Taksit, KDV ve Vergi Rezaleti

Arkadaş ben anlayamıyorum. Şu KDV, taksit ve vergilerden milleti soyuyorlar. 5000 liralık PC KDV'yle 5800 falan oluyor. Kullandığımız, yediğimiz her şeye sürekli zam yapılıyor. Zaten asgari ücretle geçinen birisi orijinal fiyatını zor ödüyorken üstüne fahiş vergi kesiliyor. Yurt dışında da böyle mi acaba? Sizin düşünceleriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Yurt dışında da böyle mi acaba?
Evet böyle. Bizim maddi alım gücümüz gelişmiş ülkelere göre daha düşük sadece.

ABD üzerinden örnek vereyim, onlarda bu elektronik cihazlara ulaşım bize göre kat kat daha kolay ama başka sorunları var. Eğitim giderleri hele de ortalama üstü bir çocuğunuz varsa korkunç düzeylerde. Kira giderleri için şöyle söyleyeyim; Oakland'de öğretmen olan ve 5500-6000 $ civarında maaş alan arkadaşım 2. iş olarak çocuk bakıyor. Kız manavlık bile yaptı ek iş olarak. Sağlık giderlerini hiç konuşmaya gerek yok, Rochester'da okurken kıl dönmesi sorunu yüzünden ameliyat olmam gerekti. Türkiye'ye gelip özel hastanede ameliyat olup aynı şekilde gene geri döndüm. Toplam bana çıkarılan ücretin yarısından bile azını ödedim.

Kısacası alım gücü olarak daha gerideyiz ama oralarda da hayat sorunsuz değil, başka sorunları var.

Son düzenleme:
Vergi neredeyse her ülkede var ancak sorun verginin olması değil, sorun alınan verginin sıklığı ve miktarından dolayı halkın bu vergiler altında ezilmesinde. Örnek olarak ben araba almak istesem 1 adet kendime, 2 adet devlete (ödediğim vergiyle) almış oluyorum. Diğer ülkelere baktığımızda teknolojik ürünleri kendileri üretmelerinin dışında alım gücünün yüksek olması, para birimlerinin değerli olması, teknoloji, gıda, kıyafet gibi alanlarda verginin az olmasından dolayı daha rahatlar.

Arkadaşın dediği gibi orada da çeşitli konularda verginin veya hizmet bedelinin cılkı çıkabiliyor. Dört dörtlük yaşam alanı yok ama kötünün iyisi var.

Gereksiz mesajdan raporlayın gitsin konuya bir faydaları yok silivri yazmaktan öteye gidemiyorlar. Yurt dışında hiçbir gelişmiş ülkenin arabaya neredeyse araba fiyatı kadar vergi koyduğunu duymadım.

Hocam ben kimseyi aşırı sinirlenmedikçe rapor etmem sonuçta 1 gün az değil argo, küfür kullanmasın yeterli.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı