Superonline fiber internete geçiş süreci nasıl işliyor?

Yok, hayır. Gizlenecek bir şey yok. Maksimum 30 yapıyor ama daha kısa sürüyor. PC adınızı gizleyebilirsiniz sadece yukarıdaki.
1683141852619.png

Fiber gelmeden evvel binaya kadar fiber vardı. Onda 3-4 ms'e kadar düşüyordum LoL'de. Şimdi 8 sabit, belki 7 oluyordur.

İstanbul değil mi? İstanbul ise dediğim gibi Turknet ve Telekom altyapısı kullanan Netspeed ortalama 30-35 atıyor. Superonline ise 55-60.

Örnek benimki Adana'dan.
Evet, ben de Beylikdüzü'nden atıyorum.
Fiber gelmeden evvel binaya kadar fiber vardı. Onda 3-4 ms'e kadar düşüyordum LoL'de. Şimdi 8 sabit, belki 7 oluyordur.
Garip bir durum. GPON altyapı ile binaya kadar olan altyapının veri merkezleri veya veri merkezlerine ulaşmaları farklı olabilir. Dediğim gibi, fiberden evvel en fazla 100Mbps alınabiliyordu ve biz de 100Mbps kullanıyorduk Superonline altyapısından. LoL'de ms'im 3-4 iken şimdi 8.

Ben Superonline Fiber (1000 mbps) geçen hafta geçtim. Kendi yaşadıklarımı anlatayım fikir edinmeniz açısından, öncelikle bina içerisine Fiber kutusu takılıyor. Bu kutu takıldıktan sonra yanına kablolalar da bırakılıyor. Fakat kutu koyulduktan sonra o kablolamanın yapılması içinde bir süre bekliyorsunuz. Kablolalama işlemini de ekipler gelip yaptıktan sonra sadece sinyal verilmesini bekliyorsunuz. Benim bütün bunlar yaklaşık 1 ay sürdü. Daha sonra ekipler mahalleyi dolaşıyor ve sizi paketler hakkında bilgilendiriyor, benim zaten daha öncesinde araştırmışlığım olduğu için ve geçeceğim paket belli olduğu için çok uzun sürmedi . Hali hazırda kullandığım internetim için cayma bedelim 1000 TL çıkmıştı, Superonline bunu karşılıyor. Faturanızı size internet paketini satan arkadaşa yolluyorsunuz o da size gelen faturadan düşüttürüyor bu cayma bedelini. Sonrasında gelip evin içerisine kablolalama yapıyorlar ve modemi kuruyorlar işlem bu kadar. Ben şuan için memnunum.

Neden güvenmediniz veya şüphelendiniz? Ayrıca TT ve Superonline 1Gbps altyapıları farklı olur. Yani altyapıyı kim döşediyse ondan alabilirsiniz o paketi.

Orada hemen gözükmeyebiliyor. Ben de Superonline 1Gbps kullanıyorum yaklaşık 3 haftadır falan fakat hâlâ göknet'te yok.
Eki Görüntüle 1765325
Eki Görüntüle 1765327
[URL='https://openspeedtest.com/results/59381675']Eki Görüntüle 1765327

1000 Mbps kapsama alanındasınız siz başvurun hemen gelir kabloları çekeriz. Modem parası, kablo parası vb. almayız dediler. Ben de bilgi almak için Türk Telekom'a gittim. Bölgemde 1000 Mbps olmadığını, abone olmam için böyle dediklerini söylediler. Ayrıca bir satış danışmanı ile görüşüp abone olursam, bir gün o adam işten ayrıldığında muhattabım o kişi olarak kalacağı için sıkıntı çıkabilirmiş. Gidip genel merkezden abone olsanız daha mantıklı. Zaten Telekom'la Superonline aynı vb. dedi. Satış danışmanı konusu mantıklı geldi. Altyapı olarak da tüm mahallede kaldırımlarda Superonline yazıyor. Binamıza da Superonline ekipleri geldi fakat garip bir şekilde Türk Telekom altyapısı kurdular. Ortak altyapı diye düşündüm ben de.

1000 Mbps kapsama alanındasınız siz başvurun hemen gelir kabloları çekeriz. Modem parası, kablo parası vb. almayız dediler. Ben de bilgi almak için Türk Telekom'a gittim. Bölgemde 1000 Mbps olmadığını, abone olmam için böyle dediklerini söylediler. Ayrıca bir satış danışmanı ile görüşüp abone olursam, bir gün o adam işten ayrıldığında muhattabım o kişi olarak kalacağı için sıkıntı çıkabilirmiş. Gidip genel merkezden abone olsanız daha mantıklı. Zaten Telekom'la Superonline aynı vb. dedi. Satış danışmanı konusu mantıklı geldi. Altyapı olarak da tüm mahallede kaldırımlarda Superonline yazıyor. Binamıza da Superonline ekipleri geldi fakat garip bir şekilde Türk Telekom altyapısı kurdular. Ortak altyapı diye düşündüm ben de.
Yukarıda anlattıklarım dışında şöyle bir ekleme yapayım, Superonline bizim mahalleye gelip altyapı çalışması yaptıktan sonra, hatta ekipten biri gelip bana internet paketini satıp benim aboneliğimi gerçekleştirdiği sırada bile ben internetten kontrol ettiğimde hala fiber yok gözüküyordu. Yani altyapı yeni döşenip sinyaller yeni verildiğinde o internet üzerindeki bilgiler hemen güncellenmiyor. Size imzalattığı sözleşmeyi hem o an okuyabilirsiniz hem de sözleşme bizzat telefon numaranıza sms olarakta gönderiliyor, 1000 mbps alamıyorsanız alırsın diyemez.

Ayrıca Superonline çalışanı ile WhatsApp'tan konuştuğumda fiberin aktif olduğunu, ayrıca GPON olduğunu söyledi fakat Telekom'u ne zaman arasam aktif olmadığı konusunda ısrar ediyorlar. Ben de arayıp bir sürü fibernet isminde modem olduğunu, demek ki fiberin aktif olduğunu belirttim fakat dalga geçer gibi modemin adı fibernet tir beyefendi fiberiniz yok dedi. Ayrıca fiber çok iyi olduğu için şu anki 50 Mbps VDSL paketimi düşürmek isteyeceğimi bile söyledi. 24 Mbps 4 kişilik bir ev için yeterliymiş😃

Yukarıda anlattıklarım dışında şöyle bir ekleme yapayım, Superonline bizim mahalleye gelip altyapı çalışması yaptıktan sonra, hatta ekipten biri gelip bana internet paketini satıp benim aboneliğimi gerçekleştirdiği sırada bile ben internetten kontrol ettiğimde hala fiber yok gözüküyordu. Yani altyapı yeni döşenip sinyaller yeni verildiğinde o internet üzerindeki bilgiler hemen güncellenmiyor. Size imzalattığı sözleşmeyi hem o an okuyabilirsiniz hem de sözleşme bizzat telefon numaranıza SMS olarak da gönderiliyor, 1000 Mbps alamıyorsanız alırsın diyemez.

Bize altyapı döşendi, 1-2 gün sonra Superonline'dan birisi kurulum için apartmana geldi. Bir daire fibere geçmiş diye düşündük, veya VDSL paketi alıp fiber aktifleşince aynı taahhütten geçer dedik. Bu olaydan birkaç gün sonra kapıya kartvizit ve bir broşür bıraktılar. 10 Nisan tarihinde de aradım ve GPON olduğunu belirttiler ama ben bodrum katında fiber kutusunun yanında bağlı duran birkaç turuncu kablo harici bir şey görmedim.

Son düzenleme:
Ayrıca Superonline çalışanı ile WhatsApp'tan konuştuğumda fiberin aktif olduğunu, ayrıca GPON olduğunu söyledi fakat Telekom'u ne zaman arasam aktif olmadığı konusunda ısrar ediyorlar. Ben de arayıp bir sürü fibernet isminde modem olduğunu, demek ki fiberin aktif olduğunu belirttim fakat dalga geçer gibi modemin adı fibernet tir beyefendi fiberiniz yok dedi. Ayrıca fiber çok iyi olduğu için şu anki 50 Mbps VDSL paketimi düşürmek isteyeceğimi bile söyledi. 24 Mbps 4 kişilik bir ev için yeterliymiş😃

Bize altyapı döşendi, 1-2 gün sonra Superonline'dan birisi kurulum için apartmana geldi. Bir daire fibere geçmiş diye düşündük, veya VDSL paketi alıp fiber aktifleşince aynı taahhütten geçer dedik. Bu olaydan birkaç gün sonra kapıya kartvizit ve bir broşür bıraktılar. 10 Nisan tarihinde de aradım ve GPON olduğunu belirttiler ama ben bodrum katında fiber kutusunun yanında bağlı duran birkaç turuncu kablo harici bir şey görmedim.
Bahsettiğim o turuncu kablolar, henüz kablolar rulo şeklinde kutunun yanında duruyorsa bağlantı yapılmamış hocam. Onu gelip kuracaklar sonra sinyal kontrolü yapılacak yani, başvuruyu bu yüzden yapmanızı söylüyorlar işlem hızlansın diye, ben komple bütün kurulumlar gerçekleşti sandım, daha ilk mesajımda ki aşamalar var bunlar biraz zaman alıyor.

