Tarayıcı çerezlerindeki ''gitcdn.xyz'' nedir?

ezelbayrktr

Hectopat
Merhaba. Tarayıcı çerezlerini kontrol ederken gitcdn.xyz diye bir çerez dikkatimi çekti. Yanlış hatırlıyor da olabilirim ama daha önce de böyle bir çerezi silmiştim diye hatırlıyorum. Bu nedir? Google'da arattığımda malware gibi şeyler yazdığı için tedirgin oldum. Ayrıca belirtmek isterim korsan yazılım kullanmıyorum bilmediğim hiçbir siteye de girmem. Kaspersy Total Security kullanıyorum arada bir de Malwarebytes indirip taratıyorum. Chrome üzerinden de tarattığım zaman zararlı yazılım bulamadı. Adblock olarak uBlock Origin kullanıyorum birkaç sayfada onunla ilgili olabileceği de yazıyordu ama bunu güvendiğim bir eklenti olduğu için kullanıyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Reddit'te birisi GitHub'tan geldiğini söylemiş, galiba GitHub sitelerini dolaşırsanız, karşınıza çıkabilir.
"Virüs falan değil, ancak bazen GitHub'taki kişiler virüs yükleyip, virüsü yayıyorlar." deniliyor.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Reddit'te birisi GitHub'tan geldiğini söylemiş, galiba GitHub sitelerini dolaşırsanız, karşınıza çıkabilir.
Virüs falan değil, ancak bazen virüs yayabiliyor diyorlar.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
GitHub diye bir site olduğunu ilk defa sizden öğreniyorum ayrıca üçüncü taraf çerezleri de engelliyorum tarayıcıda belirtmeyi unutmuşum

Gitcdn Github'ın içerik dağıtım ağı. Github'dan bir şeyler indirdiğinizde bu siteye yönlendirdiği için çerez de oluşturur. Virüs olup olmaması indirdiğiniz şeye bağlı 🙂

Bana biraz şüpheli geldi açıkçası. WhoIs kayıtlarına baktığımda alan adının kullanım süresinin çok yakın zamanda sonlanacağını gördüm. GitHub gibi büyük bir girişim kesinlikle süresini çoktan uzatırdı.

1620237874989.png

Gitcdn Github'ın içerik dağıtım ağı. Github'dan bir şeyler indirdiğinizde bu siteye yönlendirdiği için çerez de oluşturur. Virüs olup olmaması indirdiğiniz şeye bağlı 🙂
Yukarıda da dediğim gibi GitHub daha önce hiç kullanmadım indirdiğim bütün uygulamalar lisanslı yazılımlar ve kendi sitelerinden indirilmiş yazılımlar. Yazılım haricinde de indirdiğim bir şey yok aslında(bilinçli olarak). Girdiğin siteler de youtube, bazı bilindik finans siteleri benzeri hep bilindik ve neredeyse herkesin kullandığı siteler diyebilirim.

@ezelbayrktr bir önceki mesajda arkadaşın belirttiği alan adı kayıt süresi beni de düşündürdü. Sorunlu bir durum olabilir, bilgisayarınızda mali değeri yüksek belgeler varsa birkaç yere yedeklemenizi ve online alışverişlerde her zaman sanal kart kullanmanızı öneririm.

Ublock github kaynağını kullanıyor, kullanmıyorum deseniz de kullandığınız yazlımın nereyle bağlantısı var bilmiyorsunuz.

Kısaca söyleyebileceğim gereksiz filtre ve kural koymayın bunun dışında eklenti güvenlidir.
Evet bilmiyordum söylediğiniz ve aydınlattığınız için teşekkür ederim.
Ayrıca kullanmadığım bir sitenin varlığını bilmiyor olmam çok da şaşırtıcı olmasa gerek. Bu duruma şaşıran kişilerin de kullanmadığı bir sürü siteyi bilmiyor olması gibi.

Geri
Yukarı