İşitme engelli üniversite ögrencisi olmak zor olur mu?

eyyu p

Hectopat
Yer
Şanlıurfa
Ben 2 kulagım yüzde 45 işitme engelliyim bu sene YKS'ye hazırlanıyorum, derslerım fena değil yüksek ihtimal bu sene ya da en geç seneye iyi bir bölum kazanacagımı düşünüyorum. Ama aklıma üniversitede iştime engeli olarak zorluklar yaşayabılecegım aklıma gelıyor. Sizce üniversitenin yardımları olabılır mı ya da üniversitede nasıl daha iyi bir ögrencılık yaşayabılırım? Mesela amfıbılerde önde oturma veyahut sağlık alanında özel steteskop sağlama gibi. Kısaca bölumde bana geri olan imkanlar sağlanır mı? Bunlar benım için çok önemli ihtiyaçlar bunları sağlayan üniversiteler var mıdır acaba?

Şahsen çok zorluk yaşayacağını düşünmüyorum önde oturduğun sürece duyabileceğini düşünüyorum. Üniversitelerin sağladığı özel imkanlar hakkında pek bir bilgim yok ancak okulumda görme engelli kişiler bile rahatça okuyor, sen de rahat olursun.

Şahsen çok zorluk yaşayacağını düşünmüyorum önde oturduğun sürece duyabileceğini düşünüyorum. Üniversitelerin sağladığı özel imkanlar hakkında pek bir bilgim yok ancak okulumda görme engelli kişiler bile rahatça okuyor, sen de rahat olursun.

Görme engelli olmak daha farklı ve daha zordur.
Kendi başına yalnız kaldığında hayat daha farklı akacaktır.
Nereden biliyorsunuz diye yazmayın Ömer Halisdemir Üniversitesinden mezunum.
KYK geçmişim var oradaki görme engelli bir insandan dolayı bu tecrübem.

Görme engelli olmak daha farklı ve daha zordur.
Kendi başına yalnız kaldığında hayat daha farklı akacaktır.
Nereden biliyorsunuz diye yazmayın Ömer Halisdemir Üniversitesinden mezunum.
KYK geçmişim var oradaki görme engelli bir insandan dolayı bu tecrübem.
Daha zor olduğu için zaten ondan örnek verdim.

Okullarda engelli öğrenci birimi gibi bir şey var. Bu birim her okulda cok iyi işliyor mu? Bilinmez. Ben özelde okudum, okul işitme engelli bir öğrenci için bir cihaz sağlamıştı. Devlet için bir şey diyemiyorum. Badem bıyıklı amcalar makam aracının benzininden kısıp masraf yapar mı? Hayırlısı. %45 sizi çok zora sokmayabilir. Bölüme göre değişir ama hocaların çoğu projectörden açtıkları slaytları okuyor bütün ders.

Bazı üniversitelerde kaynakları talep ettiğinizde üzerinde çalışıp size sunacak kütüphane birimleri bile oluyor. İmkanları sağlar mı diye üniversitelerden bilgi de talep edebilirsiniz. Böylece tercihinizi daha sağlıklı yaparsınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı