Superonline FTTH vs Türk Telekom FTTB fiber

thelordof

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Taşındığım bina da Superonline FTTH fiber ve Türk Telekom FTTB fiber mevcut. Türk Telekom'u seçersem TurkNet üzerinden düşünüyorum.

Türk Telekom sisteminde bina da ki fiber Switch'den dairelere CAT6 ile geliyor, daire içinde de CAT5e ile prizlere dağıtmışlar.

Hangi altyapı daha sorunsuz, stabil olur?

İki altyapı da teknik açıdan stabildir. Eğer FTTB'de konulan switch cihazı yüksek hızları kaldırabiliyorsa eşit bile denilebilir. Alt yapıya takılmadan en uygun paketi seçmenizi öneririm.

FTTH/B nedir veya farkı nedir? VDSL ve fiberin farklı isimleri falan mı?

Net olarak da Superonline öneririm, sanıyorum 2014'ten beri kullanıyorum, birkaç gün önce bir yere daha bağlattık, servisi, müşteri hizmetleri, ilgi alakaları hep pozitif ve yardımcı olacak şekilde ve hiç değişmedi. Sadece 2 yıl öncesine kadar, modemi istenilen yere koymak için priz takıyorlarken artık onlar takmıyormuş ve yasaklanmış. Onlarla alakalı bir durum değil. Yani, zaten fiyatlar hemen hemen aynı, özetle öneririm. Türk Telekom eğer kendini, bağlantı sorunu, müşteri hizmetleri konusunda, 2014'ten sonra değiştirdiyse ne ala.... Tabi ki alabilirsiniz.

Net olarak da Superonline öneririm, sanıyorum 2014'ten beri kullanıyorum, birkaç gün önce bir yere daha bağlattık, servisi, müşteri hizmetleri, ilgi alakaları hep pozitif ve yardımcı olacak şekilde ve hiç değişmedi. Sadece 2 yıl öncesine kadar, modemi istenilen yere koymak için priz takıyorlarken artık onlar takmıyormuş ve yasaklanmış. Onlarla alakalı bir durum değil. Yani, zaten fiyatlar hemen hemen aynı, özetle öneririm. Türk Telekom eğer kendini, bağlantı sorunu, müşteri hizmetleri konusunda, 2014'ten sonra değiştirdiyse ne ala.... Tabi ki alabilirsiniz.
FTTB: Fiber to the Building. Fiber kablo binaya girer ama daireye çıkmaz.
FTTH: Fiber to the Home. Fiber kablo daireye çıkar.

FTTH Fiber daireye kadar Fiber türüdür.
FTTB ise FTTH sisteminden önce kullanılan bir sistemdi. Vdsl den sonra çıkmıştır. FTTB de iki kısma ayrılır. FTTB/dsl ve FTTB/eth diye. Benim binamda FTTB/eth var. Binaya kadar fiber demek. Binanın elektrik odasına fiber aletleri çeviri mevcut. Ordan tüm dairelere cat kablosuyla internet gelmiş oluyor.

Türk Telekom altyapılı seçersem TürkNet ten vs alırım. 100mbps 100tl.
Superonline Fiber de 100mbps 130Tl .

Ping ve stabillik açısından sorun çıkarmayacaksa TürkNet üzerinden TT düşünüyorum.

Superonline çok güzel ama bir tık pahalı.

Turkcell tarafında 200 Mbps gerçeği var ama çıkışlarında 3. sınıf taşıyıcılar görüyorum. Bu benim için hoş değil.

TT üzerinden TurkNet kullanıldığında ise Turkcell'den bir tık daha iyi olacağını düşünüyorum ama bu sefer 100 Mbps ile limitlisiniz. Muhtemelen hızınız 94 Mbps gibi sabitlenecek.

Şahsen TurkNet(TT VAE) tercih ederdim ama 200 Mbps'den ötürü aklım Turkcell'de kalırdı...

Teşekkür ederim açıklamalar için 🙏 evet fiyat olarak fark var onu da artık -bana göre- sorunsuz olmasına bağlıyorum. TT açısından uzun zamandır kullanmadığım için bir yorum yapmak veya eleştirmek vs doğru olmaz. 🙂

Yeni konular

Geri
Yukarı