Tanrıyı Tanıma Problemi

Bir tanrıya inanan zaten bu tanrıyı kabul ettiği için onun dinine mensup olmuyor mu? Bir tanrı eğer var ise bomboş biz dünya'da chill takılalım diye yaratmamıştır muhakkak bir amacımız olmalı.

Deizm dedigimiz kavram ile Teizm'i karıştırıyorsun. Tanrı var diye dinler olmak zorunda değil. Mesela sen amaç temeline inanıyorsun ama herkes böyle düsünmüyor. Belki de gerçekten amacın yoktur. Bunu kimse bilemez.

Son düzenleyen: Moderatör:
@just chillin

Tapınmak tapmak kelimeleri nereden gelmektedir ? Tapınak teşekkürler. Tapınak nereden gelmektedir kuru tarım da mahsul silo saklansın diye pekin el bu inanan avcunu açan Amin nereden gelir Amon el açma nereden gelir Obeyd teşekkürler.

Deizm dedigimiz kavram ile Teizm'i karıştırıyorsun. Tanrı var diye dinler olmak zorunda değil. Mesela sen amaç temeline inanıyorsun ama herkes böyle düsünmüyor. Belki de gerçekten amacın yoktur. Bunu kimse bilemez.

Hayır karışıtırmıyorum. Deizm dediğimiz şey yine tek tanrı inancına dayanır fakat vahyi reddediyor, teizm dediğin şey ise tanrı'nın insanları doğru yoldan gitmesi için din ve peygamberleri gönderen bir güce inanan düşünce biçimi.

Tanrı'nın ben kişiden kişiye göre değişen bir fikir olduğunu düşünmüyorum, insan olduğundan beri hep bir dine inanma muhtacındadır. 2 senedir din-tanrı meseleleri ile kafa patlattım. Diyorlar ya, o zaman tanrı nasıl oluştu? Bir şeyin oluşması için zaman ihtiyaçtır, nasılki bir telefon, bir masa bir anda kendiliğinden oluşmaz, veya oluşmaya muhtaçtır, zaman söz konusu olunca evrenimizdeki her şey bir zamanla hareket etmektedir. Fakat tanrı, zamandan münezzeh bir varlık. Zamanı yaratan da tanrıdır, yarattığı bir şey kendisini etkileyebilir mi? Tabii ki hayır. Şu an biz zaman havuzunda yüzdüğümüz için bu karmaşık gelebiliyor fakat zaman budur. Tanrı da zamandan münezzeh olduğu için bir başlangıç belirleyemeyiz tanrıya. Zira her şeye de bir başlangıç tanınamaz, big Bange'de bağlanıldı diyelim, o zaman bu nasıl oluştu deriz, big bangi diyelim bir maddeler oluşturdu, o maddeler nasıl oluştu deriz. Otomatikman burada zamanı etkilemeyen birisi lazım ki evrenimiz oluşsun. Her şeye bir başlangıç aramamak lazım. Teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı