Tamamıyla SSD'ye geçtim

Ozel degilse o kadar alanı ne yapıyorsun? 2 yıldır 970 EVO kullanıyorum 500GB, yarısı bos hala.
Oyunlar çok tutuyor. Ben biraz daha her favori oyunum bilgisayarda dursun, bastığımda oynayım kafasında birisi olduğumdan böyle oluyor. İnternet de 50 megabit olunca indirmektense depolamaya yöneldim.

Oyunlar çok tutuyor. Ben biraz daha her favori oyunum bilgisayarda dursun, bastığımda oynayayım kafasında birisi olduğumdan böyle oluyor. İnternet de 50 megabit olunca indirmektense depolamaya yöneldim.

Zamanında Torrent oyun depoluyordum bende, A'dan Z'ye tüm oyunlar yüklü bicimde vardı. Sonradan gereksiz oldugunu fark ettim hala duruyor 5400RPM'lik HDD'de ne akılsa artık :)

1 TB SSD 2 TB HDD var. Windows SSD'de kurulu. Büyük çaplı oyunları SSD'ye kuruyorum, eski oyunları ve basit oyunları HDD'ye kuruyorum. Öylece geçinip gidiyoruz işte. 😅

Unutmadığım varsa şu şekilde, daha da artar gittikçe:

1713132592849.png

Bazı garip huylarım var, mesela şu oyun 2 tane RDR 2 belki de GTA 6 boyutunda:

1713132641969.png

Evet, o duyguyu biliyorum. Gelirin yüksek olmadığı halde full SSD kullanımının verdiği mutluluk.

Benim de doğru düzgün gelirim yok. Üç kuruşluk ihtiyaç nafakası ve yılbaşında başlayan KYK doktora öğrenim kredisi dışında gelirim yok. Bacağımdaki sakatlık için bir ameliyat daha geçirip iyileşince bir işe girerim veya tekrar özel derse başlarım sanırım.

SSD tarafında geleyim;
1- Kioxia Exceria Pro 1TB
2- Kioxia Exceria G2 1TB
3- Kingston KC600 1TB (Sahte model ama sağlam)
4- Kingston A2000 500GB
5- Adata IM2P33F8 256GB (OEM)
6- Netac N535S 120GB
Bunlardan ilk üçü masaüstünde, dördüncüsü Exceria Pro alınmadan önce masaüstünde sistem diskiydi. Laptoptan çıkan OEM diskin yerine takılarak laptop upgrade edildi. Oradan çıkan OEM diski harici yaptım. Sonuncusu da uygun fiyata denk geldiği için alıp harici yapmıştım. Ventoy ile multiboot kullanıyorum. Windows 10 kurulumu, Memtest86, Hiren's Boot CD PE gibi kalıplar mevcut.
Ekran görüntüsü 2024-04-15 005638.jpg

IMG_20240415_010317.jpg

Evet, o duyguyu biliyorum. Gelirin yüksek olmadığı halde full SSD kullanımının verdiği mutluluk.

Benim de doğru düzgün gelirim yok. Üç kuruşluk ihtiyaç nafakası ve yılbaşında başlayan KYK doktora öğrenim kredisi dışında gelirim yok. Bacağımdaki sakatlık için bir ameliyat daha geçirip iyileşince bir işe girerim veya tekrar özel derse başlarım sanırım.

SSD tarafında geleyim;
1- Kioxia Exceria Pro 1TB
2- Kioxia Exceria G2 1TB
3- Kingston KC600 1TB (Sahte model ama sağlam)
4- Kingston A2000 500GB
5- Adata IM2P33F8 256GB (OEM)
6- Netac N535S 120GB
Bunlardan ilk üçü masaüstünde, dördüncüsü Exceria Pro alınmadan önce masaüstünde sistem diskiydi. Laptoptan çıkan OEM diskin yerine takılarak laptop upgrade edildi. Oradan çıkan OEM diski harici yaptım. Sonuncusu da uygun fiyata denk geldiği için alıp harici yapmıştım. Ventoy ile multiboot kullanıyorum. Windows 10 kurulumu, Memtest86, Hiren's Boot CD PE gibi kalıplar mevcut.
Eki Görüntüle 2168991
Eki Görüntüle 2168993
Fake simgesi güzelmiş :D Abimin iş yerinde flash bellek lazımmış, teker teker almaktansa benimkileri alıp bana flash alacaktı ben alma dedim. Parası uyarsa 240GB SSD alacak bir tane sanırım Hi-Level Ultra iş yapar. Ben de öyle bir son disk alıp onu da taşınabilir yapacağım.

Hayırlı olsun. HDD alınmaz artık. Video bile depolasan seek ettiğinde bekletiyor. SSD'de bekletmiyor.
Premier Pro'da 1080P 15K bitrate son sanırım. Daha ilerisinde denemedim ama en azından render süresini uzatır kesin. Mass Storage yapmak lazım artık emekli oldu bunlar.

Fake simgesi güzelmiş :D Abimin iş yerinde flash bellek lazımmış, teker teker almaktansa benimkileri alıp bana flash alacaktı ben alma dedim. Parası uyarsa 240GB SSD alacak bir tane sanırım Hi-Level Ultra iş yapar. Ben de öyle bir son disk alıp onu da taşınabilir yapacağım.
Taşınabilir SSD olayı hepsinden daha hoş. Hem ufak tefek dosya taşımaları çok hızlı hem format atma işi çok hızlı hem de hard disk gibi ağır değil ve darbeye, sarsıntıya duyarlı değil. Ayrıca Ventoy gibi bir nimet ile çok hoş oluyor. Şu an UEFI multiboot kullanabildiğim gibi geri kalan alanı özgürce depolama amaçlı kullanıyorum.

Soldaki için Type C iyi de USB A olunca bayağı kötü oluyor. Hızı bildiğin tek şeride düşüren polis gibi bitiriyor.

Ayrıca Ventoy gibi bir nimet ile çok hoş oluyor. Şu an UEFI multiboot kullanabildiğim gibi geri kalan alanı özgürce depolama amaçlı kullanıyorum.
Benim 8GB 10 senelik bir USB var onda hep 10 durur ve son sürüm. Acil çıkış valfi gibi senede birkaç kez kullanırım. Dün sattım ama Macbook Pro 2012 vardı ona önce Catalina sonra Sonoma kurardım. Bu sürede diğer bellekler de dosya büyüklüğüne yavaş geldiğinden işkence gelirdi. İyi günlerdi yaşandığı için sevindim.

Soldaki için Type C iyi de USB A olunca bayağı kötü oluyor. Hızı bildiğin tek şeride düşüren polis gibi bitiriyor.
Ucundaki aparat çıkıp Type C olarak kullanılabiliyor. O vaziyette 950 MB/s okuma hızı alabildim. Tek kötü tarafı anormal fazla ısınıyor SSD. Bana kalsa buna para verip almazdım da hediye gelince kullandım. Yoksa M.2 SSD için muhakkak termal ped ile destekli kendinden soğutuculu alüminyum kasa bir kutu lazım. Elimdeki en az ısınan M.2 SSD'yi değerlendirdim onun içinde.

Yeni konular

Geri
Yukarı