system.exe ve ntoskrnl.exe yüksek CPU Kullanımı

aly68

Kilopat
Daha fazla  
RAM
xpg 8+8 16 gb 3200 mhz
SSD veya HDD modeli
james donjey 512 mb
Ekran kartı
6600xt amd radeon
Anakart
gigabyte b450m s2h
İşlemci
ryzen r7 2700x
Bilgisayarımda "system.exe" yani "ntoskrnl.exe" arada saçma sapan CPU kullanıyor ve oyunlarda bayağı bir kasma oluyor.
Sürekli olmuyor, 4-5 saate bir mesela olabiliyor.
Sistem güncel, SSD kullanıyorum, HDD ile oyun oynarken bir alakam yok, arkada açık programlar Discord, Steam, her zamanki programlar yani.
Ekran kartı son WHQL.
Olay görüntüleyicisinde garip hatalar var ama onunla alakalı olup olmadığını çözemedim.
Hatalar sürekli çıkıyor ancak, kasmalar her zaman meydana gelmiyor.
Görev Yöneticisi'nden bir resim:

Screenshot_526.png

Bu da Olay görüntüleyicisinden:

Screenshot_527.png

Bilgisayarımda "system.exe" yani "ntoskrnl.exe" arada saçma sapan CPU kullanıyor ve oyunlarda bayağı bir kasma oluyor.
Sürekli olmuyor, 4-5 saate bir mesela olabiliyor.
Sistem güncel, SSD kullanıyorum, HDD ile oyun oynarken bir alakam yok, arkada açık programlar Discord, Steam, her zamanki programlar yani.
Ekran kartı son WHQL.
Olay görüntüleyicisinde garip hatalar var ama onunla alakalı olup olmadığını çözemedim.
Hatalar sürekli çıkıyor ancak, kasmalar her zaman meydana gelmiyor.
Görev Yöneticisi'nden bir resim:

Eki Görüntüle 1619149

Bu da Olay görüntüleyicisinden:

Eki Görüntüle 1619151
Windows sürümünüz nedir?

Windows Tuşu + S tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen Komut İstemi'ne sağ tıklayarak ''Yönetici olarak çalıştır'' seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp ENTER tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Windows sürümünüz nedir?
windows 10 yazıyor ya

Weihenstephaner neden beğenmediniz?

Son düzenleme:
Kullandığınız SSD kronik sorunları vardı. HDD'den bile daha kötü performans veriyor olabilir. O yüzden oyun açılırken ya da oynarken, system işleminin devreye girdiği yerlerde, işlemi kullanması uzun sürüyor olabilir.

SSD'i kesinlikle değiştirmenizi öneririm. SSD konusunda lütfen ucuza kaçmayın. Foruma sorduktan sonra satın alın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Windows sürümünüz nedir?

Windows 10.
22H2 19045.2364.

Windows tuşu + s tuşlarına aynı anda basın, CMD yazın ve arama sonucunda gelen komut istemi'ne sağ tıklayarak "yönetici olarak çalıştır" seçeneği ile açınız. Açılan pencereye SFC/SCANNOW yazıp enter tuşuna basınız. Sistem taraması %100 olunca bilgisayarınızı yeniden başlatarak durumu kontrol ediniz.

Windows 10 yazıyor ya.

Weihenstephaner neden beğenmediniz?

Hiçbir değişiklik yapmadı. Yani sorun bile bulamadı sistemde.

Kullandığınız SSD kronik sorunları vardı. HDD'den bile daha kötü performans veriyor olabilir. O yüzden oyun açılırken ya da oynarken, System işleminin devreye girdiği yerlerde, işlemi kullanması uzun sürüyor olabilir.

SSD'i kesinlikle değiştirmenizi öneririm. SSD konusunda lütfen ucuza kaçmayın. Foruma sorduktan sonra satın alın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

SSD'i taratmıştım herhangi bir sorun çıkmamıştı. Lost Ark oynarken HDD ile bir bağım yok.

1 saat ceza yediğim için yazamadım kusura bakmayın.

Windows 10.
22H2 19045.2364.

Hiçbir değişiklik yapmadı. Yani sorun bile bulamadı sistemde.

SSD'i taratmıştım herhangi bir sorun çıkmamıştı. Lost Ark oynarken HDD ile bir bağım yok.

1 saat ceza yediğim için yazamadım kusura bakmayın.

Windows 10'da aynı sorunu yaşadım geçen ay Windows 11 geçtiğimde sorun kalmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı