Superonline FTTH Bufferbloat ve Hız Test Değerleri

226261

Hectopat
Kahramanmaraş'ta yaşıyorum. Turkcell Superonline FTTH 100/20 tarifesi kullanıyorum. Testleri CAT 6 kablo ile yaptım. Modem markası, ONT cihazı içinde olan Huawei marka. En yakın Superonline sunucusu Adana'da ( mesafe 200 km), hız testlerinde hep bu sunucu üzerinden test yapıyor, bazen Ankara ve Yenimahalle olarak da sunucu seçtiği oluyor ve ping 14 yada15 ms çıkıyor. Bir kaç kişiye, sözde ben anlarım diyenlere, ISS'lerin teknik ekiplerine de sordum, oturduğunuz ilde yada daha yakınında Superonline sunucusu olsa ping değeriniz çok daha düşük çıkar dediler. Ama Kahramanmaraş'ta Superonlinenin test sunucu yok. Bufferbloat testi yaptım. Değerler bu şekilde. Sizce nasıl değerler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Kotu hatta bayagı kotu. Zira ben Elazıg'dan 24 ms ile İstanbul'a baglanmısım. Kahramanmaraş da İstanbul'a Elazıg'dan daha yakın. Ayrıca bufferbloat testi de hiç iyi degil.

Ben de FTTH Turk Telekom kullanıcısıyım. Dilerseniz konuma bakabilirsiniz. (Bufferbloat testi de yer alıyor)

Elazığ, İstanbula Kahramanmaraş'tan 100 km daha uzak. Siz İstanbul'a 24 ms almışsınız, ben de bu testte zeytinburnu Superonline'ye 25 ms aldım. 100Km'lik mesafede ping çok oynamıyor. https://www.speedtest.net/result/12255035350.png Sizin upload yüklü pinginiz bayağı yüksek. Ben de her zaman 0 ms çıkıyor ve full upload yaptığım da upload pingi hiç zıplatmıyor.

Ping ile mesafenin önemi artık yok arkadaşlar. Zira ben İstanbul'a 1500 km uzaktayım ve 26 ms aldığımı biliyorum. Önemli olan altyapınızın ne kadar iyi olduğu ve santraller arası aktarımın en az olmasıdır.

Ping ile mesafenin önemi artık yok arkadaşlar. Zira ben İstanbul'a 1500 km uzaktayım ve 26 ms aldığımı biliyorum. Önemli olan altyapınızın ne kadar iyi olduğu ve santraller arası aktarımın en az olmasıdır.
Nasıl? Ping ile mesafenin alakası var, olmaz olur mu? Yanlış bilgi vermeyin.

Nasıl? Ping ile mesafenin alakası var, olmaz olur mu? Yanlış bilgi vermeyin.

Yanlış anlattım. Artık yok dedim çünkü eğer fiber kabloların ağı genişlemeye bu hızda devam ederse pingler gerçekten önemli ölçüde düşecek. Işık ile iletim sağlandığı içinde mesafenin pek önemi kalmayacak ama unutmayın fiber ağın gerçekten neredeyse her sunucuda olması gerekmektedir.

Elazığ, İstanbula Kahramanmaraş'tan 100 km daha uzak. Siz İstanbul'a 24 ms almışsınız, ben de bu testte zeytinburnu Superonline'ye 25 ms aldım. 100Km'lik mesafede ping çok oynamıyor. https://www.speedtest.net/result/12255035350.png Sizin upload yüklü pinginiz bayağı yüksek. Ben de her zaman 0 ms çıkıyor ve full upload yaptığım da upload pingi hiç zıplatmıyor.
Benim upload yükümün fazla olmasının sebebi, 8.5 Mbps uploada sahip olmam.

Ayrıca ping değerinizi yanlış yorumlamışım. Kusuruma bakmayın lütfen.

Yanlış anlattım. Artık yok dedim çünkü eğer fiber kabloların ağı genişlemeye bu hızda devam ederse pingler gerçekten önemli ölçüde düşecek. Işık ile iletim sağlandığı içinde mesafenin pek önemi kalmayacak ama unutmayın fiber ağın gerçekten neredeyse her sunucuda olması gerekmektedir.
İstersen tüm ağı fiber yap yine ağın geçtiği cihazlar gecikme ekleyecektir. Bu yüzden uzaklık her zaman bir etken olarak kalacak.

Bu testde benim anlamadığım nokta şu, skor A çıkıyor iken, vidoe conferance ve latency Gaming için ünlem işareti çıkıyor. Bunun mantığı nedir acaba bilen var mı?

s.online Fiber 50mb download 5 Mbit upload
Modem : HG255s

Dosya Ekleri

• 1.jpg
    1.jpg
    108,1 KB · Görüntüleme: 37

Yeni konular

Geri
Yukarı