Rehber Superonline WAN/Fiber kullanıcı şifresi öğrenme

Bizzat deneyip başarılı şekilde şifremi elde ettiğim yöntemdir. Merak edenler için modem Huawei HG255s'dir. Daha eski modemlerle de büyük ihtimalle çalışır. İşlemler için gerekenler:

Herhangi bir Linux dağıtımı. Kurulu veya USB'den olması fark etmez. Ben Linux Mint 19 kullandım, sizlere de Linux Mint kullanmanızı tavsiye ederim. Bir bilgisayarımda halihazırda kuruluydu. Diğerinde ise USB'den çalıştırdım ve yine başarılı oldum. Zaten kurulu değilse kurmakla uğraşmayın, USB kullanın. İndirmek için tıklayın. USB'ye yazmak için ise Etcher öneririm, kullanımı çok basit olduğu için. Disk imajını seçip yaz diyorsunuz sadece. Bunun dışında sanal makine ile başarılı olanlar da var ancak ben denemedim.

Ethernet kablosu. Eğer kablolu bağlanıyorsanız fazladan kabloya gerek yok. Kablosuz kullanıyorsanız modem ile bağlantı yapmak için gerekiyor. Kablolu da kablosuz da bağlansanız,aşağıda belirteceğim komuttan önce şu şekilde bağlantı yapmalısınız: modemdeki WAN kablosunu sökün, ethernet kablosunun bir ucunu bilgisayarınıza bağlayın, diğer ucunu ise modemin WAN girişine bağlayın.

Talimatlar ise şunlar:

Linux Mint'i başlattıktan sonra Terminal/Uçbirim'i açın. Sol altta kısayolu mevcut. Uçbirimi açtıktan sonra sırasıyla aşağıdaki kodları girin.

Kod:
sudo su
apt install pppoe

pppoe paketi yüklendikten sonra uçbirimi kapatmayın. etc/ppp dizinine gidin. Bunun için yine sol altta Files/Dosyalar kısayoluna tıklayın, dosya yöneticisi açılacak. Sol tarafta File System/Dosya Sistemi'ne tıklayın. Sonra sırasıyla etc ve ppp klasörlerine tıklayın. ppp klasöründe pppoe-server-options adında yeni belge oluşturmanız gerekiyor. Boşluk olan kısma sağ tıklayıp, Open as root/Yönetici haklarıyla aç'a basın. Başka bir pencerede aynı klasör açılacak, ancak yukarıda Elevated Privileges/Yükseltilmiş Ayrıcalıklar yazması gerek. Create New Document/Yeni Belge Oluştur'dan pppoe-server-options isimli boş belgeyi oluşturun. Yine aynı pencereden oluşturduğunuz dosyayı açıp içine aşağıdakileri kopyalayıp, kaydedip belgeyi kapatın.

Kod:
require-pap
login
lcp-echo-interval 10
lcp-echo-failure 2
show-password
debug
logfile /var/log/pppoe-server-log

Bundan sonraki işlem ise pap-secrets isimli belgenin içine aşağıdaki kodu eklemek. xxxxx yerine ise kendi fiber kullanıcı adınızı yazacaksınız. Modem arayüzünden bakabilirsiniz kullanıcı adınıza. Kodu ekledikten sonra kaydetmeyi unutmayın.

Kod:
# Secrets for authentication using PAP
# client server secret IP addresses
"xxxxx@fiber" * ""

Uçbirimde kaldığımız yerden devam ediyoruz. Aşağıdaki kodları sırasıyla yazın.

Kod:
touch /var/log/pppoe-server-log
chmod 0774 /var/log/pppoe-server-log

Bir sonraki komut için kendi bilgisayarınıza göre düzenleme yapmanız gerekiyor. Bunun için öncelikle aşağıdaki komutu yazın.

Kod:
iwconfig

linux-iwconfig.png

Uçbirim bu şekilde bir çıktı verecektir. E ile başlayan çıktıyı sıradaki komutta kullanmamız gerekiyor. Örneğin burada eth0 olarak verdiği için sıradaki komut aşağıdaki şekilde olmalı. Ayrıca kendi çıktınıza göre düzenlediğiniz komutu vermeden önce belirttiğim şekilde bilgisayarınız ile modem arasındaki bağlantıyı kurun.

Kod:
pppoe-server -F -I eth0 -O /etc/ppp/pppoe-server-options

Komutu verdikten sonra uçbirim çalışmaya devam edecek. Mevcut olan uçbirimi kapatmadan, yeni bir uçbirim açın ve aşağıdaki komutu verin.

