Çözüldü SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED mavi hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

mirvcc

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bursa
Bilgisayarım bir süredir sürekli "SYSTEM_THREAD_EXCEPTION_NOT_HANDLED" hatası ile çöküyor ve diğer bu hatayı alanların aksine bilgisayarı kullanmaya devam edemiyorum. Bu hata 2 yıl sorunsuz çalışsan bilgisayarımda ilk olarak korsan Black Mesa indirdiğimde kurulumun ortasında aldım. Korsan olduğundan dolayı oldu diye düşünüp formattan sonra satın aldım ve yine aynısı oldu. Sonra ise bilgisayarı kapattığımda, güncelleştir ve yeniden başlat yaptığımda her seferinde aynı hata ile çöktü. Formattan sonra sadece NVIDIA'nın kendi sitesinden ekran kartı driverimi indiriyorum çünkü formattan sonra gördüğüm kadarıyla tüm driverlar hazır inmiş oluyor. En son dün HDD değiştirdim bu sabah formattan sonra driverı da kurup bi kaç kez kapatıp açtım sorunsuz açıldı. Sonra Steam'den Rainbow Six Siege indirdim sonra da eski HDD den kalan bir kaç dosyamı attım (FL Studio packleri) ve sonra crack plugini yükledim her zamanki siteden ve bilgisayarı kapattım ve yine aynı hata. Bu kez kurtarma seçeneklerim çalıştı geri yükleme ile kurtardım Rainbow Six Siege steam yüklü olarak görmese de yüklü (umarım oyundan dolayı olmuyordur bu) Bu hatanın normalde driverlar ile ilgili bir sorundan dolayı olduğunu bildiğimden bu kez DDU ile driverları kaldırdım, CCleaner ile kayıt defter sildim. Aygıt yöneticisinde bir kaç bilinmeyen driver görünüyor şuan bunları en doğru nereden indirebilirim ve tüm driverları kaldırmış mıyım yardımcı olur musunuz?

Donanın kimlikleri:
PCI\VEN_10DE&DEV_1140&SUBSYS_C652144D&REV_A1

HDAUDIO\FUNC_01&VEN_8086&DEV_2806&SUBSYS_80860101&REV_1000

ACPI\VEN_SAM&DEV_0714

PCI\VEN_8086&DEV_1E3A&SUBSYS_C652144D&REV_04

PCI\VEN_8086&DEV_0166&SUBSYS_C652144D&REV_09

GT620M driverini zaten kendi sitesinden rahatça yüklüyorum diğerlerini de araştırıp indirmeye çalıştım fakat hiçbirini kurmadım. Öncelikle Rainbow 6 Siege mi neden oluyor diye deneyeceğim. Sorun çıkmazsa beni yönlendirin lütfen bu sabah temiz format attım eski HDD den aldığım dosyaları da sildim şuan sadece Rainbow yüklü ve steamin kendi yüklediği redistributables'lar. Dediğim gibi bu hatayla ilk tanışmam Black Mesa kurulum esnasında oldu. Ne kadar araştırsam da herkes bu mavi ekranı driver sorunlarına yoruyor ve mavi ekrandan sonra da kullanabiliyorlar bilgisayarı. Bende onarım vs işe yaramıyor. 2 yıl tertemiz sorunsuz çalışıyordu tonlarca nerden geldiği belli olmayan dosyalarla ve crackli pluginlerimle. Black Mesa crackte de orijinalinde de kurulumda çökertti bilgisayarımı sonraki çökmelerde Black Mesa ile alakam bile olmamıştı hiç. Bilgisayarı kapatmaya korkuyorum artık. Gerekirse masaüstü de paylaşırım yardımcı olabilecek birileri var mı?

Sistemim

Samsung NP300E5C-204TR model laptop

I5-3210M
HD4000
GT620M
6GB RAM

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    36,6 KB · Görüntüleme: 35
  • 2.png
    2.png
    38,5 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Sana nasıl güncelleyeceğin rehberini paylaştım zaten. Dikkatlice izleyin ve adım adım uygulayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Geforce Experince kullanmayın o zaman. Normal kendi elinizle yani NVIDIA sitesinden indirirsiniz.
Ekran kartı sürücünü NVIDIA üzerinden güncellediysen sıkıntı yok.

İntel HD graphic sürücünü güncelledin mi peki?

