Switch BIOS RX590 WattMan sorununa çözüm olabilir mi?

Centuriof

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhabalar. Aralık 2019'da almış olduğum Sapphire Nitro+ RX590 ekran kartını cinnet geçirip kutusuna geri koydum ve eski ekran kartım olan GTX 970 ile devam ediyorum 2 aydır. Birçok oyunda siyah ekran, kapanma gibi sorunlar yaşatıyordu. Stres testlerinde ise direkt bilgisayarım kapanıyordu hatta bir defaya mahsus mavi ekran aldım. Eski sürücülerde buna WattMan deniyormuş lakin artık öyle bir ibare bulunmuyor. 1 Haziran'da Vatan Bilgisayar şubeleri açıldığında servise gönderip iade ya da üstüne para ekleyip bir NVIDIA ekran kartı ile değişim talep edeceğim. Az önce araştırırken kartın üzerindeki BIOS değiştirme tuşunun fabrika çıkışlı hız aşırtma halinden normal haline çevirmeye yaradığını öğrendim. Sanırım bu hatalar da kartın kabiliyetinden fazla hız aşırtmaya maruz kalmasından kaynaklanıyor (yanlışım varsa kusura bakmayın). Acaba bu sıkıntının çözümü bu olabilir mi? BIOS değiştirip bu sorunu çözebilen var mı?

Merhaba hocam. Belirtmiş olduğunuz sıkıntıların hepsini XFX RX 590 ekran kartımda yaşadım. Bu sıkıntılarımı belirtip sonraki ekran kartım nvidia olacaktır deyince "AMD FANBOYLARI" çıldırıyor resmen :D Bu arada ben sorunu şöyle çözdüm. Radeon programından kartın mhz ve güç limitini düşürdüm şuan sıkıntısız kullanıyorum bakalım. Ayrıca 20.2.2 sürümünü kullanıyorum. Benim ekran kartında da Switch bios var. Yabancı kaynaklardan baktığıma göre benim ekran kartını diğer moda alınca sorunu çözenler de varmış. Fakat ben yapmış olduğum ayarlar ile sorunumu çözünce ona bakmadım.

Merhaba hocam. Belirtmiş olduğunuz sıkıntıların hepsini XFX RX 590 ekran kartımda yaşadım. Bu sıkıntılarımı belirtip sonraki ekran kartım nvidia olacaktır deyince "AMD FANBOYLARI" çıldırıyor resmen :D Bu arada ben sorunu şöyle çözdüm. Radeon programından kartın mhz ve güç limitini düşürdüm şuan sıkıntısız kullanıyorum bakalım. Ayrıca 20.2.2 sürümünü kullanıyorum. Benim ekran kartında da Switch bios var. Yabancı kaynaklardan baktığıma göre benim ekran kartını diğer moda alınca sorunu çözenler de varmış. Fakat ben yapmış olduğum ayarlar ile sorunumu çözünce ona bakmadım.
Valla "AMD Fanboyları" tarafından linç yemeye razıyım çünkü enayi gibi hissediyorum kaç aydır içime dert oldu resmen. Ayarlardan frekansı ve gücü azalttığım zaman sorun çözülüyor ama birkaç oyun sonra ne oluyorsa ayarlar sıfırlanıyor ve eski haline dönüyor. Servise gitsin de duruma göre bakacağım artık...

Valla "AMD Fanboyları" tarafından linç yemeye razıyım çünkü enayi gibi hissediyorum kaç aydır içime dert oldu resmen. Ayarlardan frekansı ve gücü azalttığım zaman sorun çözülüyor ama birkaç oyun sonra ne oluyorsa ayarlar sıfırlanıyor ve eski haline dönüyor. Servise gitsin de duruma göre bakacağım artık...
Hocam ayarların sıfırlanmaması için buradan hızlı başlatmayı kapatmak lazım.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı 3.PNG
    Ekran Alıntısı 3.PNG
    20,3 KB · Görüntüleme: 31

Geri
Yukarı