Tarafsız LG V20 izlenimlerim

Selam arkadaşlar.
Teknoloji tutkunu ve akıllı telefon meraklısı biri olduğumdan bütçem dahilinde çok sık telefon değiştiririm. Geçen günlerde de yardımlarınızla çok ucuza S6 Edge Plus almıştım. Onu büyük bir karla sattıktan sonra yeni bir arayışa girdim. Bir telefona 2000 liradan fazla para vermek benim için israftır. Bu bağlamda telefon alıp nakite çeviren birinden 1750 liraya LG Türkiye garantili, Avea faturalı, kapalı kutu bir V20 satın aldım. Yanında arkadaşları olmayan fakir edition olan kutu içeriğinde kulaklık yer almıyor. Arkadaş sağolsun yanında bir de G5 kulaklığı hediye etti. Bugüne kadar hiç LG markasına ait bir telefon kullanmamıştım. Ayrıca takip ettiğim forumlarda gerek kronik sorunları gerekse teknik servisi olsun markaya karşı büyük bir önyargım vardı. Tecrübelerimi yaşayarak öğrenmeyi tercih ettiğimden telefonu kullanmaya başladım. 1 haftalık izlenimlerim şu şekilde.

Telefon yapı olarak çok büyük arkadaşlar. Sony XA Ultra ile neredeyse aynı. Cebinize sığıyor ve rahatsız etmiyor. Tek elle kullanımı çok zor. Kasası ince ve elde tutuş hissi güzel. Oldukça sağlam. Sanırım 1.2 metre yükseklikten düşmeye karşı dayanıklı ve sertifikalıymış. İnsana güven veriyor. Arka metal kapağı çıkarılabiliyor. Bu şekilde batarya değiştirebiliyor ve sd kart takabiliyorsunuz. Bunlar güzel detaylar.

Quantum IPS ekranı ise oldukça parlak ve kaliteli. Parlaklığı insanı karanlıkta kör edebilecek cinsten. Güneş ışığında ekranı çok net görebiliyorsunuz. Fakat siyah rengi AMOLED ekran gibi tam siyah olarak veremiyor. Ekran gövde oranı ise idare eder. Kalın çerçevelere belli bir süre sonra alışıyorsunuz. İkinci ekranın işlevselliği tartışılır. Sürekli açık olması, saati göstermesi işe yarıyor fakat yerleşim olarak ekranın altında olsa daha iyi olurmuş. Bildirimler bu ekranda gözüküyor. Galiba bu yüzden bildirim ışığı koymayı gerekli görmemişler.

Ses çıkışı ise tahmin ettiğim gibi çıkmadı. Hoparlör yarışı yapsak diğer telefonlar içerisinde ilk 10'a giremez. Ama bir Sony gibi sesi kısık değil. Bangır bangır olmasada yeterli düzeyde kaliteyi bozmadan ses veriyor. H3 kulaklığım olmadığından telefonun övündüğü HiFi özelliğini deneyimleyemedim. Fakat G5 kulaklığı ile de ses kalitesi tatmin edici. İyi bir kulaklıkla çok daha iyi sonuçlar alınabilir.

Kamera olarak S7 Edge ile yarışır. Karanlık ortamda grenli fotoğraf çekmiyor. Flaşı çok güçlü. Ön kamerasında sanal flaş var. Her iki kamerada da dar ve geniş açılı çekim yapmak mümkün. Manuel modda ise Sony Xperia kadar ayar mevcut. Sonuç olarak kamerasını beğendim.

Genel performans olarak telefon arayüzünde gezinirken çok nadir de olsa takılıyor. Yalnız çok nadir bir durum. Oyun performansı ise kusursuz. SD 820 işlemci, Adreno 530 gpu, 4gb lpdr4 ram ve 64 gb depolama ile LG gayet cömert davranmış. Lg'ye göre kullandığı UF depolama birimi, ssd ile aynı performanstaymış. Depolamadan bize kalan yer ise yaklaşık 50 gb. Ben sd kart takma ihtiyacı hissetmedim.

Bataryası ise muazzam. Hemen hemen tüm amiral gemisi modelleri kullandım ancak pil performansı beni en çok tatmin eden model bu oldu. Sabah 09:00'da şarjdan çekiyorum, bayağı bir yoğun kullanımda akşam 21:00'e kadar %15'e düşüyor. Güç tasarruf modunda çalışıyormuş gibi kandinizi güvende hissediyorsunuz. Batarya, Quick Charge 3.0 teknolojisi ile yaklaşık 90 dakika gibi bir sürede doluyor.

Gelelim merak edilen konulara.

- Ghostscreen var mı? Telefonu full parlaklığa alıp ekranı tam 2 saat hareketsiz açık tuttum. Sonra bildirim panelini indirip büyüteçle baktım. Ghost screen olayına karşılaşmadım. Bu testi bir kez de gece karanlık ortamda denedim. Aynı sonucu aldım. LG'nin mühendisleri bu modelde kesinlikle bu hata ile karşılaşılmayacağı garantisini vermiş.

- Işık süzmesi, sızıntısı var mı? Arka planı tamamen siyah yapıp zifiri karanlık bir odada ekranı test ettim. Düşük veya yüksek parlaklık ayarlarında ne ana ekranda ne de ikinci ekranda en ufak bir ışık sızıntısına rastlamadım.

- Kamera camı kendiliğinden çatlıyor mu? Bunu da şöyle test ettim. Flaşı fener olarak açtım ve 90 dakika boyunca açık tuttum. Kamera camında hafif ısınma oldu fakat çatlama olmadı. Kamera çıkıntılı olduğundan narin davranmazsanız her telefonda olduğu gibi bunda da kamera camı kırılabilir. Durduk yere kırılacağını sanmıyorum.

-Telefon ısınıyor mu? İlk defa 64 gb hafızalı bir telefon kullanmanın görgüsüzlüğü ile Gameloft'un tüm oyunlarını telefona kurdum. Hepsini açtım. Yarım saat değişmeli olarak oynadım. Telefon ılık bir şekilde çalışıyor fakat ısınmıyor.

- Bootloop var mı? Bilmiyorum :) fakat telefonu bir çok kez kapatıp açtım. Lg logosunda takılma olmuyor.

Artıları :
Dayanıklılık, dahili FM radyo, kızılötesi portu, değişebilir batarya, ikinci ekran, hızlı şarj.

Eksileri :
Fiyatı, suya ve toza dayanıklı olmaması, bildirim ışığının olmaması, ekran kasa oranının düşük olması, hoparlör gücünün bana göre zayıf olması.

Sonuç olarak eğlence ve multimedya odaklı bu telefonu gönül rahatlığıyla alıp kullanabilirsiniz. Yalnız bu telefonun hakedeceği fiyat 2250 lira. Arkadaşlarıyla beraber 2900 liraya satılmakta. Benim gibi uygun fiyata bulursanız kaçırmayın. Günün sonunda telefon ile uzaya roket göndermiyoruz. Fazlasına gerek yok. Maalesef ülkemizde; telefon ve otomobillerin, bir insanın statüsünü belirlediği inancı hakim olduğundan daha çok S8'ler iPhone 7'ler satılır. Bu tür performanslı modeller ise unutulur gider. Umarım alacak arkadaşlara ışık tutabilmişimdir.

Son düzenleme:
Gayet bilgilendirici ve akılda fikir oluşturucu bir inceleme olmuş. Bazı fotoğraf örnekleri de koyarsanız daha yararlı olur diye düşünüyorum (Aynı sahneleri farklı modlarla ayarlarla vs)

Huawei telefonlarından kullandınız mı hiç? Mesela Huawei P9 almak var kafamda çünkü kamera benim için önemli bir etken. Huawei P9, Xperia XZ ikisi de kararsız bıraktı beni. LG V20 bu telefonlara artısı eksisi nedir bir karşılaştırma yapacak izlenime sahipseniz benim için yorumlar mısınız? Bu arada telefonu hemen almayacağım biraz ucuzlamaları gerek.

P9 kullandım. Kamerası dışında bir numarası yok. Bu telefon genel anlamda P9'dan daha iyi geldi. XZ eşimde var. Bence amiral gemisi bir telefon değil. Küçük ekran seviyorsanız S7 alın. Kağıt üstündeki değerlere değil de gerçek kullanıcı deneyimlerine kulak verin.

Son düzenleme:
LG kamera, ekran, arayüz stabilitesi olarak daima iyi olmuştur ama kronik sorun bakımından rezalet açıkçası, artık LG almaya kullanıcılar pek yanaşamıyor bu sorunlardan dolayı. V20 modeli genel olarak güzel telefon, umarım kronik sorun çıkartmaz, LG'ye güvenmek yürek ister. Bir de telefon boştayken şarj kullanımı nasıl, LG bu konuda genelde başarısız, boşta fazla şarj harcar. Çekim kalitesi ne düzeyde telefonun? Son olarakta hayırlı olsun.

Teşekkür ederim. Arayüzü çok sade gerçekten. Gece 01:25'te batarya %49du. Wifi ve ikinci ekranı açık halde uyudum. Sabah 09:00'da uyandığımda şarjı %46ydı. Çekim gücü çok iyi. Avea kullanmama rağmen heryerde çekiyor. Note 7 felaketinden sonra bu model üzerinde LG bayağı bir test yapmış. Şu an bir sorunu yok, dört dörtlük. Ama ilerde ne olur yaşayıp göreceğiz. Başka soru varsa alayım.

Peki S6 Edge den memnun muydunuz gerek batarya gerek kamera ve performans olarak? S7-S6 arasında ufak tefek farklar dışında fazla fark yok aslında.

S6 Edge Plus çok güzeldi. Öneririm. Her anlamda çok memnundum fakat reddedemeyeceğim bir teklif gelince sattım. Aynı temizlikte ucuza bulamayınca V20 aldım. Bence de S6 Edge + ile S7 Edge arasında pek fark yok, aşağı yukarı aynılar.

Benim için daha çok Kamera ve batarya önemli aslında. Edge modelleri kırılmaya daha dayanıksız(kavisli cam olduğu için) olduğunu düşündüğümden düz modeline daha çok kafam yatıyor. Mesela S6 ile S6 Edge arasında kamera farkı yok diye biliyorum. Ama batarya, ram farkı falan vardır ancak oda çok önemli değil dediğim gibi oyun bile pek oynamam kamera, batarya, stabilite olsun yeter.

Düşündüğünün tam tersine edge ekranı bükebilmek için çok yüksek sıcaklığa maruz kalıyor ve cam daha çok sertleşiyor. Kavisli ekran çizilmeye karşı daha dirençli. Fakat kırılmaya karşı hepsi aynı. Senin aradığın telefon S6 Edge Plus dostum. 1700 civarı temiz bulursan al. Sıfırı yanılmıyorsam artık üretilmiyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı