Tali yola girişte hatalı mıyım?

Bir aracın içindeki kişinin psikolojisini, niyetini, alkol alma durumunu uzaktan okuyamayız.
Ana yola girişte durmak zorundayız. Yolun müsaitliğinden emin olunca geçeriz.
Yollarımız da çok ilkel düşünceyle işliyor. Öyle bir yerde trafik lambası yok mu? En hatalı KGM aslında.
Kokudan ve gözlerinden anladım kıpkırmızıydı.

Kokudan ve gözlerinden anladım kıpkırmızıydı.
Tamam da araçtan inip de sizin yanınıza gelince bunları anladınız.
Siz o yola kontrolsüz bir şekilde girip hata yaptınız.
Kişi sarhoş, hızlı falan. Bunlar hiç eksik olmaz. Çok karşılaşırsınız.

Önemli olan ne kendinizi ne de başkasını tehlikeye atmamaktır. Bu duruma düşmekten memnun musunuz? O kişi burada olsa ona da lafımız olur ama yok işte.

Tekrar geçmiş olsun. Özellikle ana yola girişlerde durun. Yol boş olmadan girmeyin. Art niyetli biri gelip hem kendi aracını hem sizin aracı pert edebilir. Ciddi yaralanmalar olabilir ve kusurun çoğu size yazılır. Çok büyük külfet altına girersiniz.

Tamam da araçtan inip de sizin yanınıza gelince bunları anladınız.
Siz o yola kontrolsüz bir şekilde girip hata yaptınız.
Kişi sarhoş, hızlı falan. Bunlar hiç eksik olmaz. Çok karşılaşırsınız.

Önemli olan ne kendinizi ne de başkasını tehlikeye atmamaktır. Bu duruma düşmekten memnun musunuz? O kişi burada olsa ona da lafımız olur ama yok işte.

Tekrar geçmiş olsun. Özellikle ana yola girişlerde durun. Yol boş olmadan girmeyin. Art niyetli biri gelip hem kendi aracını hem sizin aracı pert edebilir. Ciddi yaralanmalar olabilir ve kusurun çoğu size yazılır. Çok büyük külfet altına girersiniz.
Evet haklısınız, daha dikkatli olmalıydım.

1. Ben b aracıyım husisi bir araç ve a aracı dorseli yüklü tır.
  2. Çift şeritli bayağı geniş bir yola tali yoldan giriş yaptım.
  3. Sol şeride yani a aracın geldiği şeride hiç müdahil olmadım, tırın yoluna taşmadım.
  4. Herhangi bir sorun yokken tırcı uzun süre kornaya bastı, bende bagaja çanta koymuştuk bagaj açık kaldı sandım dikiz aynasından bagaja bakmaya çalışırken tırcı birden önüme geçip sağ şeritte yolumu kesti.
  5. Aşağı inip aracın üstüne yürümeye başladı diğer araçlardaki insanlar araya girmese tırcıyla kavga edecektik yani.
  6. Bu durumda hatalı mıyım ve sizce de tırcı kavgaya yer aramıyor muymuş? Cevaplarınız için teşekkürler.

Tırcı tam bir psikopatmış.

Arkadaşlar açıklamış zaten, yol boş olunca geçecektin çünkü tali yoldan ana yola çıkacaksın.

Kurallar bir kenara dursun trafikte yazılı olmayan kurallar da var ki özellikle trafikte aşırı dikkatli olmak gerekiyor; haklı olsanız bile affetmezler trafikte. :)

Bu tarz yollarda mümkün olduğunca yol boş olduğunda çıkın. Onun dışında karşıdan gelen araç şoförü acemi olup heyecan yapabilir. Bazen bende heyecan yapabiliyorum zira en sağdan en sola aynasını kullanmadan atlayan, sağına soluna bakmadan burnunu şeridin ortasına kadar sokan çok fazla insan var. Arkasını göremediğiniz araçlarda özellikle geçmesini bekleyin zira arkasında sağ şeritten sollama yapabilecek (ilk trafik kaza sebebim) F1 pilotları olabiliyor. Ülkemizde maalesef trafik kuralları sadece radarların, kameraların ve olası trafik polisinin olduğu yerlerde mevcut ötesi biraz orman kanunları gibi. Yine de tır şoförü gereksiz olay arayışı içine girmiş. Bu tarz durumlarda arabadan inmeyip sadece plakasını alıp polise ihbar edip bekleyin zira araba, eviniz gibi kişisel alanınızdır. Ha tabii bu sakinlik durumunu ben koruyabiliyor muyum? Tabii ki hayır. :)

1. Ben b aracıyım husisi bir araç ve a aracı dorseli yüklü tır.
  2. Çift şeritli bayağı geniş bir yola tali yoldan giriş yaptım.
  3. Sol şeride yani a aracın geldiği şeride hiç müdahil olmadım, tırın yoluna taşmadım.
  4. Herhangi bir sorun yokken tırcı uzun süre kornaya bastı, bende bagaja çanta koymuştuk bagaj açık kaldı sandım dikiz aynasından bagaja bakmaya çalışırken tırcı birden önüme geçip sağ şeritte yolumu kesti.
  5. Aşağı inip aracın üstüne yürümeye başladı diğer araçlardaki insanlar araya girmese tırcıyla kavga edecektik yani.
  6. Bu durumda hatalı mıyım ve sizce de tırcı kavgaya yer aramıyor muymuş? Cevaplarınız için teşekkürler.

Kanunen yol dediğiniz kadar geniş ise hatalı sayılmazsınız fakat böyle bir seçenekte de geçmenizi önermem. Zira tırlar genelde sol değil sağ şeridi kullanırlar. Bundan sonra böyle bir girişimde bulunmanızı önermem maximum 20 saniye için gerek yoktur acemi sürücüler bu gibi durumlarda heyecanlanabilir ve istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Diğer yandan yüklü bir tırı durdurup önünüze geçip aksiyon araması ve tırı tekrardan kaldırma zahmetine giriyorsa biraz sıkıntılı bir adam.

Çift şeritli yollar hakkında bir fikrim yok fakat tek şeritli olsaydı ve o zaman çıkmış olsaydınız %100 hatalı olurdunuz ve hatta kaza bile olabilirdi. Bunu acı yoldan yaşadım tali yoldan ana yola çıkacaktım ve diğer taraflar gözükmediği için yol sonunda ayna vardı. Yokuşu çıkarken aynaya baktığımda gelen araç göremedim ve araç yokuşta kalmasın diye son hız çıktım ana yola çıktığımda ise çarpıştık. O gün bu gündür travma gibi oldu sağımı solumu 50 kere kontrol ederim. Hatta böyle basit bir hata yaptığım için araba kullanmayı bırakacaktım neredeyse çevremdeki arkadaşlarım sağ olsun bırakmadım. Yani siz siz olun haklı durumda bile olsanız dikkat edin ne olacağı belli olmuyor.

Geri
Yukarı