Superonline Fiber upload hızı düşük

denizyakar06

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, ben 2-3 gün önce oturduğum binaya yeni gelen fiber altyapısıyla birlikte aşırı uygun fiyatından dolayı Superonline abonesi oldum.
Taahhütsüz olması sebebiyle ve uygun fiyata 500 Mbit download, 50 Mbit upload hız veren paketine geçiş yaptım.
Speedtest'te tamamen normal çıkan hızlara sahibim minimum 500'e 50 alıyorum her testte.
Ancak upload hızımda dehşete düşüren bir sorun var. Twitch'te düzenli bir şekilde 5000 bitrate bile veremiyorum yayınlarıma minimum %30 frame drop yaşıyorum.
Discord'da arkadaşlarıma 720p 30FPS yayın bile yapamıyorum. Upload hızım hiçbir şekilde sabit değil.
Farklı kablolar, bilgisayarlar, Wi-Fi her şeyi denedim sonuç aynı. Müşteri hizmetlerini aradım port değişikliği yaptılar bir şey değişmedi. Evime ekip geldi ve yaşadığım sorunu anlamasına rağmen Speedtest'te normal göründüğü için o şekilde raporlamak zorunda olduğunu belirtti. Ben binanın altyapısında bir sorun olduğunu düşünüyorum.
Bilgisayarım MSI Alpha 17.
CAT6a kablo kullanıyorum.
Speedtest sonucunu, twitchtest uygulamasıyla Twitch'e verebildiğim bitrateleri, güya 50 Mbit upload'umla 5500 bitrate verdiğimde yaşadığım Drop'un SS'lerini görsel olarak yükledim.

Sizin bir öneriniz ya da fikriniz var mıdır bu konuda?

Dosya Ekleri

• speedtest.png
    speedtest.png
    62,4 KB · Görüntüleme: 48
  • twitchtest.png
    twitchtest.png
    48,4 KB · Görüntüleme: 35
  • bitrate.png
    bitrate.png
    68,9 KB · Görüntüleme: 33
  • bitrate ve drop.png
    bitrate ve drop.png
    65,3 KB · Görüntüleme: 30
  • drop.png
    drop.png
    20 KB · Görüntüleme: 33
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam Speedtest Connection'ı Single'a çekip hız testi yapabilir misiniz? Multi Connection hız sonuçlarını yanlış gösterebiliyor, dairenize daha az hız geliyor olabilir.

Bir de sisteminiz nedir?

Single üzerinden yaptığım test sonucu:
MSI Alpha 17 model Laptop kullanıyorum hocam.
Ryzen 7 4800h, RX 5600M, 16 GB RAM'im var.

Dosya Ekleri

• single.png
    single.png
    66,8 KB · Görüntüleme: 39
OBS ayarlarınızda sorun vardır internetinizle alaklı bir sorun yok. Ayrıca benim bildiğim kadarıyla Discord yayınları genel olarak sıkıntılı oluyor. Discord'da donanım ivmesi ayarınız ne durumda? Youtube'da yayın açmayı denedinz mi?

OBS ayarlarınızda sorun vardır internetinizle alaklı bir sorun yok. Ayrıca benim bildiğim kadarıyla Discord yayınları genel olarak sıkıntılı oluyor. Discord'da donanım ivmesi ayarınız ne durumda? Youtube'da yayın açmayı denedinz mi?
Hocam öğrenci evimde kullandığım TurkNet VDSL ile sabit 7 Mbps upload alıyordum ve hiçbir sorun yaşamıyordum aynı bilgisayarla, aynı internet kablosuyla ve aynı OBS, Streamlabs ayarlarıyla. Benle aynı gün Superonline bağlattı birkaç kat alttaki arkadaşım ve aynı durum onda da var.
Başka mahallede yaşayan Superonline 10 Mbps upload paketini kullanan arkadaşımsa hiçbir sorun yaşamıyor. TwitchTest uygulamasında sabit 8-9k bitrate gösteriyor onda.

Donanım ivmesi açıkmış.
YouTube'da henüz yayın açmayı denemedim, yarın aktifleşecek o zaman deneyeceğim.
Hocam bana çok saçma geliyor bu durum, en son bilgisayarımda sorun var diyeceğim ama Speedtest'te normal görünüyor. Bunu yayın açmak dışında sabit upload hızı gerektiren bir işlemle telefondan vs. test edemez miyim?

Hocam öğrenci evimde kullandığım TurkNet VDSL ile sabit 7 Mbps upload alıyordum ve hiçbir sorun yaşamıyordum aynı bilgisayarla, aynı internet kablosuyla ve aynı OBS, Streamlabs ayarlarıyla. Benle aynı gün Superonline bağlattı birkaç kat alttaki arkadaşım ve aynı durum onda da var.
Başka mahallede yaşayan Superonline 10 Mbps upload paketini kullanan arkadaşımsa hiçbir sorun yaşamıyor. TwitchTest uygulamasında sabit 8-9k bitrate gösteriyor onda.

Donanım ivmesi açıkmış.
YouTube'da henüz yayın açmayı denemedim, yarın aktifleşecek o zaman deneyeceğim.
Hocam bana çok saçma geliyor bu durum, en son bilgisayarımda sorun var diyeceğim ama Speedtest'te normal görünüyor. Bunu yayın açmak dışında sabit upload hızı gerektiren bir işlemle telefondan vs. test edemez miyim?
Download'da hiçbir sorun olmadığını sanırım belirtmeyi unutmuşum. Ayrıntı verdikçe daha da garipleşiyor yaşadığım durum.

Superonline bağlatan başka kişilerde aynı sorunu yaşıyorsa altyapınızda bir sorun var demektir, tekrar iletişime geçin ama bu sefer hepiniz birden iletişime geçin. Genel bir sıkıntı olduğunu o zaman anlayıp altyapıyı kontrol etmeye gelirler.

Hocam bir şey denedim, 100 Download 20 Upload paketine geçiş yaptım. Sonuçları yukarıdaki twitchtest görselinden karşılaştırabilirsiniz. Ne kadar 20 Upload'a eşit olmasa da sonuçlar neredeyse stabil hale gelip bayağı optimum seviyeye geldi.
Sizce tekrar 500'lük pakete geçip tekrar denemeli miyim?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-04-18 145906.png
    Ekran görüntüsü 2023-04-18 145906.png
    48,4 KB · Görüntüleme: 45
selamın aleykum bende super online 1000/50lik internete sahibim malesef durum bendede aynı internet hızını düşürüp mü çözdün brom sorunu baska yolu yok mu

selamın aleykum bende super online 1000/50lik internete sahibim malesef durum bendede aynı internet hızını düşürüp mü çözdün brom sorunu baska yolu yok mu
Kanka 500lük paketteki sorun 100lük pakette yok, bir şey upload ederken 100 e 20lik pakette 2 mb/s ile upload ediyor sabit bildiğin. Ama yukarıda fotoğraflarını koyduğum TwitchTest uygulamasında 20.000 civarı kb/s bitrate vermesi gerekirken(10.000+ diye görünüyor o durumda) 7-8k civarı veriyor. Ki 500lük paketteyken 2-4k arası değişiyor. Umarım anlatabilmişimdir, 100lük pakette ne kadar optimal olmasa da işimi görecek kadar upload veriyor, bugün 1000lik paketi denedim 500lük paketten daha da kötü durum. Tekrar 100lüğe geçtim hemen. Ben şahsen bunun ya senle benim altyapımdan kaynaklandığını ya da, neredeyse herkeste böyle olduğunu ama diğer insanlar yayın falan açmakla uğraşmadığı için bu durumu farketmediğini düşünüyorum. 100lük pakette daha az sorun olmasını da 500 download veriyoruz madem, upload'dan keselim diye yaptıklarını düşünüyorum şahsen.

Yeni konular

Geri
Yukarı