İnceleme TaoTronics SoundLiberty 97 inceleme

Kulaklığı 5 gündür kullanıyorum, bu yazıyı paylaşmadan zaman geçtikçe güncelleyeceğim. İlk izlenim olarak fiyatına göre güzel performans ürünü olduğunu söyliyebiliriz.

Tasarımdan başlamak istiyorum. Öncelikle kutusu dik tutulduğunda AirPods 2 kutusuyla neredeyse aynı, kalınlığı bir tık daha fazla. Kutunun üzerinde şarj göstergesi bulunmuyor. Sıra kulaklıklara geldiğinde ise kulaklıklar yuvarlak biçimdeler. Kulağa takıldığında -kendi kulağım için konuşuyorum- biraz büyük gibi geldi. Her iki taraftada bir adet mikrofon deliği bulunuyor. Deliklerin içinden bağlandığında mavi LED'ler yavaş biçimde yanıp sönüyor. Karanlıkta rahat belli olurlar ama gündüz sıkıntı çıkarmaz.

Performansa geldiğimizde ise bizi kötü bir sonuç karşılamıyor. Ben eski kulaklığım olan JBL T110 ile karşılaştacağım. Ses kalitesi bakımından boğukluk ve sesin derinden gelmesi dışında T110'a yakın. Bu kulaklığa geçtiğimde tek yabancılık çektiğim nokta seslerin T110'a göre biraz daha derinden gelmesiydi.

Ses kalitesi bakımından sesin T110'a göre 2 tık derinden gelmesi haricinde benzer denebilir. Ses kalitesi bakımından sıkıntı çekeceğinizi düşünmüyorum.

Kulaklıkların rahatlık kısmında ise kulakta rahatça durabiliyor. Ben kulaklarımı en büyük silikonda rahat ettirebildim. Şu an kulaklıklar kulağımda yokmuş gibi hissediyorum. Küçük silikonlarda biraz ağrı yapıyordu. Edit: Benim kulağımda uzun vaadede ağrı yaptı.

Dokunmatik sensörlerinden bahsedecek olursam hassasiyeti yeterli, yanlışlıkla dokunma vakası yaşamıyorsunuz.

Kulaklığın sahip olduğu güzel özellikler bulunuyor. Kutunun kapağını açtığımızda 1 saniye içerisinde bağlanmayı başarabiliyor. Kulaklıkları tek tek kullanmak da mümkün. Ayrıca kulaklıklarda Qualcomm aptx desteği bulunuyor. İddia edilene göre gürültü engellemeye sahip mikrofonu bulunuyor. IPX8 su geçirmeme sertifikasıda bulunuyor.

Özellik bakımından eksik gördüğüm tek noktası oyun modunun bulunmaması, oyunlarda gecikmenin biraz fazla olması rahatsız edebiliyor. Bu gecikme video izlerken vesaire rahatsızlık vermiyor.

Mikrofon kalitesi olarak gürültüsüz ortamda telefon görüşmesi testi yaptığımda sesi bir kablolu kulaklıktan alıyormuşum gibi hissediliyor. Mikrofon kalitesini arama yaptığım arkadaşlarıma sorduğumda ise gürültüsüz ortamda gayet temiz ve anlaşılabilir olduğunu belirttiler. Ama iş gürültülü sokak, cadde ortamına geldiğinde işler karışıyor. Az yukarıda bahsettiğim gürültü engeleyici mikrofon pek de iş yapmıyormuş gibi duruyor.

06.12.22

Kulaklığı iade ettim, 6 günlük deneyimimde bir takım kopmalar yaşadım. Kulaklık benim kulağımda ağrı yapıyordu. Bu nedenlerden dolayı kulaklığı iade ettim.

Biraz daha paraya kıyıp Jabra Elite 2 alacağım.

07.12.22

Jabra Elite 2 aldım. Memnunum tavsiye ederim.

01.05.23

Aylar sonra bu metini bulup okuduğumda sanki iade etmeye dünden hazırmışım gibi geldi :)

İadeyi kabul etmediler.

(Zamanında f/p idi şuan asla alınmaz.)

Geri
Yukarı