Çözüldü Superonline 500 Mbps 100 Mbps hız veriyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

TENTACION

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba, bugün Superonline bağlattım 500 Mbps ama hızım 100 Mbps'yi geçmiyor. Çözüm yolu var mı? Anakart modelim ASUS Prime 320 MF.

Dosya Ekleri

• ethernet.png
    ethernet.png
    10,8 KB · Görüntüleme: 244
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Yukarıda bahsettiğim şu ayara bir bakar mısın? Geçen hafta sıfırdan Windows kurunca aynı sorun bende de oldu. Normalde 1 Gbps iletişim olması gerekiyordu ama 100 Mbps'ye düşmüş. Benim internet ~82 Mbps VDSL olunca farkına varmadım ama tesadüfen gördüm. Bunu yaptıktan sonra düzeldi.

Eki Görüntüle 1629032

Hocam herkese teşekkür ederim. Sorun dediğim gibi kablodan ve port girişlerindenmiş. Yerleştirdim, şu an 500Mbps+ hız alıyorum. 1 haftadır rahat bir şekilde Valorant oynuyorum. Sadece bugün ping vardı İstanbul sunucusunda 44 ping, diğerleri 70'in üzerinde şu an. Bunu çözmeye çalışıyorum.
Anakartınızda gigabit ethernet portu bulunup bulunmadığından emin olun.
Düzeltme: Realtek® RTL8111H, 1 x Gigabit LAN Kontrolcüsü olarak gözüküyor. En güncel Ethernet driver'ınızı kurup aynı zamanda Gigabit ethernet destekleyen kablo ile denerseniz, yine aynı şekilde modeminizin Gigabit ethernet portu desteklediğinden eminseniz düzelecektir.

İlk olarak kablo sonrasında Ethernet portunuzu kontrol ediniz 100Mbps geldiği görünüyor CAT6 kablo kullanmanız gerek diye biliyorum eğer CAT6 ise kablonuz ve sorun devam ediyorsa Ethernet portunuz 100Mbps destekliyor olabilir bunu da harici bir Ethernet kartı ile çözersiniz
Örnek Ethernet kartı ve CAT6 kablo linkleri: kart kablo

İlk olarak kablo sonrasında Ethernet portunuzu kontrol ediniz 100Mbps geldiği görünüyor CAT6 kablo kullanmanız gerek diye biliyorum eğer CAT6 ise kablonuz ve sorun devam ediyorsa Ethernet portunuz 100Mbps destekliyor olabilir bunu da harici bir Ethernet kartı ile çözersiniz.

Ek olarak modeminizin 1000MBPS desteklediğindende emin olunuz.

İlk olarak kablo sonrasında Ethernet portunuzu kontrol ediniz 100Mbps geldiği görünüyor CAT6 kablo kullanmanız gerek diye biliyorum eğer CAT6 ise kablonuz ve sorun devam ediyorsa Ethernet portunuz 100Mbps destekliyor olabilir bunu da harici bir Ethernet kartı ile çözersiniz.

Ek olarak modeminizin 1000MBPS desteklediğindende emin olunuz.

CAT 5E kablo yazıyor ama bildigim kadarıyla 1000 Mbps'e kadar destekliyor.
Modem zaten Superonline verdiği en son modem Wi-Fi 6 diye geçiyor. 1000 Mbps'e kadar destekliyor.

Bilgisayar ağ adaptörü gigabit hız destekliyor mu? 🟢 Anakart özelliklerine bakınca öyle gözüküyor.

Ethernet kablosu gigabit hız destekliyor mu? 🟢 CAT5e ve üzeri yeterli. Ancak mevcut kablo hasarlı olabilir. Dikkat edin.

Router LAN portları gigabit hızında mı?❓ Siz cihazdan eminseniz bir şey diyemem. Özelliklerinde Fast ethernet yazıyorsa 100 Mbps ile sınırlı kalması normal.

Tüm donanımlar gigabit ethernet destekli ise o zaman bilgisayardaki Realtek ağ adaptörü sürücünü güncellemek denenebilir. Bir de aygıt yöneticisi üzerindeki ethernet adaptörü özelliklerinde 10/100/1000 Mbps çalışma modlarından sadece 1000 Mbps modunu seçebilirsiniz.

Bilgisayar ağ adaptörü gigabit hız destekliyor mu? 🟢 Anakart özelliklerine bakınca öyle gözüküyor.

Ethernet kablosu gigabit hız destekliyor mu? 🟢 CAT5e ve üzeri yeterli. Ancak mevcut kablo hasarlı olabilir. Dikkat edin.

Router LAN portları gigabit hızında mı?❓ Siz cihazdan eminseniz bir şey diyemem. Özelliklerinde Fast Ethernet yazıyorsa 100 Mbps ile sınırlı kalması normal.

Tüm donanımlar gigabit Ethernet destekli ise o zaman bilgisayardaki Realtek ağ adaptörü sürücünü güncellemek denenebilir. Bir de Aygıt Yöneticisi üzerindeki Ethernet adaptörü özelliklerinde 10/100/1000 Mbps çalışma modlarından sadece 1000 Mbps modunu seçebilirsiniz.

Hocam CAT 6 kablo aldım hız düzeldi. 1.0 Gbps yazıyordu. Ve 500 Mbps üzeri hız alıyordum. Ama şu an baktıgımda tekrar 100'e geri düşmüş.

Hocam CAT6 kablo aldım hız düzeldi...ama şu an baktığımda tekrar 100'e düşmüş.

Yukarıda bahsettiğim şu ayara bir bakar mısın? Geçen hafta sıfırdan Windows kurunca aynı sorun bende de oldu. Normalde 1 Gbps iletişim olması gerekiyordu ama 100 Mbps'ye düşmüş. Benim internet ~82 Mbps VDSL olunca farkına varmadım ama tesadüfen gördüm. Bunu yaptıktan sonra düzeldi.

resim_2023-01-10_221411647.png

Eki Görüntüle 1629032

Hocam herkese teşekkür ederim. Sorun dediğim gibi kablodan ve port girişlerindenmiş. Yerleştirdim, şu an 500Mbps+ hız alıyorum. 1 haftadır rahat bir şekilde Valorant oynuyorum. Sadece bugün ping vardı İstanbul sunucusunda 44 ping, diğerleri 70'in üzerinde şu an. Bunu çözmeye çalışıyorum.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı