Taksit Şeklinde Ev Almak Mümkün mü?

Valla hiçbirinin mantıklığı olmadığına karar verdim. Hatta keşke bu konunun başlığı dertleşme olsaymış. :D

Gece sabaha kadar emlak sitelerinden evlere baktım, Yozgat ve Erzurum hariç her yerde evler inanılmaz pahalı. Bu iş ne krediyle, ne de başka bir şeyle olur. Bodrum kat virane evler 50-60 bin TL'den başlıyor. Şu an tüm hayallerim yıkıldı cidden. Ben ev fiyatlarını hala 10 sene öncesindeki hini sandığım için 80 bine falan en fazla iki kişinin yaşayabileceği güzel bir ev bulunur sanıyordum. Neredeyse "ortalama" ile eş değer, idare eder bi' ev 160-170 bin TL olmuş. Hiçbiri de hayalimdeki gibi değil. 50 bine de bodrum kat, güneş görmeyen, bir sürü moloz yığının yanındaki "köpek bağlasan durmaz" dediğimiz, bina yaşı 30 olan evlerden de alıp, şu astım bedenimi yoracak değilim.

"Yatacak yerin yok." sözünü tam karşılıyoruz şu anki çaresiz gençlik olarak. Aslında zamanında evler ucuzken bir tane alınmalıydı da ama işte geçti gitti o işler. Şu saatten sonra anca bir miktar para biriktirilir, üstüne bol faizli bir kredi çekilir, 100 bin ben, 50 bin banka koyar, devlet babaya güzel bir ev alırız.

371124

Sorduğum sorunun cevabını da ben vermiş oldum artık.
Krediyle ev almak mümkün mü? Hayır. Peki ev almak mümkün mü? Ona da hayır.

Sabit bir gelirin + kredi miktari için uygun bir aylık gelirin olmalı. Faiz oranlari da cabası. Kredi çekmek de kolay değil.

Işık almayan evler 300 milyardan başlıyor... Ama an azından sonuçta bir ev sahibi oluyorsun. Kiraya verdiğin para boş. Biraz daha fazlasını verip millet kredi ödüyor iste. Biz de aldık krediyle ev, ödüyoruz.

Son düzenleme:
Hocam yaşadığım yerde bazı firmalarla şu şekilde anlaşabiliyorsun; mesela 250 bin liralık evin 100 bin peşinatını veriyosun, geri kalan kısmını da 2 yıl vade ile ödüyosun. Belki yaşadığınız yerde bu şekilde iş yapan firmalar vardır. Biraz risk olsa da düşünülebilir.

Taksit degil ama kira öder gibi zaten kredi ödeyebiliyorsun. Acikcasi kenarda biraz parasi olup da kira verenleri anlayamiyorum, sonucta 20 sene kira veriyorsun ve ev sahibi cik deyince elinden bir sey gelmiyor ödedigin kiralarla ev sahibini zengin ediyorsun, ama kira yerine cektiginiz krediyi öderseniz 20 sene sonra kredi bitiyor ve ev sizin.

Ve evet yaklasik 3 senem kaldi benim :)

Evi ne için alıyorsun ?

Bir betonarme yapının ömrü 50 senedir eğer ki alacağınız evde onlarca sene oturacaksanız tabi ki kira ödemektense ev almak her zaman daha mantıklıdır. Burada dikkat etmeniz gereken husus evin bitmiş olması gerektiğidir. Şuan ki inşaat sektörü talebin çok üzerinde ev üretiyor. bu durum inşaat sektörü ile uğraşan kişilerin para girdilerinin az olduğu anlamına geliyor. Ayrıca yatırım yapmak için ev alan insanlar ise şuan ki banka faizleri var iken paralarını eve harcamazlar. Bu yüzden evi inşaat halinde almak veya temelden bir eve girmek hiç mantıklı değildir. Edeceğiniz kar alacağınız riske değmez. O evin bitmeme olasılığı düşündüğünüzden daha fazladır. İnşaat sektöründe kullanılan malzemelerin çoğu dolar üzerinden satılır.

Eğer ki yatırım için ev alıyorsanız veya geleceğiniz konusunda kesin bir fikriniz yoksa ev almayın. O evi birkaç sene sonra satmak isterseniz en iyi ihtimalle aynı fiyatta satarsınız ve enflasyon sizi zararınıza olur. Evi alıp kiraya vermek gibi bir fikriniz var ise de o parayı bankaya yatırın. Şuan ki faizlere göre daha fazla kar edersiniz.

Bu arada asla banka dışında yerlere borçlanmayın hiç güvenilir değildir. Alacağınız evi teminat gösterip kredi çekebilirsiniz. Zaten bankalar kredi vermeye bayılıyor.

Sizin görüşünüzü merak ettim. İnşaat mühendisliği 3. sınıf öğrencisiyim. Birçok hocamdan bu cümleyi duydum. C-25- C-35 aralığında beton ve ortalama bir yalıtım kullanılan binaların ömrü 50 senedir.

Babamin Mersinde'ki evi 70 yasinda ve rahat bayagi daha gider. Is arkadasim daha 2 sene önce 80 yasinda bir ev aldi mesela, temel saglamsa gerisi önemli degildir. Bir evin ömrüne 50 sene bicmek cok komik, eger deniz kumu kullanmiyorsaniz :)

Sevgiler :)

Edit

Hatta arastirdim buyurun :)
Insaat mühendisliginde gerekli önemleri alma dersine daha gelmediniz mi?

371208

Hocam bir binanın ömrü ile ayakta durma süresi aynı şey değildir. Bir bina ayakta duruyor diye bu binanın ömrünü doldurmadığını söyleyemeyiz. Gölcük'de ki tüm binalarda ayakta duruyordu. Ama 7.5 şiddetinde bir depremde yarısı yıkılıyorsa bu ömrünü doldurduğu anlamına gelir. En iyi yalıtım yapsanız bile s420-b çeliği 10-20 sene içerisinde oksitlenmeye başlar. Oksitlenme başladıktan sonra ömrü en fazla 40 sene olur. Ayrıca sizin yaptığınız araştırmada da 60-70 yazdığını görüyorum. 10-20 senelik bir fark mı gülünç oldu ? Başka sitelerden baktığınız zamanda 50 seneyi de görebilirsiniz. Ayrıca bu araştırmaların tüm şartnameleri sağladığı varsayılarak yapıldığına belirtmek isterim.
temel saglamsa gerisi önemli degildir.
Hocam bilmediğiniz konularda bence yorum yapmayın. Temel tek taşıyıcı sistem değildir.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı