"SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION" mavi ekran hatası

İşletim sistemi
Windows 11

GremoryRias

Hectopat
Makaleler
2
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
ASUS B550M-A ( WI-FI ) AMD RYZEN 5 4650G KINGSTON HYPERX 8 GB 3200MHZ
Meslek
Öğrenci
RAM
Patriot Viper Steel Series 8x2 3600MHz CL18
SSD veya HDD modeli
Samsung 970 Evo Plus
Ekran kartı
Sapphire Radeon RX6600
Anakart
ASUS B550M-A ( Wİ-Fİ )
İşlemci
AMD Ryzen 5 PRO 4650G
Arkadaşlar merhaba sistemde Minecraft + Media encoder açınca rastgele bir zamanda sistem takiliyor ve 5 saniye sonra sistem mavi ekran veriyor. Bu herhangi bir zaman veya oyunda olabiliyor.
Minidump dosyası paylasacaktim fakat mavi ekran 0.5 saniye ekranda kalıp sistem kendisini yeniden baslatiliyor anladigim kadariyla sistem bu yuzden minidump dosyasi vermiyor.
Memtest86 ile RAM'leri test ettim, testi basariyla gecti.
RAM'leri İncehesap'tan Gaming gecesi kampanyasindan almistim ve RAM'lerin kozmetiginde ve kutusundaki kozmetiginde bir sorun gorunmuyordu.
Ekran kartı sürücüm: 23.11.1
Video:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@181951

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam anakart değiştirmek daha fazla masrafa sokar. Bu yüzden ssd değiştirmek daha iyi olmaz mı?

Keyfine göre hocam. Ben bir öneri sunamam açıkçası bütçeni bilmeden. Bütçeye o uyuyorsa SSD değiştir.
SSD'yi 1500 ya da 2000 civarında satmayı düşünüyorum 2. el kutusu vs. duruyor. SSD önerisi için konu açayım isterseniz?

Hocam yeni bir gelişmeyle geldim, SATA SSD'den boot edip M.2 SSD'ye dosya aktarmayı denedim "a device which does not exist was specified" bu hatayı aldım ve benchmark yapmayı denedim görev yöneticisinde ve CrystalDiskMark programında SSD hız değerleri 0'ı gösteriyor.

1700142960804.png

Hocam yeni bir gelişmeyle geldim, SATA SSD'den boot edip M.2 SSD'ye dosya aktarmayı denedim "a device which does not exist was specified" bu hatayı aldım ve benchmark yapmayı denedim görev yöneticisinde ve CrystalDiskMark programında SSD hız değerleri 0'ı gösteriyor.

Eki Görüntüle 2017703

Sorunun kaynağı SSD ile anakart uyuşmazlığından ilerleyelim. SSD M2_1 yuvasına mı takılı yoksa M2_2 yuvasına mı takılı? 2 yuvasına takılıysa 1 yuvasına takmayı dene.

BIOS, Advanced kısmından PCH ayarlarına bak, disk ile ilgili herhangi bir yanlış ayar var mı diye. NVMe kısmında da olabilir PCH kısmında göremezsen.

3596d320-bade-415b-a578-acedc6c4f790.png

1700143526792.png

Sistemi yeniden başlatıp tekrar test ettim bu sefer çalıştı. Ancak M.2 SSD'yi gerçekten yorunca SSD'ye bağlantı sağlanmıyor ve "a device which does not exist was specified" gibi hatalar çıkartıyor. Sorunun anakart ile M.2 SSD arasında olacağını düşünmüyorum ancak keşke öyle olsa. Bugün ya da yarın bir bilgisayarcıya gidip M.2 SSD'yi test etmesini söyleyeciğim.

Sorunun kaynağı SSD ile anakart uyuşmazlığından ilerleyelim. SSD M2_1 yuvasına mı takılı yoksa M2_2 yuvasına mı takılı? 2 yuvasına takılı değilse 1 yuvasına takmayı dene.

BIOS, Advanced kısmından PCH ayarlarına bak, disk ile ilgili herhangi bir yanlış ayar var mı diye. NVMe kısmında da olabilir PCH kısmında göremezsen.

Eki Görüntüle 2017717
SSD, ekran kartının üstündeki yuvaya takılı.

Dosya Ekleri

• 1700143572515.png
    1700143572515.png
    781,9 KB · Görüntüleme: 18
Eki Görüntüle 2017715

Sistemi yeniden başlatıp tekrar test ettim bu sefer çalıştı. Ancak M.2 SSD'yi gerçekten yorunca SSD'ye bağlantı sağlanmıyor ve "a device which does not exist was specified" gibi hatalar çıkartıyor. Sorunun anakart ile M.2 SSD arasında olacağını düşünmüyorum ancak keşke öyle olsa. Bugün ya da yarın bir bilgisayarcıya gidip M.2 SSD'yi test etmesini söyleyeciğim.

SSD, ekran kartının üstündeki yuvaya takılı.

SSD'yi farklı bir anakart üzerinden test et, bunun için yeni bir anakarta gerek yok. Dediğin gibi bir bilgisayar bayisinden rica edersen de yapabilirler. Ben SSD'de sorun olduğunu düşünmüyorum.

SSD'yi farklı bir anakart üzerinden test et, bunun için yeni bir anakarta gerek yok. Dediğin gibi bir bilgisayar bayisinden rica edersen de yapabilirler. Ben SSD'de sorun olduğunu düşünmüyorum.
Tamamdır hocam. Sonucu sizinle paylaşacağım.

Yeni konular

Geri
Yukarı