Superonline 200Mbps internet hızı sürekli düşüyor

Hocam o yaşadıkları sorunu ben kablolu şekilde bilgisayarımdan test ettim, gene yüklenmiyor sayfalar takılı kalıyor yani. Bunlar superonline fiber kullanıcıları bu arada, kablolu da aynı mı diye sordum hocam, onu da unutmadım, aynı sorun varmış.

Binamızda superonline fiber altyapısından Vodofone fiber kullanan kimse de ise hiç bir sorun yok, bunları da direk sol altyapılı vodofone fiber kullanan bina sakinlerine sordum yani 4'den fazla vodofone fiber kullanan kişi'ye sordum, telefon ile veya bilgisayar ile bağlananlar var kablolu olarak ve bu sorunu yaşayan 0 vodofone fiber kullananlardan dediğim gibi.
Bu söylediğinizle işler değişir. Vodafone olsa da hizmet dediğiniz gibi altyapı uçtan uça aynı. Sadece sunucular ve uygulanan filtreler farklı. Filtreden kastım devletin uyguladığı kontrol mekanizmaları vb.

İlginçleşti.

Yaşanan durum bir süredir var olan bir durum. Ancak bu binadaki kullanıcıların çoğu kablosuz kararsızlıktan şikayet ediyor. Zaten kullanıcıların çoğu bizim şu an yaşadığımız dalgalanma sorunundan günlük kullanımda etkilenmiyor.

Yakınımdan bir örnek anlatayım; bir akrabam yaldır yaldır Superonline'a küfürler ediyordu. Çözemediler bir türlü bilmem ne. Biraz sorununu dinleyince 100% kablosuz sorunlar olduğunu anladım. Söktüm evdeki mesh sistemini götürdüm 1 gece kullandı. Bir gün sonra sordum nasıl diye harika bundan bana da alalım dedi. Fiyatı duyunca vazgeçti tabi ama sorunun altyapıda olmadığını anladı. Normal ev kullanıcılarının çoğunun sorunu wifi probemleri maalesef. İSS'lerin verdiği modemlerde zaman zaman dandik olunca insanlar doğru şekilde kullanamıyor.

Bizdeki stabilize sorunu ise bence çok uzamadan çözülecek bir durum. Bakalım.
Kısa sürede bir çözüm hiç beklemiyorum superonline tarafında, çünkü burada sol sorunun farkında bence o yüzden pek çözüm beklemiyorum. Arkadaş Türk Telekom VDSL internetimdeki test de çıkan ping değeri sol fiberden daha iyi ve en kötü sonuçta bile sol fiber ile aynı çıkıyor ya :D

Ve bu Türk telekom VDSL altyapılı internetim benim FTTC olarak isimlendiriliyordu herhalde. Daha öncede dediğim gibi benim bağlandığım TT fiber saha dolabı 229m mesafe de. İndirme de gram sorun yok TT VDSL internetimde. Bufferfloat testlerinde bile sol fiber çakılıyor, TT HiperNet internetim çok çok daha iyi çıkıyor.

Ek olarak şunu söylemeliyim sanırım, evime 2.internetimi bağlatırken gelen TT saha elemanının bana söylediği cümle "Senin de ifade ettiğin gibi sol fiber konusunda sorun yaşayan çok kişi duyuyorum bu aralar, genelde gittiğim evler bize geçiş yapıyorlar(Türk telekom internetine)"

Bunu da duydum yani.

Son düzenleme:
O sayfaların yüklenmeme durumu bende çok nadir de olsa oluyor. Bu sorunun Whatsapp'ta mesaj gitmeme sorunu ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. 1 aydır kullanıyorum nerdeyse, sayfa yüklenmeme sorununu 2-3 kere yaşadım. İlginç olan yanı problem kendini sanki iss kaynaklı değil de tarayıcı kaynaklı gibi gösteriyor. Mesela görsellerden bir şey aratıyorum, resimler yüklenmiyor. Yeniliyorum gene yüklenmiyor. Ama alttan gizli sekme açıp aynı şeyi yazıp aratıyorum bu sefer tak diye giriyor.(Bu anlattığım olay sadece 1 kere oldu. Mesaj gitmeme daha sık oluyor.)

Bu sorunlara rağmen Superonline'ın yurtdışı çıkışlarına verdiği hızdan çok memnunum. Özellikle torrentte diğer sağlayıcılarla karşılaştırdığımda izleyici sayısında bile belirgin fark oluyor. Sanırım bu peering sayısı ile de alakalı. Dalgalanma sorunu maalesef bunu baltalıyor. Dalgalanma olmadan önce 95-98 mbps fast hızı görürüyordum. Şimdiki testler zaten çok tutarsız. 120 de çıkıyor 80 de çıkıyor, fast testi sapıtıyor zaten. Dalgalanmadan dolayı doğru sonuçlar vermiyor. @Research

O sayfaların yüklenmeme durumu bende çok nadir de olsa oluyor. Bu sorunun WhatsApp'ta mesaj gitmeme sorunu ile bağlantılı olduğunu düşünüyorum. 1 aydır kullanıyorum neredeyse, sayfa yüklenmeme sorununu 2-3 kere yaşadım. İlginç olan yanı problem kendini sanki ISS kaynaklı değil de tarayıcı kaynaklı gibi gösteriyor. Mesela görsellerden bir şey aratıyorum, resimler yüklenmiyor. Yeniliyorum gene yüklenmiyor. Ama alttan gizli sekme açıp aynı şeyi yazıp aratıyorum bu sefer tak diye giriyor.(bu anlattığım olay sadece 1 kere oldu. Mesaj gitmeme daha sık oluyor.)

Bu sorunlara rağmen Superonline'ın yurt dışı çıkışlarına verdiği hızdan çok memnunum. Özellikle Torrent'te diğer sağlayıcılarla karşılaştırdığımda izleyici sayısında bile belirgin fark oluyor. Sanırım bu peering sayısı ile de alakalı. Dalgalanma sorunu maalesef bunu baltalıyor. Dalgalanma olmadan önce 95-98 Mbps Fast hızı görürüyordum. Şimdiki testler zaten çok tutarsız. 120 de çıkıyor 80 de çıkıyor, Fast testi sapıtıyor zaten. Dalgalanmadan dolayı doğru sonuçlar vermiyor. @Research

Bende çok sayfa takılma, sayfaların yüklenmemesi aşırı şekilde şekilde var, yani insanı kanser ediyor :D

WhatsApp'ta da mesajlar geç gidiyor hissedilir şekilde sol fiber de. Farklı tarayıcı da denedim hem bilgisayarımda hem de telefonumda gene aynı durum tekerrür etti.

İşin garibi sol fiber internetimde VPN açınca Netflix sunucularında yaptığım testlerde daha düşük ping çıkıyor. Çünkü Amerika'ya yönlendiriyor beni, sanırım şu an bulunduğum IP bloğu ile alakalı bu ama uzun süredir var bu sorun bende, 1 seneden fazla dediğim gibi.

Sol'ün fiber Frankfurt ile yaptığım testlerde 60ms Frankfurt, TT VDSL ile 62ms ama TT bakır altyapılı ve saha dolabı uzak o yüzden 10-15ms fazla fark ediyor, yani TT fiber ile daha iyi çıkacaktır %90 eminim, daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi benim saha dolabıyla ankastrem arasındaki kablolar çok kötü, hat değerlerimden görüyorum bunu. Ankastremden modemime kadar CAT 6 reçber kablo ile yeniledim ve 52m ankastreme uzaklığımda yani 100M altı olduğu için burada sıkıntı yok, bunu biliyorum.

Sol fiber Mersin- İstanbul TurkNet 28ms.
TT HiperNet VDSL Mersin-İstanbul 27ms(bu fiber olsa 15ms altında değerler bekliyorum)

Yani sol fiberin yönlendirme de çok kötü bir sorun olduğu aşikar.

2010 yıllarında sol fiber rakipsizdi, ben 8 yıldan fazla kullandım sol fiberi. Başka sağlayıcı kullanmadım bu zaman kadar, ancak son 1-2 yıldır bozdular. Önceden sol fiber ile Mersin'den Adana'ya 0-1ms gibi değerler görürdüm. Önceden derken 2013 yıllarından bahsediyorum o zamanlar. Mersin'den istanbul'a kadar da daha düşük değerler çıkıyordu 10-15ms gibi hatırlıyorum ama emin değilim, ancak düşüktü bayağı bunu biliyorum.

Bende çok sayfa takılma, sayfaların yüklenmemesi aşırı şekilde şekilde var, yani insanı kanser ediyor :D

WhatsApp'ta da mesajlar geç gidiyor hissedilir şekilde sol fiber de. Farklı tarayıcı da denedim hem bilgisayarımda hem de telefonumda gene aynı durum tekerrür etti.

İşin garibi sol fiber internetimde VPN açınca Netflix sunucularında yaptığım testlerde daha düşük ping çıkıyor. Çünkü Amerika'ya yönlendiriyor beni, sanırım şu an bulunduğum IP bloğu ile alakalı bu ama uzun süredir var bu sorun bende, 1 seneden fazla dediğim gibi.

Sol'ün fiber Frankfurt ile yaptığım testlerde 60ms Frankfurt, TT VDSL ile 62ms ama TT bakır altyapılı ve saha dolabı uzak o yüzden 10-15ms fazla fark ediyor, yani TT fiber ile daha iyi çıkacaktır %90 eminim, daha önceki mesajlarımda da belirttiğim gibi benim saha dolabıyla ankastrem arasındaki kablolar çok kötü, hat değerlerimden görüyorum bunu. Ankastremden modemime kadar CAT 6 reçber kablo ile yeniledim ve 52m ankastreme uzaklığımda yani 100M altı olduğu için burada sıkıntı yok, bunu biliyorum.

Sol fiber İstanbul TurkNet 28ms.
TT HiperNet VDSL 27ms(bu fiber olsa 15ms altında değerler bekliyorum)

Yani sol fiberin yönlendirme de çok kötü bir sorun olduğu aşikar.

2010 yıllarında sol fiber rakipsizdi, ben 8 yıldan fazla kullandım sol fiberi. Başka sağlayıcı kullanmadım bu zaman kadar, ancak son 1-2 yıldır bozdular. Önceden sol fiber ile Mersin'den Adana'ya 0-1ms gibi değerler görürdüm. Önceden derken 2013 yıllarından bahsediyorum o zamanlar. Mersin'den istanbul'a kadar da daha düşük değerler çıkıyordu 10-15ms gibi hatırlıyorum ama emin değilim, ancak düşüktü bayağı bunu biliyorum.
Hocam ben ping konusunda çok memnunum. Frankfurt 50-52 ms arası, Amsterdam 58-61 ms arası verebiliyor. Adana için çok iyi sayılır.

Geri
Yukarı