Superonline fiber internete geçiş süreci nasıl işliyor?

Şu an TTNET VDSL kullanıyorum. Fiber gelince paket olarak 100 Mbps geçmeyi düşünüyorum, Telekom 8 Superonline ise 10 upload veriyor. TurkNet de olabilir diye düşündüm ama karar veremedim. Fakat Telekom'dan ayrılmak istiyorum.

Gerçekten 1000 Mbps'e kadar çıkarabilirler mi? Ayrıca başvuruyu nasıl yaptınız çünkü abone olmadığım için müşteri hizmetleri ile konuşamıyorum fakat afişte yazan numaraya da güvenemiyorum.

Superonline altyapisi ile 1000 gigabit paket kullanıyorum. Vadettikleri hizlari su anlik veriyor.

@Crownguard hocam beni etiketlediği için yazıyorum.
Konuyu baştan aşağı okudum.

Bu mesajınızda Superonline ekiplerinin TT altyapısı kurduğunu söylemişsiniz. Bu çok alışık olduğumuz bir durum değil. Çünkü bunlar iki farklı firma ve kendi altyapılarını kendi ekipleri kuruyor. Yani Superonline ekibinin TT altyapısı kurması normal değil. Belki bir yanlış anlaşılma söz konusudur.
İlk mesajınızdaki fotoğrafta göknet altyapı sorgu sonucu görünüyor. Göknet firması sadece TT altyapısından hizmet verdiği için TT altyapısını gösterir. Dolayısıyla Superonline altyapısını oradan göremezsiniz.
Göknet altyapı sorgu sonucunda 100 Mbps'e kadar destekleyen bir VDSL altyapınız bulunduğu ve santral mesafesinin 2 metre olduğu açıkça görülüyor. Bu sonuç, VDSL altyapınızın (çok yüksek ihtimalle) FTTB-DSL olduğunu gösteriyor.

FTTB-DSL kısaltması "binaya kadar fiber, dairelere DSL" anlamına gelir. Yani fiber kablo binaya kadar gelir. Bina içerisinde genelde T11/T21 kabin kullanılır. Bu kabinlerin içerisinde DSLAM dediğimiz bir cihaz bulunur. Bu cihaz sfp modülü vasıtasıyla optik sinyali okur ve çift telli bakır kabloya elektrik sinyali olarak aktarır. Bu çift telli bakır kablolar da dairelere dağıtılır. Bildiğimiz VDSL sistemdir. T11/T21 kabinlerin sokaktaki diğer VDSL kabinlerinden tek farkı sokakta değil de binada bulunmasıdır.

Bir T11 kabinin içerisi:

Eki Görüntüle 1765382
En üstteki beyaz kısım fiber patch panel. Yani ana hat fiber kablonun içerisinde Core'lara ek yapılıp eklerin saklandığı yer.
Onun altındaki siyah cihaz DSLAM cihazı. Kırmızı ile işaretlediğim yer sfp modülünün girişi.
Sol alttaki beyaz panel güç ünitesi.
Sağ alttaki beyaz kırmızı şeyler ise bildiğimiz regletler.

Aşağıya buna benzer diğer kabinlerin de fotoğraflarını ekleyeceğim.
Şimdi benim yorumum şudur ki: Sizin binanızda da buna benzer bir kabin mevcut. Superonline ekipleri de gelip bu kabin ile uğraşmış olabilirler. Eğer binadan birisi VDSL altyapıdan Superonline abonesi olmak istediyse bunun için gelmiş ve bu kabinden sinyal aktivasyonu sağlamış olabilirler. Siz de Superonline ekibinin TT kabini ile uğraştığını görünce Superonline ekibinin TT altyapısı kurduğunu düşünmüş olabilirsiniz.
Tabii bu benim tahminim. Belki olay bambaşkadır bilemem.
Binanızda fotoğraflardaki kabinlere benzer bir TT kabini var mı? Varsa fotoğraflarını paylaşabilir misiniz? Ayrıca Superonline kutusunun da fotoğrafını paylaşabilir misiniz? Sizden gelecek olan fotoğraflara göre daha net konuşabilirim.

Sağdaki gri kutuyu taktılar ve gördüğünüz turuncu kabloyu taktılar. Bu fotoğrafı çekeli 1 ay oluyor. Daha sonra gri kutunun sağ altına da turuncu kablo takıldı ama şu an sarılmış bir şekilde duruyor.
Screenshot_2023-05-03-23-14-03-077-edit_com.miui.gallery.jpg

Bahsettiğim o turuncu kablolar, henüz kablolar rulo şeklinde kutunun yanında duruyorsa bağlantı yapılmamış hocam. Onu gelip kuracaklar sonra sinyal kontrolü yapılacak yani, başvuruyu bu yüzden yapmanızı söylüyorlar işlem hızlansın diye, ben komple bütün kurulumlar gerçekleşti sandım, daha ilk mesajımda ki aşamalar var bunlar biraz zaman alıyor.
Evet arkadaş haklı, forumda aylarca beklediğini söyleyen falan var. Ben forumdan aldığım öneri üzere LinkedIn'den Turkcell CEO'suna numaramı bırakarak konu hakkında mesaj yazdım, durumu belirttim. Saat 14 gibi yazdım, 17.50-18 arasında aradı bir yetkili ve yaklaşık 15-20 dakika sonra kurulum ekipleri kapımdaydı. İlgili konuma isterseniz bakabilirsiniz: Superonline fiber ne zaman aktif olur?

@Dejuf hocam ilginiz için teşekkürler.

Sağdaki gri kutuyu taktılar ve gördüğünüz turuncu kabloyu taktılar. Bu fotoğrafı çekeli 1 ay oluyor. Daha sonra gri kutunun sağ altına da turuncu kablo takıldı ama şu an sarılmış bir şekilde duruyor.Eki Görüntüle 1765401
Superonline'a ait değil bu. TT'ye ait görüleceği üzere. Superonline 1Gbps alamazsınız yani. Dejuf hocam gerekli bilgileri verebilir. Sanırım TT hakkında onun bilgisi vardı. Zaten etiketlemişsiniz, dönecektir.

Neden güvenmediniz veya şüphelendiniz? Ayrıca TT ve Superonline 1Gbps altyapıları farklı olur. Yani altyapıyı kim döşediyse ondan alabilirsiniz o paketi.

Orada hemen gözükmeyebiliyor. Ben de Superonline 1Gbps kullanıyorum yaklaşık 3 haftadır falan fakat hâlâ göknet'te yok.
Eki Görüntüle 1765325
Eki Görüntüle 1765327

Koydukları afişler o kadar iğrenç ki güvenesim gelmedi en başından beri.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2023-05-03-23-13-37-690_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-05-03-23-13-37-690_com.miui.gallery.jpg
    81,3 KB · Görüntüleme: 29
  • Screenshot_2023-05-03-23-13-25-327_com.miui.gallery.jpg
    Screenshot_2023-05-03-23-13-25-327_com.miui.gallery.jpg
    84,4 KB · Görüntüleme: 30
Koydukları afişler o kadar iğrenç ki güvenesim gelmedi en başından beri.
Hocam hakikaten garipmiş. Pek bilgili biri değilim fakat böylesini ilk defa görüyorum.

Yani ilk defa TT kutusu olmasına rağmen Superonline'ın reklam verdiği görüyorum, afişlere demedim.

Evet arkadaş haklı, forumda aylarca beklediğini söyleyen falan var. Ben forumdan aldığım öneri üzere LinkedIn'den Turkcell CEO'suna numaramı bırakarak konu hakkında mesaj yazdım, durumu belirttim. Saat 14 gibi yazdım, 17.50-18 arasında aradı bir yetkili ve yaklaşık 15-20 dakika sonra kurulum ekipleri kapımdaydı. İlgili konuma isterseniz bakabilirsiniz: Superonline fiber ne zaman aktif olur?

Superonline'a ait değil bu. TT'ye ait görüleceği üzere. Superonline 1Gbps alamazsınız yani. Dejuf hocam gerekli bilgileri verebilir. Sanırım TT hakkında onun bilgisi vardı. Zaten etiketlemişsiniz, dönecektir.

Superonline'a ait olmadığını anladım zaten fakat bana garip gelen, Superonline ekiplerinin gelmesine rağmen Türk Telekom kutusunun takılması. Hatta binaya kuruluma gelen Superonline çalışanına bunu sorduğumda hayatımda ilk defa böyle bir şey görüyorum dedi ve şaşırdı.

Sağdaki gri kutuyu taktılar ve gördüğünüz turuncu kabloyu taktılar. Bu fotoğrafı çekeli 1 ay oluyor. Daha sonra gri kutunun sağ altına da turuncu kablo takıldı ama şu an sarılmış bir şekilde duruyor.Eki Görüntüle 1765401
Tahmin ettiğim gibi mevcut altyapınız FTTB-DSL ama zaten konumuz bu değil. Sağdaki gri kutu TT'ye ait olan fiber dağıtım kutusu. Bir süre sonra aktif edilecektir. Kesin bir süre vermek zor.

Superonline ekiplerinin TT altyapısıyla uğraşmasına ben de şaşırdım. Mevcut şartlar altında binanızda Superonline fiber altyapısı yoksa (ki yok gibi duruyor, olsaydı söylerdiniz zaten) siz de takdir edersiniz ki Superonline'dan 1000 Mbps alamazsınız. Neden reklam afişleri dağıtılmış anlamlandırmak imkansız açıkçası.
Zamanla neyin ne olduğu anlaşılır. Bakarsınız ileride Superonline da binanıza fiber çeker, neden olmasın.

Rica ederim hocam.

Siz abone olurken bu kağıtta bulunan numarayı arayıp mı abone oldunuz? (aşağıda 537'li bir telefon numarası yazıyordu) yoksa başvuru merkezinden mi? Bilgilendirirseniz sevinirim.
Hocam bu gelen ekipler genelde taşeron firma gibi düşünün, bağlı bulunduğunuz il ilçenin fiber döşemesini yapan şube. Bana direk eve gelip abonelik yaptılar, kağıtta ki numarayı bilgi almak için 1-2 kere aradım, ayrıca cayma bedeli için bu numarayı arayıp faturamı gönderdim.

Geri
Yukarı