10-20 dakika sonra bilgisayarı kapatacağım ben. Sabaha canlı dersler falan var. Elimden geldikçe yardım etmeye çalışacağım.
Hiçbir şeyi güncellemedim sadece indirdim duruyorlar. Dediğim gibi Rainbow6'den kaynaklı olmasından korktum öncelikle sadece onu indirip açıp bilgisayarı yeniden başlatmayı denedim. HD4000'in driverini bi türlü bulamıyorum sitesinde bir sürü seçenek var. O tespit eden uygulamasını hiçbir zaman kullanmamıştım sizce sorun olur mu oradan mı kurayım? Bir de zaten
Intel Display Audio
var.
NVIDIA ekran kartımı güncellerken hep GeForce Experience tikini kapatıyorum o uygulamayla birlikte gelen Container gibi uygulamalar bilgisayarımın açılış hızını çok ciddi uzatıyor. Kurmalı mıyım?

Sana nasıl güncelleyeceğin rehberini paylaştım zaten. Dikkatlice izleyin ve adım adım uygulayın.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Geforce Experince kullanmayın o zaman. Normal kendi elinizle yani NVIDIA sitesinden indirirsiniz.

Çözüm

Driverı kurarken soruyor Experience yüklesin mi diye. Her zamanki gibi yine reddet yapıyorum o zaman. Çok teşekkür ederim yardımlarınız için.

Driverleri yükledim ve sorunsuz bir şekilde yeniden başladı. Denetim masası ayarlarını yapıp tekrardan yeniden başlattım yine bir sorun olmadı. Umarım bi daha karşılaşmam bu BSOD ile.
Sizce yeniden başlatmalı mıyım? Yine çökmesinden korkuyorum. Önceden güncelleştir ve yeniden başlat yaptığımda çökmüştü. Şuan bildiğim kadarıyla en güncel sürümü yüklü Windows'un bu touchpad driverini yüklememe gerek yok sanırım. Windows Update'yi tamamen kapatsam bi şey olur mu?

Dosya Ekleri

• 333.png
    333.png
    44,5 KB · Görüntüleme: 26
  • winver.png
    winver.png
    15,3 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Tamamdır.

Windows 10 sürümün güncel.

Windows Update şu anlık yapmayın o zaman.

Tekrar mavi ekran aldınız mı?
Hayır.
Korka korka bi kaç kez yeniden başlattım Riot Vanguard için vs. ve bir de Ram değiştirdim 4+2 idi 4+4 yaptım. 6-7 kez kapatıp açmışımdır bilgisayarı çok geç açılması, açılırken windows logosundan sonra uzun bir süre siyah ekranda kalıp öyle açılması dışında bir sorun göremedim.
Realtek sürücüsünü de nasıl olduysa kendi kafasına yüklemiş ondan da bi sorun çıkmadı.
Driverlar ile ilgili bir sorun sanırım bu. Tek kafamı karıştıran 2 kez aynı oyunun kurulum esnasında çökmesi. Sonraki çökmeler zaten bilgisayarı açarken oluyordu fakat ilk bu hatayla o oyunu kurarken karşılaşmam ve aynısını tekrar kurarken yine yaşamam bilgisayara bir şeyler kurarken korkutuyor. Araştırmıştım da bu durumu hiç kimse o oyunu kurarken böyle bir şey yaşamamış. Oyundaki herhangi bir dosya bi şekilde bozuyor sistemi sanırım. Sonraki çökmeler tamam ama oyunu kurarken driver ile ilgili olan bu hata kodunu vermesi de zaten ayrı kafa karıştırıcı.

RAM yükseltirken RAM modelleri aynı değil mi?

Ben şu an mavi ekran kısmı ilgilenebiliyorum.

Tekrar mavi ekran alırsan bana belirt.
Değil. Biri zaten içinde olan Samsung model diğerini ise HP ProBook 4540s'ten söktüm. Dxdiag ile kontrol ettiğimde 8GB yazıyor ben de oldu diye düşündüm. Yapmamam mı gerekiyordu?

Dosya Ekleri

• IMG_20210120_181046.jpg
    IMG_20210120_181046.jpg
    63,6 KB · Görüntüleme: 15
SPD kısmına gelin ve orada slot# yazısı var oradan 1-2 varsa paylaşın.

Aynı değil ise mavi ekran alma şansın var onu belirteyim. Eğer almazsan gerçekten çok şanslısın. :D

Yeni konular

Geri
Yukarı