Tab A9+ göz rahatlığı kalkanını açınca ekran yan sön yapıyor

• Konuyu başlatan DNA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 34
  • Görüntüleme 1B

DNA

Kilopat
Süper Moderatör
Makaleler
6
Yer
Türkiye Cumhuriyeti
Bu tabletin alınmaması için pek çok sebep sayabilirim (kulaklık girişinin köşeye konumlanmış olması, her an elde kalacakmış gibi aşırı kalitesiz hissiyat vermesi gibi) fakat en kötü yanı ekranı diyebilirim. TFT gibi berbat bir teknolojiyi kullanıyor olması yeteri kadar kötü değilmiş gibi eğer göz rahatlığı kalkanını açarsanız ekran sanki sinyal lambası açılmış gibi sürekli yan sön yapıyor. Tamamen görüntü gitmiyor ama parlaklık artıp azalıyor gibi oluyor. Göz rahatlığı kalkanını kapatırsanız düzeliyor.

Çaresi de yok gibi. Yazılımsal bir sorunu olduğu belli. Düzeltirler mi? Bilinmez. Tablet benim değil fakat bunu şikayet edip düzelttirebileceğimiz bir yer bilen varsa söyleyebilirse sevinirim. Samsung'a hata bildirimi gibi bir dönüş yapmak belki işe yarar diye düşünüyorum.

Aynı tableti kullananlarda bu sorun var mı merak ediyorum.

TFT ne ya, o kadar gömülen Huawei bile her tabletinde IPS panel kullanıyor.

Bunu alacağıma Pad X9 alırım daha iyi, SoC'ten kaybederim ama panelde çağ atlarım :D.
Huawei'nin ürün kalitesine olumsuz yorum yapılmamalı zaten. Segmentlere göre verebileceği en iyisini veriyor. Özellikle ekran veya kasa kalitesi gibi parametrelerden kesmiyor. SoC ise dediğim gibi segmente ve tercihe bağlı. 2023 yılında TFT ekran üretenler utansın. OLED ve AMOLED gibi organik panellere çoktan geçmiş olmamız gerekirken hala IPS'i yaymaya çalışıyoruz ama birileri çıkıp TFT ve TN panel üretimine devam ediyor.

Huawei'nin ürün kalitesine olumsuz yorum yapılmamalı zaten. Segmentlere göre verebileceği en iyisini veriyor. Özellikle ekran veya kasa kalitesi gibi parametrelerden kesmiyor. SoC ise dediğim gibi segmente ve tercihe bağlı. 2023 yılında TFT ekran üretenler utansın. OLED ve AMOLED gibi organik panellere çoktan geçmiş olmamız gerekirken hala IPS'i yaymaya çalışıyoruz ama birileri çıkıp TFT ve TN panel üretimine devam ediyor.
Çok doğru. TFT panelin tarih olması gerekirken... Ama bu konunun panelden olduğunu düşünmüyorum ben. Hani TFT ekran evet rezalet ama yazılımsal olduğunu düşünmek daha doğru değil mi? Panelden olsa kalkan açık değilken de yan sön yapması gerekirdi sanki.

Çok doğru. TFT panelin tarih olması gerekirken... Ama bu konunun panelden olduğunu düşünmüyorum ben. Hani TFT ekran evet rezalet ama yazılımsal olduğunu düşünmek daha doğru değil mi? Panelden olsa kalkan açık değilken de yan sön yapması gerekirdi sanki.
Şimdi şöyle, TFT ekranlardaki teknoloji oldukça eski. OS üstündeki bu göz kalkanı özelliğinin de tahmini olarak ekrana sıcak tonlarda, sarı-turuncu arası bir filtre çektiğini ve belki de ekran yenileme oranına müdahale ettiğini tahmin ediyorum.
Hatırlarsanız eskiden televizyon veya telefon ekranlarını kamera ile çekmeye çalıştığımızda ekranları yanıp sönerek görünürdü, çizgiler geçerdi saniyede birkaç defa. Anlattığınız duruma çok benziyor, bu da ekran teknolojisinden kaynaklı olarak renk ve yenileme hızına müdahale yapmanın ekranın görüntüleme yapısını bozacağını düşündürüyor bana. Zira TFT ekranlar gerek renk gerek ise görüntüleme teknolojisi açısından oldukça geride.

Bahsettiğim durum:

1698957266012.png

iPad Air 3'ün yanında Samsung Galaxy Tab S7 FE kullanıyorum. Her açıdan rezalet bir tablet. 10000 TL'ye satılan cihazın ekranı TFT. Pixeller göze batıyor. Büyük fakat rezalet kalitede bir ekran var. Film ve dizi izlerken geceleri iPad'in 4:3 ekran oranından dolayı Samsung'u kullanıyorum ama. İşletim sistemi olarak renk paleti gibi özelleştirme seçenekleri de güzel fakat tablet çoğu yerde telefon olarak geçiyor. Yazılım konusunda rezalet zaten 778G olmasına rağmen basit oyunlarda donma yapıyor. Sorularınızı alabilirim. iPad 5-6-7-8-9-10. nesilin gerisinde bir ekran kalitesine sahip.

Son düzenleyen: Moderatör:
TFT ne ya, o kadar gömülen Huawei bile her tabletinde IPS panel kullanıyor.

Bunu alacağıma Pad X9 alırım daha iyi, SoC'ten kaybederim ama panelde çağ atlarım :D.
Tab A serisi düşük seri ve Samsung genelde o serilerde TFT ve benzeri dandik panelleri kullanabiliyor. Telefonlarda da M serisinde yapıyor bunları bayağı.

iPad Air 3'ün yanında Samsung Galaxy Tab S7 FE kullanıyorum. Her açıdan rezalet bir tablet. 10000 TL'ye satılan cihazın ekranı TFT. Pixeller göze batıyor. Büyük fakat rezalet kalitede bir ekran var. Film ve dizi izlerken geceleri iPad'in 4:3 ekran oranından dolayı Samsung'u kullanıyorum ama. İşletim sistemi olarak renk paleti gibi özelleştirme seçenekleri de güzel fakat tablet çoğu yerde telefon olarak geçiyor. Yazılım konusunda rezalet zaten 778G olmasına rağmen basit oyunlarda donma yapıyor. Sorularınızı alabilirim. iPad 5-6-7-8-9-10. nesilin gerisinde bir ekran kalitesine sahip.
Oha Tab S7 FE'nin TFT olduğunu yeni öğreniyorum bak. O seviyede de TFT kullanmazsın be.
Tab A serisinde doğru bulmasam da anlarım ama Tab S serisinde FE de olsa kullanılmaz yani.

Tab A serisi düşük seri ve Samsung genelde o serilerde TFT ve benzeri dandik panelleri kullanabiliyor. Telefonlarda da M serisinde yapıyor bunları bayağı.

Oha Tab S7 FE'nin TFT olduğunu yeni öğreniyorum bak. O seviyede de TFT kullanmazsın be.

3000 küsur TL'den satışa çıkan iPad 8. nesili tercih ederim buna. A10 fushion işlemcili iPad 7 daha iyi performans göstermişti en son arkadaşla karşılaştırdığımızda.

Geri
Yukarı