Rehber Superonline WAN/Fiber kullanıcı şifresi öğrenme

Bizzat deneyip başarılı şekilde şifremi elde ettiğim yöntemdir. Merak edenler için modem Huawei HG255s'dir. Daha eski modemlerle de büyük ihtimalle çalışır. İşlemler için gerekenler:

Herhangi bir Linux dağıtımı. Kurulu veya USB'den olması fark etmez. Ben Linux Mint 19 kullandım, sizlere de Linux Mint kullanmanızı tavsiye ederim. Bir bilgisayarımda halihazırda kuruluydu. Diğerinde ise USB'den çalıştırdım ve yine başarılı oldum. Zaten kurulu değilse kurmakla uğraşmayın, USB kullanın. İndirmek için tıklayın. USB'ye yazmak için ise Etcher öneririm, kullanımı çok basit olduğu için. Disk imajını seçip yaz diyorsunuz sadece. Bunun dışında sanal makine ile başarılı olanlar da var ancak ben denemedim.

Ethernet kablosu. Eğer kablolu bağlanıyorsanız fazladan kabloya gerek yok. Kablosuz kullanıyorsanız modem ile bağlantı yapmak için gerekiyor. Kablolu da kablosuz da bağlansanız,aşağıda belirteceğim komuttan önce şu şekilde bağlantı yapmalısınız: modemdeki WAN kablosunu sökün, ethernet kablosunun bir ucunu bilgisayarınıza bağlayın, diğer ucunu ise modemin WAN girişine bağlayın.

Talimatlar ise şunlar:

Linux Mint'i başlattıktan sonra Terminal/Uçbirim'i açın. Sol altta kısayolu mevcut. Uçbirimi açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki kodları girin.

Kod:
sudo su
apt install pppoe

pppoe paketi yüklendikten sonra uçbirimi kapatmayın. etc/ppp dizinine gidin. Bunun için yine sol altta Files/Dosyalar kısayoluna tıklayın, dosya yöneticisi açılacak. Sol tarafta File System/Dosya Sistemi'ne tıklayın. Sonra sırasıyla etc ve ppp klasörlerine tıklayın. ppp klasöründe pppoe-server-options adında yeni belge oluşturmanız gerekiyor. Boşluk olan kısma sağ tıklayıp, Open as root/Yönetici haklarıyla aç'a basın. Başka bir pencerede aynı klasör açılacak, ancak yukarıda Elevated Privileges/Yükseltilmiş Ayrıcalıklar yazması gerek. Create New Document/Yeni Belge Oluştur'dan pppoe-server-options isimli boş belgeyi oluşturun. Yine aynı pencereden oluşturduğunuz dosyayı açıp içine aşağıdakileri kopyalayıp, kaydedip belgeyi kapatın.

Kod:
require-pap
login
lcp-echo-interval 10
lcp-echo-failure 2
show-password
debug
logfile /var/log/pppoe-server-log

Bundan sonraki işlem ise pap-secrets isimli belgenin içine aşağıdaki kodu eklemek. xxxxx yerine ise kendi fiber kullanıcı adınızı yazacaksınız. Modem arayüzünden bakabilirsiniz kullanıcı adınıza. Kodu ekledikten sonra kaydetmeyi unutmayın.

Kod:
# Secrets for authentication using PAP
# client server secret IP addresses
"xxxxx@fiber" * ""

Uçbirimde kaldığımız yerden devam ediyoruz. Aşağıdaki kodları sırasıyla yazın.

Kod:
touch /var/log/pppoe-server-log
chmod 0774 /var/log/pppoe-server-log

Bir sonraki komut için kendi bilgisayarınıza göre düzenleme yapmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle aşağıdaki komutu yazın.

Kod:
iwconfig

linux-iwconfig.png

Uçbirim bu şekilde bir çıktı verecektir. E ile başlayan çıktıyı sıradaki komutta kullanmamız gerekiyor. Örneğin burada eth0 olarak verdiği için sıradaki komut aşağıdaki şekilde olmalı. Ayrıca kendi çıktınıza göre düzenlediğiniz komutu vermeden önce belirttiğim şekilde bilgisayarınız ile modem arasındaki bağlantıyı kurun.

Kod:
pppoe-server -F -I eth0 -O /etc/ppp/pppoe-server-options

Komutu verdikten sonra uçbirim çalışmaya devam edecek. Mevcut olan uçbirimi kapatmadan, yeni bir uçbirim açın ve aşağıdaki komutu verin.

Kod:
sudo tail -f /var/log/pppoe-server-log

Ekrana çıktılar gelmeye başlayacak. Çıktılar arasında kullanıcı adınız ve şifreniz de olacak. Kimi bilgisayarda 1-2 dakika kadar beklemeniz gerekebilir şifre çıktısı için. Şifrenizi aldıktan sonra modeminizi kapatın, normal bağlantılarını yapıp tekrar başlatın.

@odell Bende evet E ile başlıyor ama değişik bir şey çıktı bu sefer 5 haneli. Onu senin komut kısmını kopyaladım o kısmı sildim kendimin çıkan sonucu yapıştırdım oldu. En son WAN portu kısmını daha öncede son yapmıştım ama olamıştı ama dediğim gibi son komut kısmına kadar açtığım terminal penceresini kullanınca sıkıntı olmadı. İlk olmayınca buraya yazmadan olmadı ben biraz kurcaladım anlamışsındır. Yönetici olmam gerektiği bir uyarı aldım bu komutları deneyince kendimce, aklıma ilk komut penceresinde SU komutu geldi ve anladım ki ilk terminalden devam etmem gerekiyor. :)

@odell yemin ediyorum bir foruma ilk defa teşekkür için kayıt oldum..
hg255s modemde işe yarıyor güncel olarak
ilk 2 denememde
Kod:

burdaki koddaki sıfırı o , o yuda 0 olarak karıştırmışım ..
3. denemem de başardım ve aldım

@odell yemin ediyorum bir foruma ilk defa teşekkür için kayıt oldum..
hg255s modemde işe yarıyor güncel olarak
ilk 2 denememde
Kod:

burdaki koddaki sıfırı o , o yuda 0 olarak karıştırmışım ..
3. denemem de başardım ve aldım

İlk denememde ben de karıştırmıştım, konuyu açarken eklemeyi unutmuşum.

Superonline'ın verdiği modemden memnun kalmassam diye almıştım şifreyi ancak şimdilik memnunum. Siz sorun yaşıyor musunuz modemle?

hemde en başından beri yaşıyorum sorun..şöyle açıklayayım ; hem 5ghz hem 2.4 açıkken arada yavaşlama veya arada 5ghz de kopma gibi sorunlar oluyordu.5ghz yi kapattım bir müddet iyi gitti..normalde modemi kabloyla kullandığım bir cıhazım yoktu..yeni masaüstü dizdim ve kablo ile bağladım modeme ilk birkaç saat içinde wifide gelgitler başladı kopma yavaşlama vb. fakat kablo ile bağlı olan pcde sorun olmuyordu..hal böyle olunca yardımızınla elimdeki modemi bağladım asus n17u.. şuana kadar hiçbir şekilde yavaşlama kopma vb olmadı ,,çok rahatladım :kıkırda:

Dostum bu sabahdan beri bununla uğraşıyorum, bir türlü beceremedim. Son aşamada dediğin gibi ilk WAN kablosunun bir ucunu modeme diğer ucunu ise bilgisayara takıp ardından verdiğin komutları uyguluyorum fakat ekrana hiç bir şey akmıyor. Nerede yanlış yapıyor olabilirim? Kali-Linux kullanıyorum.

"Odell" 'in yöntemi işe yaramaktadır. Ancak yardımcı olması için tecrübelerimi ekleyeyim.
Linux içeren flash diski boot edip çalıştırdıktan sonra; wireless ağ kısmından modemimi seçtim ve
linux nete bağlamış oldum. Çünkü ilk aşamada yapacağım;

"sudo su
apt install pppoe"

işleminde nete ihtiyaç duymaktadır.

Kalan işlemleri harfiyen yerine getirdim. Ancak; sondan ikinci işlem olan satırda hata verdi.

"pppoe-server -F -I eth0 -0 /etc/ppp/pppoe-server-options"

Bende satırda "-0" kısmını kaldırdım

"pppoe-server -F -I eth0 /etc/ppp/pppoe-server-options"

olarak yaptım.

Yanlız burada eth0 olan benim pc de enp9s0 'dı. Bende böyle yaptım.

"pppoe-server -F -I enp9s0 /etc/ppp/pppoe-server-options"

Herkes kendi gözüken isme göre yapmalı.

Ardından yeni uçbirim açarak

"sudo tail -f /var/log/pppoe-server-log"

son kodu girdim ve döküm verdi.

Teşekkürler

www.erseldemirel.com.tr

Sayın Malik Saatçı;

Benim görüşüm;

Superonline çok kaprisli firma. Zaten verdikleri IP cgn havuzundan. Yani kişiye özel IP vermiyorlar. Eskiden ttnet kişiye özel verirdi. Burada ise Superonline birçok kişinin aynı anda kullandığı IP veriyor. Kimi kullanıcılar Statik IP tercıh ederler. Çok yönlü kullanmak hatta web sitelerini kendi bilgisayarlarından çalıştırmak için Statik IP ihtiyaç duyarlar. Aynı zamanda Superonline ın verdiği modem bazen yetersiz kalmaktadır. Daha güçlü ve çok yönlü modem isteyenler olabilir. Bunun içinde Superonline WAN kullanmak için "*****@fiber" kullanıcı adı ve şifreye ihtiyaç vardır. Superonline bu şifreyi vermemektedir. Bu yöntemle profesyonel kullanıcılar şifrelerini elde edebilmektedir.

www.erseldemirel.com.tr

Yeni konular

Geri
Yukarı