SX6000 Lite sağlığı 3 ayda %97'ye düştü

gurecumut

Hectopat
20 Temmuz günü aldığım SX6000 Lite modelli M.2 SSD dün itibari ile %97 sağlığa düştü. Harddisk Sentiel ile kontrol ettiğim zaman diskin toplam çalışma süresi 5 gün 17 saat ve yazılan veri boyutu 3.70 TB, okuma ile 4.5 küsur TB'da. Sıcaklık değerleri normal kullandımda 35-40 maksimum. Oyunlarda veya render işleminde 50-60 dereceye çıktığı oluyor ki bu normal bence. Sizce bu sağlık düşmesi normal mi yoksa garantiye yollamam gerekir mi sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Korsan yazılım ne alaka? Konu ile ilgisi bile yok ki?

Arka planda kurulum yaparken sürekli SSD'yi çalıştırıyor dolayısıyla sağlığın hızlı düşmesine sebep oluyor.

Kaspersky veya Malwarebytes ile bilgisayarınıza tam tarama yapın.
Korsan yazılım varsa silin.

Tahmin edeyim 256GB versiyonu. Bazı SSD'lerde TBW'a göre sağlık hesaplaması yapılıyor. 3.7*100/120 desek %3 civarı eder. Yani %3 kayıp. %97 normal gibi. Eğer algoritması farklı ise bu SSD'ye sahip farklı kişilerde durumun ne olduğuna bakıp karşılaştırabilirsin. Ona göre garanti sürecini başlatırsın.

Normal değil bence. İlk aldığımız bilgisayar Vestel idi ve 13 yıllık bilgisayarda değişmeyen tek parça HDD oldu. 13 yıl boyunca sistemde depolama olarak sadece o kullanıldı. Her gün 13 yıl mütemadiyen kullanılan bilgisayardaki işletim sistemi, fotoğraflar, videolar, oyunlar hep HDD'ye yüklendi. Çok kez virüs girdi, formatlandı. Geçen kontrol ettim sağlığı %99, performansı %100 çıktı. Gerçekten de öyle çünkü çok hızlı çalışıyor, hiç yavaşlamadı. Ama yakında emekli edeceğim yeter o kadar çalıştığı.

Söz konusu SSD olunca insan daha dayanıklı bir şey bekliyor üstelik alalı 3 ay olmuş. %97 olması hiç normal değil. O SSD'de kronik sorunlar var mı araştırın derim

Artı -1 Eksi
Repack olan korsan yazılımlar saatlerce kurulum yaparken SSD yi çok zorladığı için SSD de sağlık kayıpları yaşanıyor.
Topluca yanıt verim kurulum gibi işlemleri ve indirme işlemlerini HDDlere yapıyorum 1+1Tb lık iki tane HDD var SSD ye gerekli programlar hariç kurulum yapmıyorum.
Anladığım kadarıyla 1 TB veriye %1 sağlık düşüyor. SSD'nin sıcaklıklarını kontrol eder misiniz? Ayrıca SSD anakartta tam olarak nerede takılı?
Laptop da takılı ayrıca sıcaklık şu anda 37 derece de
Arka planda kurulum yaparken sürekli SSD'yi çalıştırıyor dolayısıyla sağlığın hızlı düşmesine sebep oluyor.

Kaspersky veya Malwarebytes ile bilgisayarınıza tam tarama yapın.
Korsan yazılım varsa silin.

Laptop da zaten Avast kurulu ayriyeten ayda bir alwarebytes ile tarama yapıyorum virüs veya sorun yok.
Tahmin edeyim 256GB versiyonu. Bazı SSD'lerde TBW'a göre sağlık hesaplaması yapılıyor. 3.7*100/120 desek %3 civarı eder. Yani %3 kayıp. %97 normal gibi. Eğer algoritması farklı ise bu SSD'ye sahip farklı kişilerde durumun ne olduğuna bakıp karşılaştırabilirsin. Ona göre garanti sürecini başlatırsın.
128 GB lık versiyonu. İste kullanan birileri varsa çevremde kimse yok çünkü bu SSD yi kullanan.
Normal değil bence. İlk aldığımız bilgisayar Vestel idi ve 13 yıllık bilgisayarda değişmeyen tek parça HDD oldu. 13 yıl boyunca sistemde depolama olarak sadece o kullanıldı. Her gün 13 yıl mütemadiyen kullanılan bilgisayardaki işletim sistemi, fotoğraflar, videolar, oyunlar hep HDD'ye yüklendi. Çok kez virüs girdi, formatlandı. Geçen kontrol ettim sağlığı %99, performansı %100 çıktı. Gerçekten de öyle çünkü çok hızlı çalışıyor, hiç yavaşlamadı. Ama yakında emekli edeceğim yeter o kadar çalıştığı.

Söz konusu SSD olunca insan daha dayanıklı bir şey bekliyor üstelik alalı 3 ay olmuş. %97 olması hiç normal değil. O SSD'de kronik sorunlar var mı araştırın derim
HDDler öyle şu anda laptop da kullandığım hdd lerden biri 3. Senesine girecek. Sıfır sorun ki masaüstünde kullandığım hddler de 8. Senesine girecek maşallahı var.

Yeni konular

Geri
Yukarı