Tanrıyı Tanıma Problemi

beksin

Femtopat
Dinsiz bireylerin bir kısmında tanrıyı kabul etmelerinin şartı onu bizzat görmeleri veyahut başka bir yolla deneyimlemeleridir. Ancak; tanrı direkt kendisi yeryüzüne inse ve bizimle iletişime geçse bile, onun tanrı olduğundan nasıl emin olur ve inanabiliriz?

Bu problemin oluşmasının asıl sebebi tanrıyı nasıl tanıdığımızdır. Tanrının kendisi ve sıfatları sonsuzdur, daha üst seviyesi yoktur. Bizim tanrıyı görüp, tanrı olduğunu idrak edebilmemiz için sonsuzu tecrübe etmiş olmamız gerekir. Eğer sonsuzu tecrübe etmezsek, yeryüzüne inen varlığın tanrı tanımına uyup uymadığını anlayamayız. Bilakis onun tanrı olduğunu bilemeyiz. Yeryüzünde gördüğümüz kişi şu ana kadar bu sıfatları en yüksek seviyede taşıyan bir varlık olsa bile, daha üstü olmadığından nasıl emin olabiliriz?

Bu sebeplerle, belki tanrı direkt yeryüzüne inse bile tanrının varlığı konusunda kesin bir sonuca varamayabiliriz.

Uzay zamanı, maddeyi ve tüm gezegen,yıldızları yaratan bir tanrıyı aciz bir insan şeklinde yahut maddesel şekilde düşünmek katiyyen yanlıştır. Zira evrendeki en büyük en güçlü denebilecek fiziksel şeyler bile (Yıldızlar,karadelikler,gezegenler,süper nova vs.) bir ömre sahipken uzay zamanı ve fiziği,metayı yaratan tanrının bunlardan birine bürünmesi imkansız bir mantık dışı olaydır.

Bu çok basit bir mesele bence, eskiden güneşe bakınca güneş küçük olduğu için küçük sanıyorlarmış, sonra teleskopla bakınca aslında güneşin kocaman dünyanın küçük olduğunu anlamışlar. Tamamen algıyla alakalı bir şey, programımız ona göre uygulandığı zaman Allah'ı anlayabiliriz. Eskiden evreni boşluk sanıyorduk ama şuan karanlık madde denilen bir maddeden olduğunu düşünmeye başladılar. Sürekli gelişiyor. Ben ölünce Allahı göreceğimize inanıyorum.

Bu kadar şey kendi kendine mi oldu?

Bu çok basit bir mesele bence, eskiden güneşe bakınca güneş küçük olduğu için küçük sanıyorlarmış, sonra teleskopla bakınca aslında güneşin kocaman dünyanın küçük olduğunu anlamışlar. Tamamen algıyla alakalı bir şey, programımız ona göre uygulandığı zaman Allah'ı anlayabiliriz. Eskiden evreni boşluk sanıyorduk ama şuan karanlık madde denilen bir maddeden olduğunu düşünmeye başladılar. Sürekli gelişiyor. Ben ölünce Allahı göreceğimize inanıyorum.

Bu kadar şey kendi kendine mi oldu?
Evet.

Tanrı,birebir deneyimlemeden asla ulaşılabilecek bir sonuç değildir.Tanrıyı birebir görme ihtimalimiz yoksa neden varlığını kabul edelim,elimizde hiçbir kanıt olmayan birşeye körü körüne inanmak ne kadar doğru.Bu dolabı açıp soğuk su aramakla aynı şey,eğer dolapta soğuk su yok ise dışarıdaki suya yönelirsiniz,bu sizi serinletmez sadece su içersiniz.Kısaca kanıtlanamayan birşeyin varlığını kabul etmek sizi sadece kabul ettirmiş olur,sonucunda cennete gidip gidemeyeceğinizi bilemezsiniz.

Tanrı var diyorum ve konuyu izlemeye devam ediyorum.

Dosya Ekleri

• indir (1).jpeg
    indir (1).jpeg
    8,8 KB · Görüntüleme: 81

Yeni konular

Geri
Yukarı