Kod:
sudo tail -f /var/log/pppoe-server-log

Ekrana çıktılar gelmeye başlayacak. Çıktılar arasında kullanıcı adınız ve şifreniz de olacak. Kimi bilgisayarda 1-2 dakika kadar beklemeniz gerekebilir şifre çıktısı için. Şifrenizi aldıktan sonra modeminizi kapatın, normal bağlantılarını yapıp tekrar başlatın.

Problem kesinlikle Süperonline kaynaklıdır.
Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra Gelen ekranda PPPoE kullanıcı adı ve şifresini tanımlamaları gerekiyor.Bunun için BTK TÜRKSAT SÜPERONLINE bu 3 üne yüklenin .Veya kurulumdan itibaren 3 gün bekleyin ,ben kendi baskılarım sonucu mu geldi yoksa sistem otomatik mi tanımladı bilmiyorum .Ama kurulundan 3 gün sonra internet hizmetim açıldı.Öncesi ve sonrası olarak görselleri sundum.Umarım işinize yarar.Yaraması da gerek zaten. Kesin çözüm budur.

D17B5182-8EA5-40B4-BA57-B6E13C3E7A98.png
748B0670-CF17-4E9E-ACFC-4359557730F1.jpeg

Yaklaşık 1 haftadır SOL aboneliğim için ASUS RT-AC1900 kullanıyorum. Kablosuz olarak zaten bir hızlanma bekliyordum fakat dikkat ettiğim kablolu olarak da ciddi bir hızlanma olmuş olması. Download hızı olarak değil de sitelerin giriş süreleri ciddi hızlandı. WiFi'da ki gelişim zaten inanılmaz. 2+1 evimizde PC odası ve salon yan yana olmasına rağmen salonda bulunan 2.4 Ghz destekli mini desktop bilgisayarım 10-15 mbit arasını zor görüyordu. Şuan aynı konumda duran bilgisayar 50 mbit bağlantıyı tam olarak alıyor. Ayrıca dairem binanın tam köşesinde ve 1. katta. Normalde dışarı çıktığımda kesinlikle sinyal gelmezsen şuan binadan 60-70 metre mesafede bile sinyal var. İmkanı olan kesinlikle bu tarz Routerlara geçsin. Ayrıca routerın gelişmiş özellikleri sayesinde evde değilken bile network'ümü rahatlıkla yönetiyorum ve 1 TB'da cloud kendi sunucumu yaratmış oldum.

Merhabalar Hocam, SOL'un getirdiği hangi modemden elde ettiniz WAN şifresini?

Konu başlığında belirtilen Router ile ulaştım. Fakat anlatılan yöntem tüm Router'lar için geçerli olacaktır.

Herkese Merhaba;
Bilgi edinip deneyimleri paylaşmamak olmaz. Bilgi paylaştıkça çoğalır.
Ben yöntemleri uygulayarak şifremi buldum ve fortinet firewall üzerinde sorunsuz çalıştırmayı başardım.
Şimdi sizlere adımlarımı tarif edeceğim. Takılanlar için küçük yardımlar olabilir.
Öncelikle İşlemi Sanal Makine üzerinde “VMWare 12.5.8 build-7098237” ubuntu 16.04 LTS ile yaptım.
İlk önce aşağıdaki komutun kurulabilmesi için aktif internet bağlantısının olması şart;

sudo su
apt install pppoe

Bu kurulumdan sonrasında internet bağlantısına ihtiyacınız kalmıyor.
Sonrasında “pppoe-server-options” isimli belgeyi oluşturabilmek için ubuntu üzerinde yeni bir teminal açıp “sudo -H nautilus” komutu ile ROOT penceresini açtım ve “diğer kaynaklar – bilgisayar – etc – ppp “ klasörüne bu pencereden eriştim.
Küçük bir not “sudo -H nautilus” komutunu girdiğiniz pencereyi kapttığınız an root yetkisi kayboluyor dolayısı ile işlem sonuna kadar açık kalsın.

Yeni Belgeyi ilk önce masaüstüne kaydedip içine aşağıdaki komutları girip kaydettikten sonra root penceresinin içine yapıştırdım.
require-pap
login
lcp-echo-interval 10
lcp-echo-failure 2
show-password
debug
logfile /var/log/pppoe-server-log

Yine aynı root penceresi içinden “pap-secrets” belgesine aşağıdaki kodları yapıştırdım
ve kaydettim. Tabiki kendi kullanıcı adım ile

# Secrets for authentication using PAP
# client server secret IP addresses
"xxxxx@fiber" * ""

Aşağıdaki kodlarda herhangi bir uyarı yada hata almadım

touch /var/log/pppoe-server-log
chmod 0774 /var/log/pppoe-server-log

pppoe-server -F -I eth0 -O /etc/ppp/pppoe-server-options Kodunu girip sudo tail -f /var/log/pppoe-server-log Çalıştırdığımda şifre sordu fakat herhangi bir log dökümü olmadı.

Tekrar Denedim.

Ben ilk denememde başaramadım ikinci denememde paket kurulu
olduğu için ve gerekli belgeleri değiştirdiğim için direkt touch kodlarından başladım
ve erişim engellendi şeklinde hata aldım. Her seferinde terminalde
öncelikle aşağıdaki kodların çalışması gerektiğini ve ROOT penceresini açmamız
gerektiğini keşfettim.

Fakat yine İşlem başarısız oldu.

Sonradan Bağlantımın Bridge Modda olmadığını fark ettim ve bridge moda alıp Tüm işlemleri internet bağlantısı normalken yaptım.

pppoe-server -F -I eth0 -O /etc/ppp/pppoe-server-options

koduna gelince benim eth0 Yerine ens33 olduğundan kodu buna göre düzenleyip yeni bir terminal penceresinde kodu yapıştırdım ve Kablomu Kodu çalıştırmadan önce WAN portundan bilgisayarıma bağladım. WAN ışığı yanınca kodu çalıştırdım ve kapatmadan yine yenir bir terminal penceresinde ;

sudo tail -f /var/log/pppoe-server-log

kodunu çalıştırdım.
Sonuç : Şifre Önümde.
Kısacası : Sanal Makine Üzerinde işlem için
  • Muhakkak Bridge modda bağlantı almış olmanız gerekiyor
  • İlk Kurulumda internet bağlantısı şart
  • Root Yetkisi için yeni bir terminalden ilgili kodu girip terminal ve root pencerelerini kapatmıyoruz.
  • Tekrar denemelerde pppoe install yüklemesini kesinlikle yapıyoruz.
  • Ethernet adını doğru seçiyoruz.
  • Ethernet kodunu çalıştırmadan önce muhakkak WAN PORTUNDAN bağlantı alıyoruz ve Link ışığının yanmasını bekliyoruz.
  • Yeni Terminal açıp ethernet kodunun aktif olduğu terminali kapatmadan son kodu yazıp şifremizi alıyoruz.
Herkese emekleri ve paylaşımları ve deneyimleri için telekkürler.

Selamlar,

Benim 2 tane sorum var çözemiyorum.

1. İki tane fiber bağlantım bulunuyor ve 2 sininde şifresini biliyorum. Fakat 2'si aynı anda online olmuyor. Mutlaka 1 tanesi kapalı olması gerekiyor. Tek ONT cihazı olduğu için mi böyle çözemedim tam olarak. Ama mantıksız geliyor. ONT sonuçta sadece fiber'i CAT'a dönüştüren bir cihaz ama maalesef çözüm bulamadım.

2. Sorum Turkcell TV+ çalıştıramıyorum Asus Merlin Firmware olan AC1900 modelini kullanıyorum. Turkcell TV+ için 100'lü bir IPTV IP'si gerekiyor sanırım fakat IPTV ayarlarını nasıl yapılandırmam lazım çözemedim.

Cevaplar için şimdiden teşekkürler. 1 soru için araştırmalarım devam ediyor.

Benim modemim ZXHN H267A yazdıklarınız bu modemde işe yarar mı? Denedim ve olmadı. Bu arada öylesine zormuş ki. Çok zahmetli bir iş. Ben nasıl öğrenirim superonline wan şifremi?

Ben hepsini denedim olmuyor hg253s modemim bana yardimci olabilecek biri olursa cok sevinirim whatsap olur telegondan olur . Sanal makine denedim pfsense vermedi . Lunix denedim vermedi kodlarla alamadim sadece bekledi .ne olur banada yardim din sabahtan aksama kadar ugrastim olmadi . Wireshack lada denedim lan miror uzerinden de olmuyor olmuyor modem de v30 v35 denedim temel wan ayarlarinda tr069 u uzaktan denetimi kapatinca baglantiyi yapmiyor . Kapatincada uzaktan denetimi modem fw yi 39 guncelliyor otomatik . Daha sonra pc den tam kapsamli yazacam yaptiklarimi kompke pazarim gitti olnadi yinede

herkese iyi günler .Ben kullanıcı adımı ve şifremi öğrendimFakat bende modem olarak keenetic exstra dsl modem var.Bu modemin lan portları wan olarakta kullanılıyor.Bir portunu superonline wan mac adresini klonladım.Id ile şifreyi girdim internet dsl ışığı modeme geldi bağlantıda kuruldu.Fakat nedense hiç bir siteye giriş yapamadım.Acaba dns ayarlarında veya ıp adresinde filan hatamı yapıyorum

Geri
Yukarı