@Crownguard hocam beni etiketlediği için yazıyorum.
Konuyu baştan aşağı okudum.
Binamıza da Superonline ekipleri geldi fakat garip bir şekilde Türk Telekom altyapısı kurdular. Ortak altyapı diye düşündüm ben de.
Bu mesajınızda Superonline ekiplerinin TT altyapısı kurduğunu söylemişsiniz. Bu çok alışık olduğumuz bir durum değil. Çünkü bunlar iki farklı firma ve kendi altyapılarını kendi ekipleri kuruyor. Yani Superonline ekibinin TT altyapısı kurması normal değil. Belki bir yanlış anlaşılma söz konusudur.
İlk mesajınızdaki fotoğrafta Göknet altyapı sorgu sonucu görünüyor. Göknet firması sadece TT altyapısından hizmet verdiği için TT altyapısını gösterir. Dolayısıyla Superonline altyapısını oradan göremezsiniz.
Göknet altyapı sorgu sonucunda 100 Mbps'e kadar destekleyen bir VDSL altyapınız bulunduğu ve santral mesafesinin 2 metre olduğu açıkça görülüyor. Bu sonuç, VDSL altyapınızın (çok yüksek ihtimalle) FTTB-DSL olduğunu gösteriyor.

FTTB-DSL kısaltması "binaya kadar fiber, dairelere DSL" anlamına gelir. Yani fiber kablo binaya kadar gelir. Bina içerisinde genelde T11/T21 kabin kullanılır. Bu kabinlerin içerisinde DSLAM dediğimiz bir cihaz bulunur. Bu cihaz SFP modülü vasıtasıyla optik sinyali okur ve çift telli bakır kabloya elektrik sinyali olarak aktarır. Bu çift telli bakır kablolar da dairelere dağıtılır. Bildiğimiz VDSL sistemdir. T11/T21 kabinlerin sokaktaki diğer VDSL kabinlerinden tek farkı sokakta değil de binada bulunmasıdır.

Bir T11 kabinin içerisi:

T11 içi.jpg

En üstteki beyaz kısım fiber patch panel. Yani ana hat fiber kablonun içerisinde corelara ek yapılıp eklerin saklandığı yer.
Onun altındaki siyah cihaz DSLAM cihazı. Kırmızı ile işaretlediğim yer SFP modülünün girişi.,
Sol alttaki beyaz panel güç ünitesi.
Sağ alttaki beyaz kırmızı şeyler ise bildiğimiz regletler.

Aşağıya buna benzer diğer kabinlerin de fotoğraflarını ekleyeceğim.
Şimdi benim yorumum şudur ki: Sizin binanızda da buna benzer bir kabin mevcut. Superonline ekipleri de gelip bu kabin ile uğraşmış olabilirler. Eğer binadan birisi VDSL altyapıdan Superonline abonesi olmak istediyse bunun için gelmiş ve bu kabinden sinyal aktivasyonu sağlamış olabilirler. Siz de Superonline ekibinin TT kabini ile uğraştığını görünce Superonline ekibinin TT altyapısı kurduğunu düşünmüş olabilirsiniz.
Tabii bu benim tahminim. Belki olay bambaşkadır bilemem.
Binanızda fotoğraflardaki kabinlere benzer bir TT kabini var mı? Varsa fotoğraflarını paylaşabilir misiniz? Ayrıca Superonline kutusunun da fotoğrafını paylaşabilir misiniz? Sizden gelecek olan fotoğraflara göre daha net konuşabilirim.

Dosya Ekleri

• T11.jpg
    T11.jpg
    24,2 KB · Görüntüleme: 13
  • T11B.jpeg
    T11B.jpeg
    70,8 KB · Görüntüleme: 10
  • T21 (2).jpg
    T21 (2).jpg
    189,2 KB · Görüntüleme: 20
  • T21 3.jpeg
    T21 3.jpeg