Suriyeli sığınmacıdan Türk gençlerine akıl almaz sözler

Bogazici mezunuyum, 2 sene okurken staj yaptim, 2 sene de master yaparken calistim.
Soyle kazma laflar etmeden bir durup dusunun, kendinizi rezil etmeyin.

Ne yapalım sen çalıştın diye "Yazık bu arkadaş okurken çalışmış, o zaman bütün gençler okurken çalışmalı." mı diyelim? Okuyan kişi kendini derslerine vermelidir, işe değil. Boğaziçi yazdığını gördükten sonra mesajını okumayı bırakmalıydım gerçi, hata bende.

Ne yapalım sen çalıştın diye "yazık bu arkadaş okurken çalışmış, o zaman bütün gençler okurken çalışmalı." mı diyelim? Boğaziçi yazdığını gördükten sonra mesajını okumayı bırakmalıydım gerçi, hata bende.

Çalışmak zorunda değilsiniz tabii ki. Fakat bu durum, ülkenin insanının tembel olduğu gerçeğini değistirmiyor. Bulunduğumuz coğrafyanın bir eksisi olarak biz tembel bir milletiz. Saat olarak çok çalışmak, verimli ve etkili çalışmak anlamına gelmiyor. Ayrıca ben dahil ülkedeki çoğu genç kendini geliştirmek konusunda pek iyi değil.

Boğaziçi yazdığını gördükten sonra mesajını okumayı bırakmalıydım gerçi.

Neden Boğaziçi ile ilgili kötü anılarınız mı var?

Neden Boğaziçi ile ilgili kötü anılarınız mı var?

Hayır yok. Gördüğüm Boğaziçililer hep en iyisini kendilerinin bildiğini iddia eden kişiler oldu. Tabii hepsi öyledir demiyorum ancak benim gözlemim bu şekilde oldu. Benim anılarımı merak ederek geçireceğin zamanı kendini geliştirerek harcayabilirsin bence, bu konuda iyi olmadığını söylemiştin çünkü.

Ayrıca ben dahil ülkedeki çoğu genç kendini geliştirmek konusunda pek iyi değil.

Hayır yok. Gördüğüm boğaziçililer hep en iyisini kendilerinin bildiğini iddia eden kişiler oldu. Tabii hepsi öyledir demiyorum ancak benim gözlemim bu şekilde oldu. Benim anılarımı merak ederek geçireceğin zamanı kendini geliştirerek harcayabilirsin bence, bu konuda iyi olmadığını söylemiştin çünkü.

Evet, genelde boğaziçine girecek kadar çalışkan ve başarılı oldukları için öyle düşündükleri doğrudur. Hakları'dır da bence. Bilemiyorum, ne zaman Boğaziçi ODTÜ gibi unilere girememiş bir insan görsem oradaki öğrencilerden nefret eder oluyor. O sebeple sordum anılarınızı. O zaman gideyim de biraz kendimi geliştireyim ben artık. İyi akşamlar size.

Evet, genelde boğaziçine girecek kadar çalışkan ve başarılı oldukları için öyle düşündükleri doğrudur. Hakları'dır da bence. Bilemiyorum, ne zaman Boğaziçi ODTÜ gibi unilere girememiş bir insan görsem oradaki öğrencilerden nefret eder oluyor. O sebeple sordum anılarınızı.

Benim o kadar başarılı olmadığımı nereden çıkardın peki? Beni tanımadan konuşuyorsun bir de iyi üniversiteye giremediğimi falan ima ediyorsun komediye bak :D Sen önce yazım kurallarını öğren bence dostum, "haklarıdır" yazılırken kesme işareti kullanılmayacağını "Boğaziçi"nin özel isim olduğunu öğren sonra kafa yorarsın bu meselelere.

O zaman gideyim de biraz kendimi geliştireyim ben artık.

Bence de öyle yap, buna çok ihtiyacın olduğunu görüyorum.

Son düzenleme:
Benim o kadar başarılı olmadığımı nereden çıkardın peki? Beni tanımadan konuşuyorsun bir de iyi üniversiteye giremediğimi falan ima ediyorsun komediye bak :D sen önce yazım kurallarını öğren bence dostum, "haklarıdır" yazılırken kesme işareti kullanılmayacağını öğren sonra kafa yorarsın bu meselelere.

Bence de öyle yap, buna çok ihtiyacın olduğunu görüyorum.

Hayır okula giremediğinizi ima etmiyorum, kendiniz giremediğinizi düşünüyorsanız orasını ben bilemem. Sizi tanımıyorum sonuçta. Engin bilgilerinizle benim hatamı düzelttiğiniz için teşekkür ederim. Gördüğünüz gibi sayenizde kendimi geliştirdim bile. Eğer varsa eksik veya yanlış gördüğünüz bir konu tavsiyelerinizi bekliyorum. Boğaziçi'ni kazanmış ama kendi isteği ile geri çevirmiş bir insandan ne öğrenebilirsem benim için kar sayılır.

Gördüğünüz gibi sayenizde kendimi geliştirdim bile.

İlerleme var, güzel.

Eğer varsa eksik veya yanlış gördüğünüz bir konu tavsiyelerinizi bekliyorum. Boğaziçi'ni kazanmış ama kendi isteği ile geri çevirmiş bir insandan ne öğrenebilirsem benim için kâr sayılır.

Boğaziçi'ni kazanıp geri çevirdiğim nereden çıktı peki? :D Türkiye'de yüksek puanla girilebilen üniversiteler arasında sadece ODTÜ ve Boğaziçi var sanıyorsun sanırım. Anladığım kadarıyla okuduğunu anlamada da problem var, onu da çözmek lazım.

İlerleme var, güzel.

Sayenizde efendim. Lütfen daha fazla ne verebiliyorsanız almak isterim.

Boğaziçi'ni kazanıp geri çevirdiğim nereden çıktı peki? :D Türkiye'de yüksek puanla girilebilen üniversiteler arasında sadece ODTÜ ve Boğaziçi var sanıyorsun sanırım. Anladığım kadarıyla okuduğunu anlamada da problem var, onu da çözmek lazım.

Hayır, sanırım sizin okuduğunuzu anlama konusunda sıkıntılarınız var. Boğaziçi, ODTÜ gibi okullara" dedim. Siz Boğaziçi dediğiniz için oradan yola çıkarak yanına örnek olarak ODTÜ'yü ekledim ve "gibi" dedim. Yani efendim, bu örnekler çeşitlendirilebilir demek istedim. O okullardaki ortama ulaşamayan ve dışlanan, buna bağlı olarak da orada okuyan öğrencilerden nefret eden insanların ortak nefreti olan ilk 2 okulu örnek verme ihtiyacı hissettim. Siz sınav sorularını da böyle okuduysanız girememeniz normal. Şu anda kafanızda "ne olacak ki, ben de istesem girerdim o okullara" diye bir düşünce varsa eğer üzülmeyin, isteseniz de giremezmişsiniz.

Ne yapalım sen çalıştın diye "Yazık bu arkadaş okurken çalışmış, o zaman bütün gençler okurken çalışmalı." mı diyelim? Okuyan kişi kendini derslerine vermelidir, işe değil. Boğaziçi yazdığını gördükten sonra mesajını okumayı bırakmalıydım gerçi, hata bende.

Ihtiyaci olanin calismasinda bir problem yok.

Ideal dunyada elbette ogrencinin tek endisesi dersleri olmali ama dunyanin en zengin ulkelerinde dahi okurken calisan ( part-time, staj, freelance vs ) insan bulursun. Normal bir olay bu. Hatta basarabilene de saygi duyarim.

Hem okuyup, hem calisip hem de iyi bir yer kazanamazsin diyen arkadasa cevaben yazdim Boun bilgisini, gayet de kazanilabiliyor, surdurulebiliyor.

Hic calismadan sadece okula gidip gelerek sanki atom parcaliyor gencler, hepimiz gectik o yollardan biliyoruz neyin ne oldugunu, bu kadar trigger olmaniz anlamsiz cidden.

Lafi soyleyen Suriyeli diye cekemiyorsunuz, o kadar :)

Yeni konular

Geri
Yukarı