse yani para kazanma amacı yoksa çok gereksiz bir harcama olacaktır kiralamanız çok daha karlı ve ucuz olur.

Minecraft sunucusu kurmak için bir grafik kartına ihtiyacınız yok. Xeon bir işlemci ve 4-5gb ram ile işi bitirirsiniz. Bir de 120gb ssd olursa tadından yenmez. Arkadaşlarınızla oynamak istediğinizi ve öğrenmek istediğinizi söylediniz. Masraf etmek yerine batihost, keyubu gibi yerlerden 20-30tlye aylık kiralamanız daha mantıklı olabilir. Ya da 8gb ve daha fazla ram'ınız var ise kendi bilgisayarınızdan açabilirsiniz.

Pek önemli değil diyip hala birçok oyunu orta-yüksek ayarlarda 45+FPS alan bir kart önermeniz? HD5450 bile yetip artacaktır. Görüntü vermesi yeter.

Arkadaşların da dediği gibi arkadaşlarla girecekseniz ne gerek var binlere hatta şimdiki piyasada onbinlerce para vermeye. Kiralayın gitsin. Hatta illa kendiniz kurmak istiyorsanız VDS kiralayın.

Geri
Yukarı