Taksitle ürün nasıl alınır?

MstfKR

Hectopat
Herkese merhaba, yakın bir zamanda taksitle ürün almayı düşünüyoum fakat bu konu hakkında daha önce hiç tecrübem yok. Diyelim ki ürünü taksitle aldım, ödemesi otomatik olarak günü geldiğinde hesabımdan alınıyor mu yoksa benim günü geldiğinde ödeme yapmam mı gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Herkese merhaba, yakın bir zamanda taksitle ürün almayı düşünüyoum fakat bu konu hakkında daha önce hiç tecrübem yok. Diyelim ki ürünü taksitle aldım, ödemesi otomatik olarak günü geldiğinde hesabımdan alınıyor mu yoksa benim günü geldiğinde ödeme yapmam mı gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Hesaptan alınıyor.

1- Öncelikle kredi kartı ve alacağın ürün kadar kredi kartı limitin olması gerekiyor
2- Örneğin 10.000 liralık limitli bir kredi kartı ile 8000 liralık bir ürünü 4 taksitle aldın. 10.000 liralık limitinden 8000 lira düşer. Ödeme yaptıkça ödeme yaptığın miktar limitine eklenir. Harcama yaptığında kalan 2000 lira limite ilk ayın 2000 lira ödemesini yaptığında 2000 lira daha limit eklenir ve 4000 lira harcanabilir limitin olur.
3- Sen hesabına ödersin. Bu ödeme aylık asgari tutar veya borcun tamamı olabilir. Asgari tutarı ödersen kartı kullanmaya devam edebilirsin. Eğer asgarisini belirli bir süre ödemezsen ödeme yapana kadar kart bloke olur. Ayrıca asgari tutarı ödesen bile aylık borcun ödemediğin kalan kısmına da faiz işler.

1- Öncelikle kredi kartı ve alacağın ürün kadar kredi kartı limitin olması gerekiyor
2- Örneğin 10.000 liralık bir kredi kartı ile 8000 liralık bir ürünü 4 taksitle aldın. 10.000 liralık limitinden 8000 lira düşer. Ödeme yaptıkça ödeme yaptığın miktar limitine eklenir
3- Sen hesabına ödersin. Bu ödeme aylık asgari tutar veya borcun tamamı olabilir. Asgari tutarı ödersen kartı kullanmaya devam edebilirsin. Eğer asgarisini belirli bir süre ödemezsen ödeme yapana kadar kart bloke olur. Ayrıca asgari tutarı ödesen bile aylık borcun ödemediğin kalan kısmına da faiz işler.
Evet.
Ayrıca hesaptan otomatik olarak çekmiyor. Sen kart borcuna bakıp istediğin miktarda ödeme yapıyorsun. Asgari ödersen kullanmaya devam edersin. Güncel borç ödersen de normalde aylık ödemen ne ise onu ödersin. Sürekli Asgari ödemeyi yaparsan ne olur bilmiyorum. Güncel borcun üstünde ödersen de erkenden ödemiş olursun. Taksidi gelen ödemeler fazladan ödediğin miktar kadar düşer.

Son düzenleme:
Evet.
Ayrıca hesaptan otomatik olarak çekmiyor. Sen kart borcuna bakıp istediğin miktarda ödeme yapıyorsun. Asgari ödersen kullanmaya devam edersin. Güncel borç ödersen de normalde aylık ödemen ne ise onu ödersin. Sürekli Asgari ödemeyi yaparsan ne olur bilmiyorum.
Asgari ödemenin dışında kalan borca faiz işleyerek devrediyor.

1- öncelikle kredi kartı ve alacağın ürün kadar kredi kartı limitin olması gerekiyor.
2- örneğin 10.000 liralık limitli bir kredi kartı ile 8000 liralık bir ürünü 4 taksitle aldın. 10.000 liralık limitinden 8000 lira düşer. Ödeme yaptıkça ödeme yaptığın miktar limitine eklenir. Harcama yaptığında kalan 2000 lira limite ilk ayın 2000 lira ödemesini yaptığında 2000 lira daha limit eklenir ve 4000 lira harcanabilir limitin olur.
3- sen hesabına ödersin. Bu ödeme aylık asgari tutar veya borcun tamamı olabilir. Asgari tutarı ödersen kartı kullanmaya devam edebilirsin. Eğer asgarisini belirli bir süre ödemezsen ödeme yapana kadar kart bloke olur. Ayrıca asgari tutarı ödesen bile aylık borcun ödemediğin kalan kısmına da faiz işler.

Çok ama çok teşekkür ederim hocam. Bir de konuyla ne kadar bağlantılı tam olarak emin olamadım ama ufak bir sorum daha olacak. Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi ne oluyor acaba?

Çok ama çok teşekkür ederim hocam. Bir de konuyla ne kadar bağlantılı tam olarak emin olamadım ama ufak bir sorum daha olacak. Hesap kesim tarihi ve son ödeme tarihi ne oluyor acaba?
Hesap kesim tarihi ekstrenin oluştuğu gün oluyor. O gün şu kadar borç asgarisi şu kadar diye görüyorsun. Son ödeme tarihine kadar ayın ekstresini temizlemezsen temizlemediğin kısmı faiz işleyerek sonraki aya devrediyor.

Peki bu faiz oranı nedir? Bankadan bankaya değişiyor mu sabit mi? Ziraat'te nedir mesela biliyor musunuz? İnternette %1.36 yazıyor ama bu düşük bir faiz gibi geldi bana kredi kartı için.
Yalan olmasın hocam ben o konuda tam net bilgiye sahip değilim.

Yeni konular

Geri
Yukarı